روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 مهر 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 53928
0
0
20 روز به انتخابات نوامبر
احتمال رکوردشکنی جوانان پای صندوق رای ۲۰۱۸
جوانان به طور سنتی مشارکت کمی پای صندوق دارند، اما شواهد نشان می‌دهد امسال ممکن است متفاوت باشد و این به سود دمکرات‌ها خواهد بود
جوانان در آمریکا، از گروه‌هایی هستند که معمولاً از لحاظ میزان مشارکت در انتخابات از دیگران عقب می‌افتند. همین قشر البته اغلب در همان حضوری که پای صندوق دارند، به سمت دمکرات‌ها گرایش نشان می‌دهند. از همین رو، ایجاد انگیزه در قشر جوان برای حضور پای صندوق رای همواره از دغدغه‌های دمکرات‌ها و چپ‌ها بوده‌است. مشکلی که البته مختص آمریکا هم نیست و مثلاً در بریتانیا نیز مشارکت بیشتر مسن‌ترها پای صندوق تکلیف برگزیت را تعیین می‌کند.
به جز این، انتخابات ۲۰۱۸ یک انتخابات میان‌دوره است و انتخابات میان‌دوره نیز به طور سنتی و به دلیل قابل‌حدس نبود رقابت ریاست‌جمهوری پای صندوق، مشارکت کمتری نسبت به سال‌هایی دارند که در آن‌ها رقابت ملی و پرطمطراق کاخ سفید نیز در جریان است. این مشکل، باز در قشرهای نزدیک به دمکرات‌ها به‌خصوص جوان‌ها جدی‌تر است و همواره در انتخابات اولیه، ویژه و میان‌دوره، مشکل مشارکت بر سر راه آن‌ها قرار می‌گیرد.
البته این مسئله همزمان با این حقیقت است که بخش زیادی از بدنه فعال کارزارهای انتخاباتی دمکرات‌ها را نیز همین جوان‌ها تشکیل می‌دهند. از طرف دیگر، به طور طبیعی، بخش‌هایی از این رده سنی، اساساً پیگیر دغدغه‌های اجتماعی و سیاسی نیستند و بخش‌هایی هم به جمهوری‌خواهان گرایش دارند. مشکل حزب دمکرات، گروهی در این میانه است که مسائل اجتماعی، مسائل زنان، مسائل مهاجران، مسائل دگرباشان جنسی، مسائل محیط زیست، مسائل اقلیت‌های نژادی و دیگر مسائل که قاعدتاً باید آن‌ها را به حزب دمکرات نزدیک کند، برایشان اهمیت دارد. بعضی از این قشر حتی در این زمینه‌ها فعال هستند و در فضای مجازی یا حتی در انجمن‌ها و نهادهای مردمی پیگیر این دغدغه‌ها هستند. برخی دیگر نیز خود از مبتلایان بالقوه یا بالفعل این مشکلات هستند؛ اما به طور خاص سیاست را بی‌اهمیت می‌دانند یا به طور کلی با رویکرد «سروته‌یک‌کرباس» از ورود به صحنه انتخابات دوری می‌کنند.
این دوره اما شواهد و قرائنی هست که نشان می‌دهد، شاید فقط این بار و شاید برای همیشه، این وضعیت متفاوت خواهد بود. بررسی‌های نهادهای نظرسنجی و تحلیل‌ها در این زمینه حاکی از این است که انتخابات بعد از ۲۰۱۶ نسبت به انتخابات بین سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ با مشارکت بسیاربیشتری از سوی جوانان همراه بوده و پیش‌بینی می‌شود این روند در انتخابات نوامبر ۲۰۱۸ تشدید شود؛ البته نه در آن حد که با میزان کلی مشارکت برابری کند اما باز با صعودی جدی.
بخشی مهمی از این مسئله تحت تاثیر اتفاقات دوران ترامپ و تغییرات نگاه‌های سیاسی تحت تاثیر آن است. در همین آمارها ترامپ مخالفان زیادی در این قشر دارد و همین یکی از دلایل ایجاد انگیزش سلبی در آنان برای ورود به صحنه است. یک مثال از این تغییر، تبدیل‌شدن مسئله دادگاه عالی به یکی از دغدغه‌های مهم و اولویت‌های تاثیرگذار در تصمیم‌گیری سیاسی رای‌دهندگان است که تقریباً هیچ سابقه‌ای ندارد اما حالا حتی می‌رود که به روال عادی تازه تبدیل شود.
میزان مشارکت احتمالی گروه‌های مختلف در پیش‌بینی‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود، از این رو، اگر جوانان به شکلی بی‌سابقه و فراتر از پیش‌بینی، آن طور که احتمال آن وجود دارد، پای صندوق حاضر شوند، ممکن است در چند رقابت بتوانند پیروزی‌های غافلگیرکننده‌ای برای دمکرات‌ها هم رقم بزنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه