روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مهر 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 53815
0
0
یک خرم‌آبادی به جای خرم‌آبادی
مجید مسعودی‪-‬ دیروز خبر آمد جواد جوادنیا، جای عبدالصمد خرم‌آبادی در سمت معاون دادستان کل در امور فضای مجازی را گرفته است. خرم‌آبادی نیز به قول خودش معاونت مهم‌تری را عهده‌دار شد؛ معاون نظارت بر امور دادسراهای دادستانی کل کشور. سوال این است که آن رفتن و این آمدن بهر چه بود؟
عبدالصمد خرم‌آبادی در رسانه‌ها به «مرد فیلترینگ» مشهور است. چه اینکه در زمان تصدی مسئولیت قبلی‌اش، مواضع سفت و سختی پیرامون فضای مجازی داشت. او را از طراحان اصلی فیلترینگ تلگرام می‌دانند و حتی گمانه‌هایی پیرامون تلاش خرم‌آبادی برای فیلترینگ اینستاگرام مطرح بود. زمانی در انتقاد از رفع فیلتر اینستاگرام گفته بود: «اینستاگرام اصلا نباید رفع فیلتر می‌شد چون شبکه‌ جاسوسی‌‌ است!»
حالا خبر آمده است که او از معاونت امور مجازی دادستان کل کنار رفته یا کنار گذاشته شده است. خودش در پاسخ به اینکه کدام روایت درست است به ایرنا می‌‎گوید: «اینکه برکنار شدم یا خودم رفتم، دیگر بماند. علت این مساله را باید از دادستان‌کل کشور
پرسید.»
جایگزین او نیز خرم‌آبادی است؛ جواد جوادنیا که پیش از این هم، وظیفه خرم‌آبادی را انجام می‌داد؛ البته ذیل دادستانی مشهد. جوادنیا که با معرفی عبدالصمد خرم‌‎آبادی جایگزینش شده، به گفته معرفش «یک خرم‌آبادی جوان، انقلابی و خوب» است.
اینکه این تغییرات چقدر به کاهش فیلترینگ منجر می‌شود، مشخص نیست. اینکه آیا گماردن یک جوان به مسئولیتی که حوزه کاری‌اش بیشتر مرتبط با جوانان است، به بهبود وضع این حوزه و کاهش فیلترینگ- به خصوص رفع فیلتر تلگرام و توئیتر- منجر خواهد شد یا خیر، چندان مشخص نیست. گمانه‌هایی وجود دارد. از جمله اینکه برخی معتقدند رایزنی‌های روحانی با صادق لاریجانی در جلسات سران قوا می‌تواند عامل چنین تغییری باشند. معتقدان به این فرضیه می‌گویند که یکی از شعارهای روحانی، دفاع از جریان آزاد اطلاعات بود- که در جلوگیری از فیلترینگ تلگرام به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی ایرانیان با 40 میلیون عضو ایرانی تبلور داشت-، اما پس از فیلترینگ این شبکه یکی از پایه‌های اصلی محبوبیت دولت از دست رفت. بنابراین دولت بر آن شد که بی سر و صدا و جنجال، منبع اصلی فشار بر شبکه‌های اجتماعی را خنثی کند.
خلاصه اینکه این دست ناظران، تغییر عبدالصمد خرم‌آبادی را در این چارچوب ارزیابی و پیش‌بینی می‌کنند که اگر وضع فیلترینگ شبکه‌های مجازی بهتر نمی‌شود، لااقل بدتر نخواهد شد؛ ببینیم و
تعریف کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه