روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 5374
0
0
با اعلام اسامی 30 نفره نامزدهای انتخابات تهران مشخص شد
کیاوش حافظی همدلی – فهرست نهایی اصولگرایان فرضیه قبلی را اثبات می‌کند که ائتلاف هنوز نوستالژی دوران احمدی‌نژاد را دارند. بیش از نیمی از لیست 30 نفره تهران را اصولگرایان رادیکالی تشکیل می‌دهند که دل در گرو رئیس‌جمهور سابق دارند. اما به نظر می‌رسد که منافع شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان با حضور مهدی کوچک زاده در لیست سازگار نبوده است. هنوز مشخص نیست این عضو جبهه پایداری در مجلس نهم از صحنه رقابت کنار می رود یا اینکه در برابر هم حزبی‌های خود به رقابت می‌پردازد. از طیف علی لاریجانی هم کسی در لیست اصولگرایان دیده نمی‌شود. همراهی نکردن اصولگرایان برای قالیباف و محسن رضایی نیز هزینه دار بود تا جایی سهم هرکدام در لیست تهران یک نفر است. البته این ائتلاف که رنگ و بوی احمدی نژاد پیدا کرده مورد انتقاد خود احمدی‌نژاد هم قرار گرفته است. همانطور که پیش بینی می شد اکثریت لیست اصولگرایان در تهران را وزرا و همفکران احمدی نژاد تشکیل می دهند. در این لیست جبهه پایداری سهم عمده ای دارد. در میان 30 نفر شش نفر علنا عضو این تشکل هستند و هفت نفر افرادی هستند که به این تشکل سیاسی نزدیکی خاصی دارند.. مرتضی آقاتهرانی، فاطمه آلیا، محمد سلیمانی، زهره طیب زاده نوری، مسعود میرکاظمی و محمدنبویان اعضای جبهه پایداری و مهرداد بذرپاش، پرویز داوودی، محمد جواد عامری شهرابی، حجت الله عبدالملکی، علی قریشی، اسماعیل کوثری و بیژن نوباوه متمایلین به جبهه پایداری هستند که نامشان در فهرست اصولگرایان دیده می شود. جبهه یکتا هم که مجوزی برای فعالیت حزبی خود از سوی وزارت کشور دریافت نکرده است محمد ناظمی اردکانی را در این لیست دارد. برخی افراد هم در این لیست هستند که عملکرد و تفکراتشان با جبهه پایداری قرابت خاصی دارد. از این افراد می توان به علیرضا زاکانی که سابقه ریاست بر کمیسیون ویژه و بحث برانگیز برجام را دارد اشاره کرد جمعیت رهپویان علاوه بر زاکانی زهره الهیان را نیز در لیست 30نفره تهران دارد. غلامعلی حدادعادل، مجتبی رحماندوست، لطف الله فروزنده، و الیاس نادران نیز با برند ایثارگران در این لیست ظاهر شده‌اند. یحیی آل اسحاق، لاله افتخاری، محمد نبی حبیبی و فاطمه رهبر چهار نفری از حزب موتلفه هستند که در فهرست سی نفره تهران قرار گرفته اند. جامعه روحانیت مبارز نیز با دو چهره محمد حسن ابوترابی فرد و غلامرضا مصباحی مقدم سهمیه اندکی از لیست اصولگرایان تهران دارد. مهدی وکیل پور از نزدیکان محسن رضایی و حسین مظفر از نزدیکان شهردار تهران در این لیست جای گرفته اند. احمد توکلی و مرضیه وحید دستجردی از اصولگرایان مستقل و معتدلین اصولگرایان هستند که نامشان در این فهرست سینفره به چشم می خورد.
کوچک زاده با اصولگرایان
رقابت می‌کند؟
با وجود آنکه نام جبهه پایداری با فهرست اصولگرایان در انتخابات پیش رو عجین شده است اما برخی از چهره های این تشکل در مجلس آینده حضور ندارند. روح الله حسینیان در انتخابات مجلس دهم کاندیدا نشد. حسینیان دلیل این کار را چنین اعلام کرد که خود را برای مجلس مفید نمی داند. حمید رسایی هم که در انتخابات پیش رو کاندیدا شده بود در نهایت نتوانست از فیلترهای نظارتی عبور کند. از سوی دیگر نام مهدی کوچک زاده در فهرست انتخاباتی قرار نگرفته است. این درحالی است که چهره های شاخص شورای ائتلاف اصولگرایان بارها اعلام کردند اگر نام کسی در فهرست اصولگرایان قرار نگرفت آنها از رقابت انصراف دهند تا تجربه سال 92 تکرار نشود. هرچند هنوز مشخص نیست این عضو جبهه پایداری در مجلس نهم از صحنه رقابت کنار می رود یا اینکه در برابر هم حزبی های خود به رقابت می پردازد. از سوی دیگر منتقدین جبهه پایداری معتقدند این تشکل سیاسی پایگاه اجتماعی بالایی ندارد. آنها مهدی کوچک زاده را مثال می زنند که در انتخابات گذشته با 360 هزار رای توانست وارد مجلس شود و خود این موضوع می تواند دلیلی برای حذف کوچک زاده از لیست اصولگرایان باشد.
انتقام اصولگرایان از لاریجانی، رضایی
و قالیباف
از سوی دیگر شورای ائتلاف که مصر بود خود را با طیف علی لاریجانی همسو و همراه نشان دهد هیچ شخصیت نزدیک به علی لاریجانی را در فهرست تهران قرار نداده است. کاظم جلالی رئیس فراکسیون رهروان ولایت که در جلسات اصولگرایان شرکت می کرد، انگار حالا باید به این امید باشد که اعضای این طیف در لیست اصلاح طلبان قرار بگیرد. اصولگرایان همچنین پیشتر مدعی می شدند که قالیباف در شورای ائتلاف با آنها همسو شده است. اما قالیباف در جلسات شورا هیچ گاه شرکت نکرد. حرف دیگر اصولگرایان این بود که مهدی ذاکری به نمایندگی از قالیباف در شورای ائتلاف شرکت می کند اما ذاکری اعلام کرد که نه به نمایندگی از قالیباف بلکه به نمایندگی از جمعیت پیشرفت و عدالت به نشست‌ها می رود. ماحصل این تقابل ها آن شد که تنها نام یک چهره نزدیک به قالیباف در فهرست 30 نفره قرار بگیرد.
از سوی دیگر محسن رضایی که در انتخابات 92 اعلام استقلال کرده بود و همچنین در جلسات یکشنبه اصولگرایان شرکت نمی کرد فقط یک چهره نزدیک به خود در فهرست تهران دارد که آن را هم می توان به خاطر حضور عبدالحسین روح الامینی در شورای ائتلاف ارزیابی کرد که به نمایندگی از رضایی در جلسات حاضر می شد.
محمود علیه محمود
محمود احمدی نژاد هم که با وجود عدم ابراز ارادت به اصولگرایان سهم خاصی در ائتلاف دارد، نسبت به این ائتلاف سخنانی داشته که می‌تواند باعث شود هوادارانش به اصولگرایان خوش اقبالی نشان ندهند.
وی می گوید: عده ای به اسم اصولگرا دور هم نشسته اند و به خودشان سهمیه می‌دهند و انتظار دارند مردم هم به آنها رای دهند در حالی که از این لیست بیشتر از هفت هشت نفر به مجلس نمی‌رود. او اصولگرایان را فاقد چهره‌های کاریزماتیک می‌داند و معتقد است برخی از آنها هم در امتحان خود مردود شده اند. او که احتمالا خود را مهره‌ای سوخته می داند قصد کرده یک گام به سوی اصلاح طلبان حرکت کند تا بلکه بتواند ائتلاف حذف شدگان را تشکیل دهد. او می گوید: با اینکه اصلاح طلب ها و اغلب رقبای جدی اصولگرایان رد صلاحیت شده، اما همین افراد درجه سه اصلاح طلب و طرفدار دولت هم، اصولگرایان را کاملا شکست
خواهند داد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه