روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
03 مهر 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 53115
0
0
43 روز به انتخابات نوامبر
شکاف جنسیتی به ضرر جمهوری‌خواهان به سمت کاهش است
در هفته‌های گذشته نوشتیم که بین دو حزب اصلی صحنه سیاسی آمریکا، شکافی جنسیتی وجود دارد، هم در میان سیاستمداران و هم در میان رای‌دهندگان؛ به این معنی که هم نامزدهای و صاحب‌منصبان زن در میان دمکرات‌ها بیشترند و هم رای‌دهندگان زن با فاصله زیادی بیشتر از رای‌دهندگان مرد به دمکرات‌ها تمایل دارند. آمارهای این فاصله در رای‌دهندگان را هم ذکر کردیم که نشان داد از سال ۹۲ تا ۲۰۱۶، زنان فقط یک‌بار در سال ۲۰۱۰ با فاصله یک‌درصد، بیشتر به جمهوری‌خواهان رای داده بودند و یک بار در سال ۲۰۰۲ رای خود را تقسیم کرده بودند و بقیه سال‌ها همواره رای بیشتر به دمکرات‌ها داده بودند؛ در عین حال به جز سال ۲۰۰۴ که مردان و زنان به یک اندازه (۶درصد) به سمت دمکرات‌ها متمایل شده بودند، در بقیه دوره‌ها، همواره رای زنان آبی‌تر از رای مردان بوده است.
انتخابات این دوره هم از لحاظ شرکت زنان به عنوان کاندیدا و نامزد در حال رکوردشکنی بوده و در ادامه همان روند، حضور زنان و رای زنان همچنان تمایل بیشتری به سمت دمکرات‌ها دارد. اتهامات آزار جنسی و برخوردهایی که رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه نسبت به زنان داشته، در کنار اتفاقاتی مثل ماجرای روی مور این شکاف را تشدید کرده بود. اتهامات آزار جنسی که اخیرا و در فاصله کمی به انتخابات علیه برت کاوانا، گزینه جمهوری‌خواهان برای دادگاه عالی مطرح شده و حمایت جمهوری‌خواهان از او نیز پیش‌بینی می‌شد این فاصله را کمتر کند اما نظرسنجی‌هایی تازه از موسسات YouGov، Morning Consulو Ipsos حاکی از این است که اتفاق عجیبی در حال رخ‌دادن است. این شکاف در حال کاهش است، اما نه توسط زنان. به جای اینکه باز هم با افزایش تمایل زنان به مخالفت با جمهوری‌خواهان، این فاصله افزایش یابد، به نظر می‌رسد که این بار حمایت مردان هم از جمهوری‌خواهان روبه‌کاهش گذاشته است و این باعث کاهش این شکاف شده. میانگینی که وب‌سایت Five Thirty Eighاز نظرسنجی‌ها گرفته است تمایل مردان به جمهوری‌خواهان را در محدوده ۱درصد نشان داده است، یعنی مردانی که به جمهوری‌خواهان رای می‌دهند فقط یک‌درصد از مردانی که به دمکرات‌ها رای می‌دهند بیشترند. این در حالی است که زنان همچنان در حال حرکت به سمت آبی‌ها هستند. درصد اختلاف رای به جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها در میان زنان به ۱۵درصد رسیده است، با ۵۰درصد رای برای دمکرات‌ها. این از فاصله سال‌های ۲۰۱۶ (۱۰درصد)، ۲۰۱۴ (۴درصد) و ۲۰۱۲ (۱۱درصد) هم بیشتر است.
اگر این اعداد واقعاً از یک روند حکایت داشته باشند، تصویر انتخابات نوامبر را برای جمهوری‌خواهان کم‌کم ترسناک خواهند کرد و این در حالی است که کمتر از دو ماه به انتخابات، جمهوری‌خواهان با پرونده کاوانا، یا پرونده‌های کره شمالی و حتی ایران، همچنان پتانسیل دردسرآفرینی بیشتر برای خود را دارند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه