روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
03 مهر 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 53113
0
0
بررسی CFT در مجلس و احترام به حق رای آزاد نمایندگان
ایرنا| لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکی از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است که بنا به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی حدود دو ماه مسکوت مانده تا ابعاد آن بیشتر مورد بررسی قوای سه گانه و سایر دستگاه ها قرار گیرد.
بررسی این لایحه در مجلس در 30 اردیبهشت 97 به صورت غیرعلنی با حضور علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مسعود کرباسیان وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی انجام شد، مسئولان دولتی در این جلسه با تشریح این لایحه از ضرورت تصویب آن سخن گفتند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نهایتا در جلسه علنی یکم خرداد ماه وارد بررسی این لایحه شدند ولی این جلسه با حاشیه های فراوانی از سوی برخی نمایندگان همراه شد.
عده ای از نمایندگان در آن جلسه با بالا بردن دست نوشته هایی مانع بررسی این لایحه در مجلس شده و خواستار مسکوت ماندن آن به مدت دو هفته شدند، این نمایندگان با دادن شعارهایی خواهان عدم بررسی این لایحه در مجلس بودند.
این در حالی بود که علی لاریجانی رییس مجلس اعلام کرد که مسکوت ماندن این لایحه به تصمیم دولت بستگی دارد و دولت مخالف مسکوت ماندن این لایحه است، از این رو باید این لایحه در مجلس بررسی شود.
با ادامه تجمع نمایندگان مجلس در صحن علنی، علی لاریجانی این لایحه را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع داد و از اعضای این کمیسیون خواست تا بار دیگر این لایحه را بررسی کنند.
جلسه لاریجانی با وزیران اطلاعات، خارجه و رییس کل بانک مرکزی درباره CFT
شامگاه شنبه این هفته به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس جلسه ای با حضور وزیران اطلاعات، خارجه، رئیس کل بانک مرکزی؛ رئیس سازمان اطلاعات سپاه، رییس کمیسیون امنیت ملی، روسای فراکسیون های امید و مستقلین و نمایندگان شورای نگهبان، سرپرست وزارت اقتصاد برگزار و چالشهای تصویب کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (مربوط به FATF) به لحاظ فنی و کارشناسی بطور مبسوط بررسی شد.
«بهروز نعمتی» سخنگوی هیات رییسه مجلس نیز درباره این جلسه گفت: بر اساس این جلسه بِنا شد کمیسیون امنیت ملی نظرات وزارت خانه ها و دستگاه های مرتبط با این موضوع را جمع آوری و به هیات رییسه مجلس ارائه کنند.
حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این باره گفت: در جلسه ای که برگزار شد، فضای غالب این بود که کنوانسیون های چهارگانه که مورد توصیه FATF هستند، آیا پذیرش آنها به ضرر یا سود کشور است؟
وی ادامه داد: آنچه که اکثر اعضا مطرح کردند این بود که نپذیرفتن(کنوانسیون مقابله با تروریسم) CFT ضرر دارد، اما پذیرش آن ممکن است منافعی را عاید کشور کند و در واقع باید جلوی بهانه ای که وجود دارد را گرفت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه