روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 شهریور 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 52894
0
0
ستون‌های دبیرستان «فیروزبهرام» جا به جا شد!
از بالای میله‌های در ورودی مدرسه می‌توان به راحتی ستون‌های ضلع جنوبی مدرسه «فیروز بهرام» را دید؛ آن‌ها سفید سفیدند، انگار همین چند ثانیه پیش از تنور هنر گچ‌کار درآمده‌اند.
بر اساس دیده‌ها از در مدرسه تاریخی «فیروزبهرام»، ستون‌های مدرسه برخلاف دیگر بخش‌های جداره‌ها سفید، سفید هستند و یکی دو کارگر هنوز در حیاط مدرسه رفت‌و آمد می‌کنند. به نظر می‌رسد اجازه ایجاد هواکش مترو در عرصه دبیرستان کافی نبود، حالا سراغ ستون‌های پهلوی این بنای تاریخی رفته‌اند. شاید هم هنوز به ثبت ملی شدن این بنا باور ندارند یا آن را جدی نمی‌گیرند. یکی از کارگرها در پاسخ به نگاه متعجب خبرنگار ایسنا نسبت به ستون‌های سفید مدرسه، می‌گوید: «ستون‌ها کهنه شده بودند، آن‌ها را عوض کردیم.»
خبرنگار می‌پرسد: «چه طور این کار را انجام دادید؟» می‌گوید: «آنها را از پایه درآوردیم و ستون‌های جدید را کار گذاشتیم، آن‌ها کهنه بودند.»
«در تابلوی ورودی مدرسه نوشته شده این بنا ثبت ملی است، میراث فرهنگی این کار را تائید کرده است» می‌گوید: «فکر نکنم نیازی به اجازه از میراث فرهنگی بوده باشد، کاری نداشت.»
حالا چهار ستون جدید، جای ستون‌های تاریخی این بخش از دبیرستان را پر کرده‌اند، بدون هیچ کم و کاستی، انگار هیچ اتفاقی رخ نداده به جز یک ساخت جدید به بنا.
دلاور بزرگ‌نیا، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا و در پاسخ به این اتفاق می‌گوید: «میراث فرهنگی از این قضیه اطلاعی نداشت، باید معاون میراث فرهنگی به بررسی مدرسه بپردازد اما اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد، حتما از طریق قضایی شکایت می‌کنیم.»
معماری دبیرستان تاریخی «فیروزبهرام» که توسط جعفرخان معمارباشی در سال ۱۳۱۱ ساخته شد، مانند ساختمان کتابخانه مجلس و ساختمان مرکزی بانک ملی، نشان از سرپرستی کیخسرو شاهرخ بر ساخت آن دارد، در طراحی این بنا از اسلوب‌های هخامنشی استفاده شده و مانند کاخ شهربانی و سردر باغ ملی، تلفیقی از معماری اروپایی و معماری کهن ایرانی است که به سبک معماری نئوکلاسیک مشهور است. قرینه‌سازی در سه نمای شمالی، جنوبی و شرقی بنا وجود دارد و فرم گچ‌بری‌های به‌کار رفته در سقف این دبیرستان از جمله موارد ارزشمند معماری آن شمرده می‌شود.
نمای آجری ساختمان به پیروی از تقارنی که در بدنه ساختمان مشاهده می‌شود، کاملا متقارن است. پنجره‌های قاب شده در تمام نما تکرار شده‌اند و قوس‌های به کار رفته در آنها، نشان از معماری قاجاری دارد. علاوه بر آجر، از مصالحی چون کاشی، سنگ و گچ نیز در طراحی نمای ساختمان استفاده شده‌است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه