روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 بهمن 1394  |  جامعه  |  کد خبر: 5165
0
0
پنجشنبه و جمعه تعطیل می‌شود یا جمعه و شنبه؟
شمارش معکوس برای تعطیل شدن دو روز در هفته
خبرها حاکی از آن است که بررسی پیشنهاد تعطیلی پنج‌شنبه‌ها به‌صورت سراسری در کمیسیون‌های تخصصی دولت به پایان رسیده است و این پیشنهاد برای عملیاتی شدن به هیات دولت ارسال شده است. صرفه‌جویی در مصرف انرژی یکی از دلایل طرح چنین پیشنهادی است. کارشناسان معتقدند: «تعطیلات دو روزآخر هفته و حذف بی‌نظمی‌های موجود در تقویم تعطیلات کشور، امکان برنامه‌ریزی برای سفرهای کوتاه به مناطق اطراف شهرهای بزرگ و رونق گردشگری را نیز فراهم خواهد کرد.» علاوه بر این فراهم شدن زمان کافی برای فراغت، بازده کاری را افزایش خواهد داد.
به گزارش دنیای اقتصاد، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کهکیلویه و بویراحمد از ارائه پیشنهاد تعطیلی روز پنج‌شنبه به‌صورت کشوری به هیات دولت خبر داده و گفته است که هیات دولت در این باره تصمیم خواهد گرفت. مجید محنایی صرفه‌جویی در مصرف انرژی را به‌عنوان دلیل طرح این پیشنهاد عنوان کرده است.
طرح تعطیلی آخرهفته مدت‌ها است که از مطالبات فعالان کسب‌وکار، کارمندان و کارفرمایان است؛ طرحی که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند اثرات مهمی در رشد بخش‌های مختلف اقتصاد اعم از گردشگری داشته باشد. با این وجود هنوز در اولویت‌های مجلس و دولت قرار نگرفته است.
در عین حال، این طرح به اشکال مختلف ارائه می‌شود؛ برخی به تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کنار جمعه‌ها و برخی دیگر به تعطیل کردن شنبه‌ها و جمعه‌ها اشاره می‌کنند. اما کدام پیشنهاد صحیح‌تر است؟
به باور غالب کارشناسان، تعطیلی پنج‌شنبه‌ها سبب خواهد شد ارتباط کاری بخش‌های اقتصادی کشور به مدت چهار روز با دنیا قطع شود و این وضعیت هزینه‌های زیادی را به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد. در واقع با احتساب دو روز تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه در ایران و دو روز شنبه و یکشنبه در اغلب کشورهای دنیا، به چهار روز تعطیل برخواهیم خورد که عملا امکان برقراری مراودات کاری و اقتصادی با کشورهای دیگر را غیرممکن خواهد کرد. بدیهی است در شرایط کنونی که هدف‌گذاری‌های کلان توسعه کشور بر مبنای گسترش روابط با جهان خارج است، ‌چنین طرحی بسیار نامعقول و غیر منطقی است.
برای عملی شدن طرح ساماندهی نظام تعطیلات کشور، کارشناسان نظرات گوناگونی داشته و پیشنهادهای مختلفی را ارائه کرده‌اند که از آن جمله باید به راه‌حل سینا کلهر، ‌پژوهشگر مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرد. کلهر می‌گوید:‌ «برای کنترل تعطیلات متغیر تقویم که یکی از دلایل مهم مورد توجه قرار گرفتن بحث تعطیلات در میان کارشناسان و مسوولان کشور بوده، لازم است یک سیستم برنامه‌ریزی متغیر نیز وجود داشته باشد تا از این طریق آشفتگی‌ها به حداقل برسد.» او می‌افزاید: «در 2 ماه پایانی هر سال، دولت می‌تواند تقویم تعطیلات کشور را برای سال بعد اعلام کند و به این ترتیب امکان برنامه‌ریزی برای خانواده‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی نیز محفوظ خواهد ماند.» کلهر با تاکید بر اقدامات و برنامه‌های گام به گام و پرهیز از ارائه راه‌حل‌های مقطعی تاکید می‌کند: «در این روش انعطاف زیادی وجود دارد و می‌توان در هر سال با توجه به شکل قرار گرفتن تعطیلات، تصمیمات مقتضی را اتخاذ کرد. برای مثال اگر در یک سال عید غدیر و قربان مصادف شد با شهریور، در آن سال می‌شود فاصله میان این دو عید را تعطیل اعلام و در عوض چند تعطیلی دیگر را حذف کرد. همچنین این در خصوص تعطیلاتی که با مناسک خاصی همراه نباشند صدق می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «در این صورت نه‌تنها به حساسیتی دامن زده نمی‌شود بلکه با تاکید بیشتر بر برخی مناسبت‌ها، امکان گفتمان در این خصوص نیز به بهترین صورت فراهم شده و به این ترتیب از مقاومت‌ها کاسته می‌شود.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه