روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 بهمن 1394  |  ورزش  |  کد خبر: 5147
0
0
رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال:
دوپینگ در لیگ برتر فوتبال به صفر رسیده است
به گزارش ایرنا از فدراسیون فوتبال، توحید سیف برقی درباره اقدامات ضد دوپینگ و آمار نمونه گیری های انجام شده از بازیکنان لیگ های رشته های فوتبال و فوتسال در سال 2015 گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران(نادو)، حدود 400 نمونه از بازیکنان رشته های فوتبال و فوتسال در سال 2015 گرفته شده که تنها چهار نمونه مثبت بوده است.
وی ادامه داد: این چهار تست دوپینگ دو مورد آن مربوط به فوتسال و دو نمونه هم به لیگ دسته یک فوتبال اختصاص دارد. خوشبختانه باوجود اینکه درصد بسیار زیادی از نمونه گیری ها مربوط به لیگ برتر فوتبال بود اما برای نخستین بار هیچ پاسخ مثبتی در بین بازیکنان فوتبال نبوده و دوپینگ در این لیگ به صفر رسیده است.
رییس کمیته پزشکی افزود: البته چهار ورزشکاری که جواب نمونه دوپینگ آنها مثبت بوده هم به استناد کمیسیون انضباطی ستادملی مبارزه با دوپینگ ایران مورد تخفیف قرار گرفتند زیرا ثابت شده مصرف آنها از مواد ممنوعه به قصد افزایش کارایی نبوده است.
سیف برقی ادامه داد:اما ما طبق آیین نامه موظف به ارسال نتایج احکام انضباطی خود به فدراسیون بین المللی فوتبال -فیفا هستیم تا آنها نیز از شرایط و روندی که در اجرای صدور حکم ها وجود دارد، مطلع شوند.
وی افزود: در بحث بین المللی هم موفق شدیم تا رکورد نبود وجود نمونه مثبت در بین فوتبالیست های کشورمان را در سال 2015 هم ادامه دهیم تا بدون وجود هیچ نمونه مثبت، همچنان از پیشتازان مبارزه با دوپینگ در جهان باشیم.
رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال اظهارداشت: نمونه گیری ها در بالاترین سطح ممکن انجام می شود و طی آن از ملی پوشان کشورمان در جام های جهانی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی، مسابقات انتخابی المپیک در هر سه رشته، جام ملتهای فوتبال و فوتسال، جام باشگاه های فوتبال و فوتسال، رده های امید و جوانان در هر دو بخش زنان و مردان حدود 250 نمونه‌گیری انجام شده که نتایج همه منفی بوده است.
سیف برقی گفت: بدون شک آموزش و نظارت فدراسیون فوتبال در ستاد مبارزه با دوپینگ ایران باعث به وجود آمدن چنین آمار بسیار خوبی شده است و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد نبود حتی یک نمونه مثبت دوپینگ در بین همه ورزشکاران بخصوص در رشته فوتبال باشیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه