روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 مرداد 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 51455
0
0
بطحایی:
ترامپ از فرعون بدتر نیست
همدلی| گروه سیاسی- فقه سیاسی به عنوان یک دانش، همیشه در تلاش بوده است تا به سوالات و مشکلات گوناگون پاسخ دهد. سوالاتی در مورد فرد، شهروند، جامعه و دولت در عرصه‌ داخلی یا خارجی و نوع تعامل دولت با دولت‌های دیگر یا دولت با شهروندان از این دست هستند. همیشه و در همه حال پاسخگویی به سوالات سیاسی و اجتماعی شهروندان، دولت و جامعه از مهمترین موضوعات مورد بررسی فقه سیاسی بوده است.
جمهوری اسلامی، پس از اینکه انقلاب اسلامی را پشت سر گذراند،با هجمه ای از سوژه ها و پرسش‌های جدید مواجه شد که راز ماندگاری آن در پاسخ درست دادن به سوالات جدید بود. به عبارتی دیگر پرسش‌های جدید خود، در پی پاسخ‌های جدید می‌بودند و هرچقدر این کار به عقب می‌افتاد، مردم از نظام پیشی می‌گرفتند، که این امر در سیاست امر خوبی به نظر نمی‌آید. بنابراین اما نمی‎توان پویایی را از فقه گرفت، بنابراین میزان پویایی سیستم فقه در نظام جمهوری اسلامی را تنها از راه سنجش یا میزان پاسخ‌های جدید به پرسش های جدید می‌توان سنجید.
به هر حال اگر مبانی سیاست جدید را دنیای جدید قرار دهیم، به دور از عقلانیت است که سیاست جدید را با فقه قدیم بررسی کنیم. چون باید به منطق دنیای جدید تن در داد. نگاه مجلس خبرگان رهبری به سیاست و منطق آن در دنیای جدید یک نگاه یک سویه و ثابت است که گویی قصد ندارد برای منافع ملی و مصالح عمومی که دو مفهوم کلیدی هر سیاستی در دنیای قدیم و جدید هستند، سیاست خود را با آن تطبیق دهند. فقیهان نخبه و بزرگ بیشتر، یا درمجلس خبرگان رهبری هستند یا عضو شورای نگهبان. با توجه به اتفاقات اخیر در عرصه سیاست خارجی اظهار نظرهایی از سوی فقیهان این دو نهاد ارائه شده است که با منطق دنیای جدید تطبیق نداشته یا از واقعیت سیاسی روز دور بوده‌اند.
از سوی دیگر نیز اندیشمندان و فقیهان بزرگ و متخصص در این زمینه بر این باور هستند که فقها به همان میزان که از واقعیت دور هستند از پیشرفت و پویایی خود، دور هستند. از زمانی که شاهد تبدیل جامعه تک صدایی به جامعه چندصدایی، گذر از جامعه سیاسی تک حزبی یا احزاب ناکارآمد به جامعه ای با احزاب مختلف و فعال و بالاخره گذر از حکومتی بدون دغدغه قانونِ شریعت به حکومتی دغدغه مند وضع و اجرای قوانین بر اساس معیارهای فقهی، روبرو شدیم این جامعه ملزوماتی را به همراه داشته و دارد که فقه سیاسی را با پرسش ها و چالش هایی روبه رو کرده و آثار و پیامدهای آن به تغییراتی اساسی در نوع حکومت، وظیفه های آن و مناسبات میان حاکمان و شهروندان انجامیده است. بنابراین پاسخ به نیازهای جدید باید متین، سنجیده، دقیق و علمی باشد و برای این که به چنین پاسخ هایی دست یابد، راهی وجود ندارد مگر بازگشت به مبنای سیاست در دنیای جدید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه