روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 مرداد 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 51021
0
0
بدون تیتر
ستاره لطفی‪-‬ همیشه از خود گفتن یا از خود نوشتن برایم دشوار بوده است. از دیروز که با همکاران تحریریه قرار گذاشتیم دلنوشته‌ای در مورد روز خبرنگار بنویسیم، شاید برای اولین بار بود که بارها و بارها به خودم اندیشیدم، به شغل‌ام، به حرفه‌ام، به مشغله پرطمطراقی که گاه آن چنان می‌رنجاندم و روحم را خراش می‌دهد که خود را در یک بن بست خود ساخته فرض می‌کنم. به انزوا می‌روم و سکوت می‌کنم. گاهی سعی می‌کنم دور شوم از دنیای خبری و روزنامه‌نگاری اما طولی نمی کشد که باز برق کاغذ و قلم و سوژه‌های بی‌شماری که هر کدام به قصه هزار و یک شب می‌ماند، بی‌اختیار مرا به سمت کاغذ و قلم سوق می‌دهد و آن چنان جذبم می‌کند که قبل از اینکه به خود بیایم این رقص انگشتانم بر روی صفحه کیبورد است که بر افکار پر از هیاهویم نقطه پایان می‌گذارد.
یه این موضوع می‌اندیشیم که اگر تیغ طالبان با ایدئولوژی منحط و قرون وسطایی شان که نمادی از سنگدلی، بیرحمی، انسان کشی و مزدورمنشی بود، بر تن « محمود رضا صارمی» خبرنگار ایرنا در مرکز کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان نمی‌نشست آیا هنوز در روز شمار رسمی ایران روزی به نام «‌روزخبرنگار» وجود داشت تا به صورت نمادین از زحمات آنان تقدیر شود. روزی که فرصتی باشد برای بیان دغدغه‌های به نتیجه نرسیده آنان و یک عمر آرزوهای بر دل مانده شان.
از اندوه علت نام گذاری این روز می‌گذرم و سعی می‌کنم حتی اگر برای یک بار هم شده است تعریف روشنی از فضای رسانه و خبرنگاری ارائه بدهم. تعریفی که اگر سفید نیست حداقل خاکستری باشد. آرام آرام کوچه‌های خبری را طی می‌کنم و برگ‌های خاک خورده خاطرات دنیای خبری‌ام را در ذهنم ورق می‌زنم و مرور می‌کنم. اما دریغ و افسوس به نقطه روشنی نمی‌رسم. گویی این حرفه متزلزل و مخدوش پیوندی دیرینه با تاری و سیاهی دارد.
از دغدغه‌های چندین ساله از جمله بیمه، مزایای بسیار ناچیز، امنیت لرزان کاری، وعده‌های ماسیده مسئولان، هجمه‌هایی انتقادی، بی‌مهری‌های گاه و بیگاه و ... که بگذری، یادآوری تیغ بی‌رحم سانسور بر تن نحیف کلمات و جمله‌ها اندوهت را صد چندان می‌کند. امنیت کاری نداری، گاهی شاید امنیت جانی هم؛ خدا می‌داند.
این است حرفه خبرنگاری، به ظاهر جذاب و فریبنده و در باطن سرشار از درد و گرفتاری که استرس و فشارهای روحی روانی بخش لاینفک آن است.
امروز روز خبرنگار است. قشری پر تلاش و مهجور با جایگاهی متزلزل و مخدوش که همواره بیان و رفع مشکلات جامعه اولویت اولشان است ، اما برای حل و رفع مشکلات و دغدغه‌هایشان اولویت آخر هستند.
هم سنگران سختکوش روزتان مبارک و اندیشه‌تان بلند.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه