روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 مرداد 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 50501
0
0
موفقیت افشانی، موفقیت شورا
عادل جهان‌آرای‪-‬ وقتی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در بهار 96 اعلام شد، با توجه به اقبال عمومی از انتخابات مجلس دهم و پیروزی شگفت‌انگیز فهرست اصلاح‌طلبان در مجلس، انتظار هم این بود که روحانی با پشتوانه میلیونی اصلاح‌طلبان به کرسی ریاست جمهوری برگردد. اما شاید انتظار پیروزی بی‌چون و چرای اصلاح‌طلبان در برخی از شهرها خصوصا تهران، کمی دور از انتظار می‌نمود. لیست امید در شورای شهر تهران در ادامه لیست امید مجلس همه آرا را در صندوق خود دید و با اقتدار به یکه‌تازی 12ساله اصول‌گرایان در پایتخت پایان داد. اما کار سترگ و سخت اصلاح‌طلبان در حقیقت بعد از پیروزی آغاز شد. آنها بیش از همه باید از میراثی پاسداری کنند که سه دوره قبل مورد خدشه قرار گرفت و این بار مردم به آنها اعتماد کرده‌اند تا مدیریت شهری را با نگاه اصلاح‌طلبانه که منطقا باید بر مدار قانون و شفافیت استوار باشد، به عهده بگیرند. فشارها از اولین روز بعد از پیروزی لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران شروع شد. محمدعلی نجفی با همه مشکلات و سدهای سدیدی که در مقابل شورای شهر قرار داده بودند، به بهشت رفت، تا شهر را از وضعیت سوخته‌ای که اصول‌گرایان بعد از 12سال تحویل اصلاح‌طلبان داده بودند، نجات دهد. او با اکثریت آرا کرسی مدیریت شهر را تحویل گرفت که این اعتماد حداکثری از سوی اصلاح‌طلبان شورا با وجود تکثر دیدگاه و آرا، غنیمت و فرصتی تاریخی برای یک مدیر است. اما زمان ماندگاری نجفی بر صندلی بهشت، بیش از 7 ماه طول نکشید تا اصلاح‌طلبان با چالش‎های جدید و در عین حال متنوعی روبه‌رو شوند. آنها اما با همه رایزنی‌ها و فشارهایی که از درون و بیرون وجود داشت، این یک‌دستی و وحدت رویه را در انتخاب محمدعلی افشانی تکرار کردند و این بار شهردار تهران با قدرت تمام و اکثریت مطلق آرا به بهشت رفت.
به یاد بیاوریم که قالیباف در طول 12سال حضور در مدیریت شهری تهران هیچگاه رای اکثریت را نداشت و از 30رای فقط 16رای را داشت و 14 مخالف همیشه در مقابلش قرار داشتند، اگرچه نتوانستند در طول یک دهه مانع فعالیت او شوند. آنچه که قالیباف را بر قدرت نگه می‌داشت نه فقط آرای اعضای اصول‌گرای شورا، بلکه وحدت و یکدستی اصول‌گرایان در مقابل اصلاح‌طلبان بود. آنها با همه اختلاف‌ها، کاری نمی‌کردند که در مقابل اعضای اصلاح‌طلب شورا کم بیاورند تا باعث خدشه یا ترک برداشتن صفوف خود شوند. این یکدستی به صورتی بود که حتی اجازه نمی‌دادند کرسی ریاست شورا را اصلاح‌طلبان به دست بگیرند. احمد مسجدجامعی فقط یک سال رئیس شورا شد و بس.
حال میراثی که در برابر اصلاح‌طلبان قرار دارد، بسیار گران است. آنها باید تجربه اول شورای شهر تهران را همیشه مد نظر داشته باشند، که شکی نیست آن تجربه تلخ را تکرار نخواهند کرد. میراث آنها اعتماد مردم است و این‌که بتوانند باوجود اختلاف دیدگاه و آرا، هم یکپارچگی خود را حفظ کنند و هم حامی مدیریت واحد شهری باشند.
بی‌تردید محمدعلی افشانی زمانی موفق خواهد بود که شورای شهر هماره پشتیبان و حامی او باشد. برنامه‌هایی را که روز شنبه شهردار تهران اعلام کرد، اگر بدون پشتیبانی اعضای شورا باشد، یقینا راه به جایی نخواهد برد. نه شفافیت می‌تواند عملی شود، نه جلوی فسادی گرفته می‌شود، نه آنکه مردم از آرای خود ثمره‌ای می‌گیرند. اصلاح‌طلبان باید در مدیریت شهری وحدت رویه، شفافیت، جلوگیری از رانت و مبارزه با فساد را بخشی از میراث خود به یادگار بگذارند تا بتوانند اعتماد مردم را برای بار دیگر به دست بیاورند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه