روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 تیر 1397  |  جامعه  |  کد خبر: 49693
0
0
به مناسبت روز ملی بدون پلاستیک
پلاستیک نطلبیده در آب آشامیدنی!
مهدیه سلطانی‪-‬ سال گذشته میلادی، روزنامه گاردین در تاریخ ۱۴ فوریه، در گزارشی از راه‌یابی ذرات پلاستیک به رژیم غذایی انسان بر اثر ورود سالانه هشت میلیون تن زباله پلاستیکی به دریاها و اقیانوس ها و خورده شدن آن‌ها توسط ماهی‌ها خبر داد. دانشمندان سال‌هاست خطرات ورود زباله‌های پلاستیکی به اقیانوس‌ها برای موجودات دریایی را گوشزد می‌کنند اما این گزارش به خوبی اثرات این بی‌توجهی را در زندگی انسان‌ها نشان داد.
حدود هفت ماه بعد، در تاریخ ۶ سپتامبر گاردین در گزارش دیگری پرده جدیدی از سناریوی مرگ سفید را به نمایش گذاشت. اینبار براساس گزارش گاردین در بررسی آب‌های لوله‌کشی در ۷ منطقه از جهان، یعنی ایالات متحده آمریکا، لبنان، هندوستان، اندونزی، اوگاندا، اکوادور و اروپا (شامل انگلستان و فرانسه)، ذرات پلاستیکی یافت شد. به طور متوسط ۸۳درصد از آب‌های لوله‌کشی این مناطق دارای ذرات پلاستیکی بودند که بیشترین مقدار در ایالات متحده آمریکا با ۹۴درصد و کمترین آن در اروپا به مقدار ۷۲درصد اندازه‌گیری شد.
ذرات پلاستیکی که در این مقاله مورد بحث است، اندازه‌ای کمتر از ۱۰میکرون دارند و عملا هیچ فیلتری در جهان، قابلیت جداسازی این ذرات را در فرآیند تصفیه آب شهری و لوله‌کشی ندارد. سازمان بهداشت جهانی نیز ضمن ابراز نگرانی از این گزارش اعلام کرد، شاید تاکنون هیچ گزارش پزشکی مشخصی از اثرات سوء ذرات پلاستیک بر سلامت انسان ارائه نشده باشد، اما به طور قطع نمی‌توان این ذرات را بی‌خطر دانست.
این آخر داستان راه‌یابی پلاستیک ها به غذای انسان نبود، روزنامه گاردین حدود چهارماه پیش در تاریخ ۱۵ مارس، گزارش نگران‌کننده دیگری براساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، مبنی بر وجود ذرات پلاستیک در ۹۰درصد آب‌های بسته‌بندی جهان ارائه داد.
در این بررسی که بر روی ۲۵۹ بطری آب بسته‌بندی‌شده از ۱۹ منطقه، در ۹ کشور و از ۱۱ برند انجام شد، به طور متوسط ۳۲۵ ذره پلاستیک به ازای هر لیتر آب جداسازی شد. کشورهای تحت بررسی ایالات متحده آمریکا، چین، برزیل، هندوستان، اندونزی، مکزیک، لبنان، کنیا و تایلند بودند.
مهمترین نوع ذرات پلاستیک جداسازی‌شده از این آب‌ها پلی‌پروپیلین، یا همان پلاستیک مورداستفاده در ساخت در‌های بطری بود.
نکته نگران‌کننده دیگر در بحث وجود ذرات پلاستیکی در آب و غذای انسان، اندازه این ذرات است، بررسی‌های انجام‌شده بر روی ذرات میکرونی پلاستیک بوده است، در حالی که احتمال وجود ذرات در اندازه نانو نیز وجود دارد. ذرات نانو پلاستیک فعالیت بیشتری نسبت به ذرات میکرو در بدن انسان دارند و می‌توانند اثرات سوء بیشتری بر روی سلامت انسان داشته باشند.
گرچه هیچ گزارش رسمی و غیررسمی از میزان ذرات پلاستیکی موجود در آب لوله‌کشی شهری، آب‌های بسته‌بندی و جانوران دریازی ایران وجود ندارد، با نگاهی به آمار نگران‌کننده مصرف پلاستیک در ایران، حدس این مطلب سخت نیست. آنچه می‌دانیم این است که هر ایرانی به طور متوسط روزی ۳ عدد پلاستیک در طبیعت رها می‌کند، سیستم‌ها بازیافت و جداسازی زباله‌های پلاستیکی هنوز به طور کامل در بین مردم جا نیافتاده، مراکز بازیافت در همه شهرها وجود ندارد و سواحل دریای خزر در برخی مناطق تبدیل به محل تجمع زباله‌های پلاستیکی است.
امسال شعار روز جهانی محیط زیست، ۵ ژوئن، غلبه بر آلودگی پلاستیکی بود، از طرفی در ایران، روز ۲۱ تیر ماه، از طرف دوستداران محیط زیست به عنوان روز ملی بدون پلاستیک نام‌گذاری‌شده است. امید است با آگاهی نسبت به بلایی که با رهاسازی پلاستیک بر محیط زیست خود و دیگر موجودات می‌آوریم، مصرف بهینه پلاستیک را آموخته و به کار ببریم.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه