روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 تیر 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 49551
0
0
گزینه انتخابی ترامپ برای دادگاه عالی، صبح امروز اعلام شد
جایگزین محافظه‌کار کندی
همدلی| طبق اعلام رسمی، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، دانلد ترامپ، ساعت ۹ شب دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرق آمریکا، ۶:۳۰ صبح سه‌شنبه به وقت تهران، گزینه‌اش برای جایگزینی قاضی آنتونی کندی را اعلام می‌کند. با اعلام بازنشستگی کندی، ترامپ یا به عبارتی جمهوری‌خواهان به واسطه ترامپ، فرصتی تاریخی دارند تا برای دومین بار یکی از قضات دادگاه عالی را نصب کنند. اعلام این گزینه با پخش زنده از شبکه‌های مختلف همراه خواهد بود.
سابقه رفتار ترامپ در این زمینه این احتمال را فراهم می‌کند که زودتر از زمان تعیین‌شده رسمی توسط تیم خودش، خبر را در توییتر اعلام کند اما تا زمان تنظیم این مطلب، همچنان انتخاب او نامعلوم است.
اخباری که به طور رسمی و غیررسمی منتشر شده حاکی از این است که فهرست گزینه‌های احتمالی او که با ۲۵ گزینه آغاز شده حالا به ۳ گزینه رسیده است: برت کاوانا، ایمی کونی برت و ریموند کتلج. از طرف دیگر، قاضی توماس هاردیمن، گزینه‌ای بود که در سال ۲۰۱۷ برای جایگزینی آنتونین اسکالیا مطرح شده بود، پیش از آنکه جای خود را به گورسچ بدهد. میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، به کتلج یا هاردیمن گرایش دارد، به این دلیل که گرفتن تایید سنا برای این دو را راحت‌تر می‌داند. این احتمال هم وجود دارد که ترامپ همه را غافلگیر کند و گزینه‌ای خارج از فهرست را برگزیند.
گزینه ترامپ هر که باشد، سه نکته درباره ادامه ماجرا برقرار خواهد بود:
۱. اعلام این گزینه آغازگر فرایندی پرتنش برای تایید یا رد او خواهد بود. دمکرات‌ها تحت فشار بسیاری هستند تا از تایید گزینه ترامپ جلوگیری کنند. برنامه اولیه، به‌تعویق‌انداختن فرایند تا بعد از انتخابات نوامبر و جابجایی کنگره‌ای خواهد بود که دمکرات‌ها باید اکثریت آن را به دست بیاورند، اما بخشی از بدنه رای از دمکرات‌ها و بعضی از چهره‌های مطرح رسانه‌ایشان خواهان خالی‌نگه‌داشتن کرسی تا ۲۰۲۰ هستند تا با پیروزی در آن انتخابات، با رئیس‌جمهوری دمکرات برای جانشین او تصمیم بگیرند. این ایده، دادگاه عالی را یکی از سوژه‌های مهم برای رای‌دهندگان انتخابات کنگره و ریاست‌جمهوری می‌خواهد که البته، تابحال سابقه نداشته است.
۲. دو جمهوری‌خواه معتدل، سوزان کالینز از ایالت مین و لیسا مرکاوسکی از ایالت آلاسکا، برای رایشان از هر دو طرف تحت فشار شدیدی قرار خواهند گرفت. سابقه آرا و مواضع این دو نشان می‌دهد گزینه‌های احتمالی برای رای، خلاف آرای دیگر جمهوری‌خواهان این دو نفر هستند که در رای‌گیری برای لغو اوباماکر، به همراه جان‌مک‌کین، مخالف جمهوری‌خواهان رای دادند و باعث شکست طرح شدند. در حالی که مک‌کین با شدت‌یافتن سرطانش در آریزونا به درمان می‌پردازد، اکثریت شکننده جمهوری‌خواهان باعث می‌شود رای این دو تعیین‌کننده باشد. از طرف دیگر، دمکرات‌های ایالت‌های قرمز هم در وضعیتی قرار می‌گیرند که همراهی با دمکرات‌ها یا تن‌داده به گزینه ترامپ، هر دو برای آن‌ها هزینه‌زا خواهد بود.
۳. پرونده‌های مهمی که پیش روی دادگاه عالی خواهند بود، پرونده‌هایی مربوط به سقط جنین، مهاجرت، آزادی بیان و عقیده و حق ازدواج همجنس‌گرایان که همگی از سوژه‌های تقابل جدی بین دو جناح آمریکایی هستند. به همین دلیل، شاید مهم‌ترین معیار برای جمهوری‌خواهان در انتخاب گزینه این است که فرد انتخابی، غافلگیرکننده از کار در نیاید. زمانی که کندی را ریگان برای دادگاه عالی انتخاب کرد، او قاضی محافظه‌کاری محسوب می‌شد اما در چند پرونده مهم، با لیبرال‌ها همراه شد تا به عنوان رای میانه شناخته شود. جمهوری‌خواهان با تمام وجود تلاش می‌کنند حاصل این فرصت تاریخی، یک کندی دیگر نباشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه