روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 تیر 1397  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 49542
0
0
یک کارشناس اقتصادی:
دولت 30 هزار میلیارد تومان معادل یارانه یک سال مردم به واردکنندگان رانت داد
یک کارشناس اقتصادی گفت:‌ دولت 30 هزار میلیارد تومان معادل یارانه یک سال مردم به واردکنندگان رانت داد.
به گزارش خبرگزاری فارس،‌ سیدعلی روحانی در برنامه تلویزیونی پایش با اشاره به سیاست‌ تثبت ارز اتخاذ شده از سوی دولت اظهار داشت: اتفاقی که افتاد خیلی هم منتقد داشت و متاسفانه مدافعین خیلی کمی داشت موضوع قیمت نرخ ارز 4200 تومانی دولت بود.
این تحلیلگر اقتصادی افزود:‌ اگر نرخ ارز بازار تشکیل می‌شد ارز پتروشیمی می‌آمد دست واردکننده و متقاضی ارز می‌خرید. فرض کنید دلار نرخی حدود 6 تا 7 هزار تومان بود. مابه‌التفاوت نرخ 4200 تومانی دولت تا 7 هزار تومان که حدود 3 هزار تومان می‌شود. دولت در سه ماه اول امسال 11 میلیارد دلار فروش ارز داشت که حدود 4 تا 5 میلیارد دلار رانت ارزی (تفاوت قیمت رسمی با بازار) توزیع شد.
وی ادامه داد:‌ اگر میزان ارز دولتی را در مابه‌التفاوت 3 هزار تومان ضرب کنیم رقمی بیش از 30 هزار میلیارد تومان در عرض 3 ماه پرداخت شد که تقریباً حدود رقم یارانه یک سال همه مردم است و خیلی از مدیران دولت نالان هستند که نمی‌توانند یارانه را تامین کنند یک سیاست نادرست کاری می‌کند که کل یارانه همه مردم در طول یک سال در عرض سه ماه فقط به واردکنندگان پرداخت شد.
روحانی تاکید کرد:‌واردکنندگانی که کالا را ارز 4200 وارد می‌کند اما به قیمت 7200 تومان در بازار می‌فروشد یا ارز دولتی به مسافران خارج از کشور می‌رسد که تور چین و مالزی اکنون رایگان است و 200 یورو برای خرید سوغاتی هم باقی می‌ماند. این قبیل سیاست‌هایی که قطعاً یارانه به واردات و مسافرت خارجی می‌دهیم عملاً ضربه به تولید داخل است که به نظر می‌آید پشتوانه کارشناسی ندارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه