روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 خرداد 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 48533
0
0
همزمان با موج کمپین نه به گرانی ، 5000خودروی لوکس وارد کشور و 50 نفر 5درصد از سکه‌های پیش فروش شده را خریده اند
وقتی مبارزه با رانت سیستماتیک نیست
همدلی| در حالی که روز گذشته رییس جمهور به سودجویان اقتصادی هشدار داد و اعلام کرد که دولت با آنها برخورد می کند و به مردم اطمینان داد که نگران تامین کالاهای مورد نیاز جامعه نباشد و در روزهایی که موج کمپین نه به گرانی از سوی برخی چهرهای سرشناس برای نخریدن کالاهای گران شده راه افتاده است، رییس سازمان بازرسی کل کشور در یک نشست خبری اعلام کرد از آنجایی که سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شده، حدود ۵۰۰۰ دستگاه خودروی لوکس به صورت غیرمجاز وارد شده است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین پرده از موضوع دیگری نیز برداشت اینکه 7 میلیون و ششصد هزار ثبت نام سکه داشتیم که ۵۰ نفر، پنج درصد این سکه ها را در اختیار دارند و هر سکه ای یک‌ میلیون سود دارد.
حال دو سوالی که می توان در اینجا مطرح کرد این است که چگونه و توسط چه کسانی ۵۰۰۰ خودروی لوکس وارد شده و آن ۵۰ نفری که حجم بزرگی از سکه ها را خریداری کرده اند چه کسانی هستند؟
و در نهایت آنکه چرا هیچ اقدامی برای شناسایی متخلفان و برخورد با آنان صورت نمی‌گیرد؟
داستان تخلفات میلیاردی در واردات خودرو از تیر ماه سال گذشته کلید خورد. از جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه ۱۳۹۶ متوقف کرد تا دستورالعمل ساماندهی واردات خودرو تصویب و اجرایی شود.
اما ظاهرا در این بازه چند ماهه توقف ثبت سفارش اتفاقاتی رخ داده که به مرور در حال نمایان شدن است؛ اتفاقاتی که نشان از فساد و تخلفات میلیاردی در روند واردات خودرو به کشور دارد.
در یکی از مهمترین این اتفاقات در اواخر سال گذشته برخی واردکنندگان خودرو اظهار کردند که در زمان توقف ثبت سفارش، برخی خودروها به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده‌اند.
این موضوع به صورت غیر رسمی و از سوی برخی واردکنندگان خودرو مطرح می‌شد تا آن‌که سرانجام مجتبی خسروتاج - رییس سازمان توسعه تجارت - حدود دو ماه پیش سکوت را شکست و رسما اعلام کرد که "در زمان بسته بودن ثبت سفارش واردات خودرو در سال گذشته (۱۳۹۶)، ۶۴۰۰ دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده است".
به دنبال این اظهارات اما رییس انجمن واردکنندگان خودرو پاسخ داد که "مسوولان مربوطه واردات غیرقانونی ۶۴۰۰ دستگاه خودرو را تایید کرده‌اند اما عددی که ما داریم بیش از این مقدار است و طبق اطلاعات ما در زمان بسته بودن ثبت سفارش بیش از ۱۵ هزار دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی وارد شده است".
اظهارات رییس سازمان توسعه تجارت اگرچه وجود فسادی بزرگ در فرایند واردات خودرو را تایید کرد اما توضیح داده نشد که چگونه ممکن است کالایی مثل خودرو با ثبت سفارش غیرقانونی وارد شود اما مسوولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت متوجه ماجرا نشوند. ضمن آنکه رییس سازمان توسعه تجارت توضیح نداد که چرا آش آنقدر شور شده که واردکنندگان خودرو که همواره از نظر بخشی از کارشناسان متهم به تخلفاتی در فرایند واردات و فروش خودرو بوده‌اند خودشان به مدعی فساد تبدیل شده‌اند.
اما این پایان ماجرای فساد در روند واردات خودرو نبود و در تازه‌ترین رویداد در این زمینه روز گذشته رییس سازمان بازرسی کل کشور زوایای جدیدی از فساد در این حوزه را باز کرد.
ناصر سراج در این رابطه اظهار کرد: "متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ۵۰۰۰ خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ۴۰۰۰ خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم‌گیری شود".
این اظهارات رئیس سازمان بازرسی کل کشور ابهام بزرگی ایجاد کرده است مبنی بر آنکه چه کسانی از نظر فنی توان هک کردن یکی از مهمترین و کلیدی‌ترین سایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته‌اند و از آن مهم‌تر آن‌که مسوولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت چطور متوجه هک شدن سایت این وزارتخانه نشده‌اند؟ سوال بعدی اینجاست که با وجود چنین اتفاقی آیا هیچ ردپایی از واردکنندگان متخلف بر جا نمانده تا با آنها برخورد قانونی شود و مانع از تکرار این اتفاقات در آینده شد؟ در این رابطه شایسته است که وزارت صنعت، معدن و تجارت سکوت خود را شکسته و با شفاف‌سازی و همچنین معرفی و برخورد با متخلفان احتمالی از ماجرا ابهام‌زدایی کند.
در جدیدترین رویداد در این زمینه نیز ظهر دیروز (دوشنبه) وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به اظهارات دو روز گذشته (یکشنبه) رییس سازمان بازرسی کل کشور، هک شدن سایت ثبت سفارش این وزارتخانه را تکذیب کرده و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داده است.
تناظر سخنان آرامش رییس جمهور و هشدار ایشان به سودجویان و دلالان بازار از این جهت قابل تامل است که احتمالا مبارزه با فساد باید به شکلی سیستماتیک عملیاتی شود. از سویی اینکه برخی از مردم تصمیم بگیرند که کالاهای گران را نخرند باعث نمی شود که عده ای سود جو 5 هزار خودروی لوکس وارد کشور نکنند یا 50 نفر از جمعیت 80 میلیونی کشور 5 درصد سکه ها را نخرند. به عبارتی آنهایی که پول ندارند نه دیروز می توانستند جنس گران بخرند و نه امروز آنچه مهم است اینکه تا چه اندازه سودجویان دو حوزه طلا وخودرو از رانت استفاده کرده و هدف آنان از چنین عملی آن هم در شرایط دشوار اقتصادی امروز چه بوده است. از سویی شاید لازم باشد تا نام این دلالان به دستگاه های نظارتی و قضایی اطلاع داده شود تا شاید از طریق شفلف سازی این بار بتوان شریان های رانت و فساد را قطع کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه