روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
13 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4839
0
0
رهروان ولایت هم امکان ائتلاف با اصلاح‌طلبان را مطرح کرد
گردش به چپ یاران لاریجانی
همدلی - کیاوش حافظی- در حالی که کمتر از یک ماه تا برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، اصلاح‌طلبانی که با رد صلاحیت گسترده کاندیداهایشان مواجه شده‌اند عزم خود را جزم کرده‌اند تا با قوای جدید به مقابله با اصولگرایان وارد کارزار انتخاباتی شوند. در بسیاری از استان‌ها حتی یک کاندیدای نزدیک به جریان اصلاحات دیده نمی‌شود. اصلاح‌طلبان هم اعلام کرده‌اند در هر صورت لیست انتخاباتی خواهند داد و با صندوق‌های رای قهر نمی‌کنند. راهکارهای پیش روی اصلاح‌طلبان استفاده از نیروهای کمتر شناخته شده و یارگیری از معتدلین جریان حریف است. معتدلین نزدیک به علی لاریجانی که رسما راه خود را از ائتلاف اصولگرایان جدا کرده‌اند، بی‌میل نیستند که هدف این استراتژی اصلاح‌طلبان قرار بگیرند.
بازهم اولویت منافع ملی بر مصالح حزبی
پای صحبت اصلاح‌طلبان که می‌نشینیم همگی از تجربه شیرین سال 92 می‌گویند که با وجود رد صلاحیت کاندیدای اصلی‌شان آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی، باز هم امیدشان را از دست ندادند و چهره‌ای اعتدالی و فراجناحی که توانست در شرایط زمان خود پاسخگوی نیازها باشد، مورد حمایت آنان قرار گرفت. شعار آن روزهای اصلاح‌طلبان تقدم منافع ملی بر مصالح جناحی و فردی بود. اکنون دو سال‌واندی از ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد و اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس به هواداران خود امید می‌دهند که می‌توان تجربه سال 92 را این بار در مجلس تکرار کرد. به باور آنها در شرایط کنونی می‌توان از نیروهای متخصصی استفاده کرد که به صورت رسمی نشان اصلاح‌طلبی ندارند؛ نیروهایی که شاید در عین فراجناحی بودن به منافع ملی فکر می‌کنند.
یارگیری از حریف
در این میان گزینه دیگری نیز پیش روی اصلاح‌طلبان قرار دارد؛ یارگیری از حریف. آنها اکنون به سراغ اصولگرایان میانه‌رویی رفته‌اند که برعکس کاندیداهای ناشناخته سابقه فعالیت سیاسی هم دارند. اصولگرایان میانه‌رو که با نام رهروان ولایت در مجلس شناخته می‌شود، نوعی از جریان اصولگراست که نمادش علی لاریجانی است. در همان بدو تشکیل مجلس نهم اصولگرایان سنتی خواهان ریاست مجدد غلامعلی حداد عادل در مجلس بودند اما با وجود اینکه در بین عامه مردم تصور می‌رفت مجلس نهم مجلسی تماما اصولگرا و یکدست باشد، اصولگرایانی بودند که دل خوشی از تفکرات اصولگرایانی که تندروی را انتخاب کرده بودند، نداشتند و مایل بودند ریاست لاریجانی در مجلس تداوم پیدا کند.
مسیر مشترک اصلاح‌طلبان و اعتدالیون
در سال جاری که اصولگرایان تمام هم و غم خود را برای اجماع و ائتلاف گذاشته بودند تصور می‌کردند ائتلاف آنها مانند چتری بر فراز همه گروه‌های اصولگرا قرار بگیرد. در این مسیر آنها به لاریجانی و رهروان ولایت دل‌خوش کرده بودند که در طی سال‌های گذشته پایگاه پیدا کرده بود. اما در کمال ناباوری رهروان ولایت راه خود را از اصولگرایان جدا کرد و علی لاریجانی به صورت مستقل به میدان آمد تا همراهان شورای ائتلاف اصولگرایان را سنتی ترین گروه‌های دیگری از سنتی‌ها تا تندروی‌های جدید نظیر جبهه پایداری و حزب موتلفه تشکیل دهد. در مقابل اصلاح‌طلبان از دور دوم انتخابات سال 84 با اعتدالیون - یا یاران‌ هاشمی رفسنجانی – هم مسیر شده بودند. این هم مسیری در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مبتنی بر نفی و نقد سیاست‌های دولت وقت بود. اما مرحله دوم همراهی اصولگرایان با اصلاح‌طلبان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود. پیروزی حسن روحانی باعث شد تفکرات «اعتدالی» و «اصلاح‌طلبانه» در کنار هم قرار بگیرد. مسیر این دو جریان این بار حمایت از دولت موجود است. مرحله سوم اوج همراهی اعتدالیون و اصلاح‌طلبان بود که حزب اعتدال و توسعه وارد شورای عالی سیاست‌گذاری شد تا در تصمیم گیری‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان شریک باشد.
امیدواری معتدل‌ها بر ائتلاف با اصلاح‌طلبان
از آن سو رد صلاحیت‌های گسترده کاندیداهای اصلاح‌طلب، معتدلین جناح راست را بر آن داشته است که برای جلوگیری از روی کار آمدن یک مجلس افراطی اصولگرا به مجلسی با تفکر اعتدالی و عقل‌گرا بیندیشند. این کار علاوه بر آنکه لیست اصلاح‌طلبان را معرفی خواهد کرد، باعث می‌شود جناح اصولگرا که مستقلین و میانه‌روهای معتدل را رقیب کوچکی برای خود می‌پنداشت با میانه‌روها اعم از اعتدال و توسعه و رهروان ولایت، مستقلین و اصلاح‌طلبان به مبارزه انتخاباتی بپردازد؛ موضوعی که «عوض حیدرپور» عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت بر آن تاکید می‌کند. وی حتی اعلام کرده است که «در نشست‌هایی از این فراکسیون، پیشنهاد ائتلاف بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل نزدیک به دولت مطرح شده است.» او البته اضافه می‌کند که «هنوز به جمع‌بندی و خروجی در این رابطه دست پیدا نکردیم.» حیدرپور امیدوار است این اتفاق بیفتد چون به باور او معرفی طیف سومی با حضور متدینین با مشی اعتدال می‌تواند برای کشور مفید و مناسب باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه