روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
13 خرداد 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 47995
0
0
دیدار ترامپ با کیم جانگ اون، ۱۲ ژوئن برگزار می‌شود
آخرین قسمت از درام ترامپ و کره شمالی
روح‌اله نخعی‪-‬ در ادامه تغییرات روزمره در برنامه دیدار بین رهبران ایالات متحده و کره شمالی، جمعه اعلام شد، دیدار بین ترامپ و کیم جانگ اون در همان تاریخ قبلی، یعنی ۱۲ ژوئن، ۲۲ خرداد، برگزار می‌شود.
این خبر پس از دیداری یک‌ساعته بین دونالد ترامپ با کیم یونگ چول، از مقامات ارشد کره شمالی و نماینده کیم جانگ اون اعلام شد. ترامپ پیشتر در نامه‌ای شخصی به کیم جانگ اون با ابراز نارضایتی از برخی اقدامات کره شمالی این دیدار را لغو کرده بود و گفته بود امیدوار است در آینده فرصتی دوباره برای هماهنگی این دیدار فراهم شود؛ اما در فاصله‌ای کوتاه، موضع رئیس‌جمهور آمریکا با چرخشی کامل مواجه شد و سرانجام اعلام شد دیدار بین دو رهبر، به همان شکل، در همان زمان و در همان مکان برگزار خواهد شد.
ترامپ که بعد از دیدار با کیم یونگ چول در دفترش با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت این دیدار شروع‌کننده فرایند مذاکره با کره شمالی است که ممکن است شامل چندین دیدار باشد.
این دیدار که بنا بود دیدار کوتاهی باشد، بیش از یک ساعت و بیست دقیقه به طول انجامید. گاردین می‌نویسد در این دیدار ترامپ به شکلی بسیار مهمان‌نوازانه مهمان خود را به برای گفت‌وگوهای غیررسمی‌تر به بیرون از ساختمان همراهی کرد و برای عکس‌گرفتن با تیم نمایندگان کره شمالی عکس ایستاد. این در حالی است که کیم یونگ چول که ژنرالی از مدیران سابق سازمان‌های اطلاعاتی کره شمالی است، تحت تحریم مستقیم ایالات متحده قرار دارد.
اظهارات ترامپ نشان می‌داد او این موضع کره شمالی را پذیرفته‌است که خلع سلاحش فرایندی طولانی‌مدت خواهد بود و نه آن طور که مقامات دولت ترامپ پیشتر مدعی شده بودند، تسلیم یک باره تسلیحات از سوی حکومت کره شمالی: «قرار بزرگ اصلی ۱۲ ژوئن خواهد بود... این یک فرایند است. ما وارد این جلسه نمی‌شویم که بلافاصله چیزی را امضا کنیم و هیچ وقت هم چنین قراری نبوده است. ما می‌رویم که فرایندی را آغاز کنیم و امروز به آن‌ها گفتم عجله‌ای نیست و زمانی که لازم دارد را به کار گیرند. می‌توانیم سریع پیش برویم، می‌توانیم کند پیش برویم. فکر می‌کنم آن‌ها می‌خواهند ببینند که چیزی اتفاق بیفتد و اگر بتوانیم نتیجه‌ای به دست بیاوریم، اتفاق خوبی خواهد بود.»
ترامپ در رویکردی که نشان‌دهنده کاهش جدی انتظارات در طرف آمریکایی است، گفت دیدار سنگاپور، جلسه‌ای «آشنایی‌پلاس» خواهد بود.
چنین جلسه‌ای که اولین دیدار این چنینی بین رئیس‌جمهور مستقر در آمریکا و رهبر کره شمالی خواهد بود، مدت‌هاست از اهداف کره شمالی است. برای رسیدن به این هدف، کره فعلاً آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی دوربرد خود را متوقف کرده است، اما درباره ابعاد و سرعت خلع سلاح هسته‌ای خود اقدامی نکرده و تضمینی نداده است.
در عین حال، جمعه شب، وزیر دفاع ایالات متحده نیز در اظهارات خود به جنبه دیگری از ماجرا اشاره کرد و گفت، مسئله «جداگانه و متمایز» حضور نیروهای آمریکایی در کره جنوبی، از موضوعات نشست سنگاپور نخواهد بود و «نباید هم باشد». طبق اظهارات جیم متیس، اگر دیپلماسی با کره شمالی به نتیجه برسد، ممکن است بحث میزان حضور نیروهای آمریکا در کره جنوبی و مسائل مشابه مطرح شوند، اما فقط در گفت‌وگو بین ایالات متحده و کره جنوبی: «هدف ما همچنان خلع سلاح هسته‌ای کامل، قابل‌بررسی و غیرقابل‌بازگشت شبه جزیره کره است.
چندی پیش، زمانی که کره شمالی با واسطه دیپلمات‌های کره جنوبی از تمایل به گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا به ترامپ گفت، صحبت از تغییر موضع جدی کره شمالی در قبال ایالات متحده بود؛ اما از قبل تا بعد از آن، آمریکای ترامپ، تغییرات گسترده و رادیکالی در مواضع خود نسبت به کره شمالی داشته است. بسیاری تحلیلگران معتقدند ترامپ از همان زمان واکنش عجولانه و غیرعادی‌اش به پیام کره جنوبی که بدون مشاوره با اعضای کابینه و مشاوران کاخ سفید انجام شد، خشت اول این فرایند دیپلماتیک را نادرست گذاشته و تلاش‌های مشاوران و تیم سیاست خارجی ترامپ در جهت اصلاح مواضع اولیه دولت بوده است. حتی کناره‌گیری ترامپ با نامه مستقیم به کیم در ابتدا با استقبال برخی دیپلمات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا همراه شد؛ اما فعلا دوباره ماجرا به سمت برقراری جلسه چرخیده است.
موضع‌گیری‌های رادیکال و تغییرات رادیکال در این مواضع مختص به مسئله کره شمالی و حتی حیطه سیاست خارجی نیست. بهترین مثال این نوع عملکرد در دوران ترامپ، در برخورد با ناتو بود که زمانی آن را منسوخ خواند و چندماه بعد در اظهاراتش گفت ناتو «دیگر منسوخ نیست».
این رویکرد، در کنار اقداماتی مثل خروج از توافق پاریس، درگیری تجاری با هم‌پیمانان تجاری ایالات متحده و خروج از برجام، حساب‌بازکردن روی اظهارات آمریکای ترامپ را برای کشورها، چه آن‌هایی که کنار ایالات متحده هستند، چه آن‌هایی که در مقابلش و چه دیگران، سخت و نامولد می‌کند و این ممکن است در روند همین مذاکرات نیز، به زیان آمریکا، اخلال ایجاد کند.
با این حال تا روز ۱۲ ژوئن باید منتظر ماند و دید سرنوشت دیدار بین دو رهبر نامتعارف در صحنه جهانی به کجا می‌رسد و چه نتایجی از آن به دست می‌آید. فعلا دوباره قرار است دیدار برگزار شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه