روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
02 خرداد 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 47528
0
0
گاردین: اصلاحات بن سلمان ویترینی برای پوشاندن سرکوبگری است
ایسنا| روزنامه گاردین انگلیس اصلاحات ولیعهد عربستان از جمله لغو ممنوعیت رانندگی زنان را بازگشتی به عقب و تنها ویترینی برای پنهان‌کردن سرکوب‌گری در پشت آن دانست.
به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین انگلیس نوشت، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به زنان این کشور حق رانندگی داده، اما اگر آنها حق دیگری را مطالبه کنند مستقیما با بازداشتگاه‌ها روبرو می‌شوند.
این روزنامه نوشت: در حالی که عربستان در آستانه لغو ممنوعیت رانندگی زنان قرار دارد، برخی از مدافعان حقوق زن به زندان منتقل شدند و ولیعهد از طریق بازداشت زنان مدافع حقوق زنان به دنبال سکوت زنان فعال پس از امتیازدهی رانندگی به آنهاست.
گاردین در ادامه نوشت: بن سلمان که هدایت اصلاحات را برعهده گرفته، مشکل ممنوعیت رانندگی زنان را در تنها کشور دنیا که رانندگی زنان را ممنوع کرده از میان برمی‌دارد، اما به نظر می‌رسد حق رانندگی به زنانی داده خواهد شد که سکوت اختیار کنند.
ولیعهد عربستان نمی‌خواهد فعالان حقوقی که برای سال‌ها کمپین‌هایی جهت پایان دادن به تبعیض غلط راه انداختند، نمونه‌ای برای انقلاب شوند، بن سلمان به جای گفت‌وگو خواهان سکوت آنهاست و آنها در قبال نخستین امتیازی که به دست آوردند آزادی خود را از دست دادند تا جایی که پشت میله‌های زندان قرار گرفتند و رسانه‌های عربستان آنها را بدنام کرده و خیانتکار خواندند.
گاردین در ادامه با اشاره به زنان عربستانی که موافقت سرپرست‌شان را درخصوص سفر، کار یا حتی معالجه در بیمارستان را دریافت کرده‌اند، نوشت: مقامات این کشور با نیمی از ساکنان آن به عنوان شهروندان درجه دو برخورد می‌کنند.
این روزنامه انگلیسی نوشت: این حق فعالان حقوق بشر است که به منظور برکناری نظام مردسالاری به دادگاه سلطنتی دادخواهی ارائه دهند و در قبال آنچه در جامع رخ می‌دهد شجاعت به خرج داده و شهادت دهند. آنها به جای اینکه در زندان به سر ببرند باید مورد تکریم قرار بگیرند. روزنامه مذکور نوشت: عربستان مدعی است که در برنامه اصلاح جدی است اما به نظر می‌رسد این اصلاحات تنها ویترینی برای پنهان کردن سرکوب‌گری است.
بن‌سلمان به دنبال دستیابی به حمایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکاست که خود ساده‌ترین قوانین دموکراسی این کشور را زیر پا گذاشته و قدرتش را از طریق بدنام کردن تصویر گروه‌های به حاشیه‌ رانده شده و زنان محکم می‌کند.
گاردین همچنین از وضعیت قانونی کشورهای عربی انتقاد کرده و نوشت: این کشورها باید با دنیای جدید آشتی کنند. اکثر این کشورها قوانینی ندارند که به صورت مستقیم مانع از تبعیض جنسیتی شود.
گاردین در پایان نوشت: باید در خاورمیانه در مرحله پس از بهار عربی دموکراتیک باشی. در دنیای پر از دیوانه باید عاقل باشی.
زیرنویس: انتقادی که بعضی فعالان داخل ایران به کاربرد عبارت «اصلاحات» برای اقدامات بن‌سلمان داشتند، توسط بعضی گروه‌ها به تعصب اصلاح‌طلبان روی نام اصلاحات یا تلاش برای کوچک‌نشان‌دادن تغییرات عربستان در مقابل اقدامات اصلاح‌طلبان در ایران تعبیر می‌شد. شاید بعضی از این فعالان، واقعاً به این منظور انتقاد می‌کردند؛ اما در واقع استفاده از این عبارت در این زمینه اشکالات مختلفی داشت که اینجا با دو نمونه آن مواجه می‌شویم. اول اینکه این تغییرات، اغلب در مصادیق هستند و مشکلات ریشه‌ای بسیاری در مسائل حقوق بشری در عربستان هنوز باقی است. دوم اینکه دستوری‌بودن کل فرایند، باعث می‌شود محدوده اقدامات و گشایش‌ها همچنان از بالا تعیین شود و تماماً قابل‌کنترل باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه