روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 47036
0
0
محمد جواد ظریف با وزیر امور خارجه چین دیدار کرد
گفت و گوی چینی
همدلی| گروه سیاسی - با خروج ترامپ از برجام،‌ افزایش اغتشاشات منطقه ای خاورمیانه، ریسک فروپاشی ائتلاف اروپایی برجام و صعود بیش از حد هزینه تولید نفت امکان پذیر شده است.
ایران متذکر شده است با خروج واشنگتن در صورت رسیدن به اهدافش در برجام باقی خواهد ماند. روحانی از وزیر امورخارجه محمد جواد ظریف خواسته است تا با کشورهای اروپایی و روسیه و چین به مذاکره در هفته های آتی بپردازد. روحانی گفته است اگر ایران به منافع خود در این مدت کوتاه معین شده برسد در برجام باقی می ماند.
اکنون ظریف به چین سفر کرده و بعد از آن قصد دارد تا به روسیه و بروکسل برود و با هم پیمان ها آلمانی و انگلیسی و فرانسوی در باره سرنوشت برجام مباحثه کند.
ظریف با وزیر خارجه چین دیدار کرد
ایسنا، وزیر امورخارجه کشورمان که صبح دیروز در آغاز سفر برجامی‌اش به چین، روسیه و بلژیک، وارد پکن شد با وانگ یی، وزیر خارجه چین دیدار کرد.
ظریف در بدو ورود به پکن گفت: برای ما مهم است که مذاکرات ما با گروه ۵ شروع شود. این یک سفر کاری است. چین از نزدیک‌ترین دوستان ایران است و امروز درباره تصمیم‌گیری که ایران قرار است با توجه به نحوه تضمینی که سایر اعضای ۱+۵ بعد از خروج آمریکا در مورد اجرای برجام و دریافت منافع برجام توسط مردم ایران می دهند صحبت کنم. ما با چین همواره روابط خوبی داشتیم. قبل از برجام روابط‌مان با چین خیلی خوب بود و در دوران برجام چین با فاصله زیادی شریک تجاری ایران بود. امروز ما اطمینان داریم که چینی ها در کنار ما خواهند بود و قرار است در این زمینه صحبت کنیم. علاوه بر وزیر خارجه چین هیات ایرانی با مقامات دیگر در سایر حوزه های مورد علاقه نیز گفت‌وگو خواهد کرد.
سخنگوی وزریر امورخارجه چین هوا چون اینگ در رابطه با خروج آمریکا از برجام در جهارشنبه پیش با ایرنا گفت: چین از همه جوانب ذی ربط می خواهد به این توافق پایبند بوده و از جامعیت آن حفاظت کنند و بر این موضوع دقت داشته باشند که توافق هسته ای برای حراست از عدم اشاعه و پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه بسیار با اهمیت است. وی ادامه داد: چین بر این باور است که اجرای موثر این توافق باید به شکل جامع ادامه یابد. همچنین او افزود: لازم است به تدریج اعتماد متقابل که برای مهیا کردن شرایط لازم برای حل مسایل منطقه ای ضرورت دارد، ایجاد شود.
ظریف نیز درباره سفرش به مسکو و بروکسل گفت: سفرم به سه کشور مهم است. ما سفرمان را با چین و روسیه که همواره با مردم ایران قبل و بعد از تحریم ها بودند شروع کردیم. روابط مان با چین و روسیه حساس بوده و بعد از تحریم ها مهم خواهد بود. با اتحادیه اروپا با توجه به این که کشورهای اتحادیه بیشترین درخواست را از ایران داشتند با خارج شدن آمریکا از برجام در این توافق بماند از این رو باید ببینیم چگونه کشورهای اروپایی می خواهند تضمین کنند که منافع ایران از برجام با وجود خروج آمریکا از این توافق حفظ و تامین می‌شود. مهم‌ترین اقدامات ما گرفتن تضمین است و همانطور که رییس جمهور گفتند برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند باید منافع مردم ایران هم از برجام تضمین شود. قرار است محمد جواد ظریف در مرحله دوم این سفر، عصر دیروز پکن را به مقصد مسکو ترک کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه