روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 46887
0
0
میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی فقط ۴۸ درصد است در حالی که اعلام می‌شود ۹۰درصد
اتهام بخش کشاورزی به مصرف بالای آب
ایانا| برخی معتقدند بخش کشاورزی 90درصد از سهم آب مصرفی کشور را به خودش اختصاص داده و در حال بلعیدن منابع آبی کشور است. این رقم در حالی پر از شک و ابهام است که کارشناسان فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند؛ این آمار صحت ندارد و این میزان تنها 48 درصد است.
اختلاف نظرها بر سر میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی داستان قدیمی است که هنوز متخصصان و کارشناسان مربوطه بر سر آن به اجماع نرسیده‌اند. برخی می‌گویند متهم ردیف اول بالاترین مصرف آب در کشور، بخش کشاورزی است و معتقدند بخش کشاورزی سهمی 90 درصدی در مصرف آب دارد و در حال بلعیدن منابع آبی کشور است. این رقم در حالی پر از شک و ابهام است که کارشناسان فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند؛ این آمار صحت ندارد و این میزان 48 درصد است.
به اعتقاد برخی از متخصصان، اسم بخش کشاورزی در این زمینه بد دررفته است و این بخش خیلی مقصر نیست. البته کشاورزی سنتی و مدیریت نکردن آب مصرفی توسط کشاورزان، موضوع غیرقابل انکاری است که نمی‌توان از زیر آن در رفت و نگفت که چنین جریاناتی مصرف میزان آب مصرفی را در این بخش بالا می‌برد اما این رقم سهم 90 درصدی هم چندان به واقعیت نزدیک نیست.
در هر حال اختلاف نظر در زمینه مصرف آب در بخش کشاورزی داستان اجتناب ناپذیری است که سال‌های سال در این حوزه جریان داشته است.
آمار را با اسناد ارائه دهید
در این باره تورج فتحی، کارشناس منابع آب و محیط زیست به خبرگزاری ایانا می‌گوید: «چندین دهه است که وزارت نیرو وظیفه تهیه آمار و ارقام مصرفی آب در بخش‌های مختلف کشور را بر عهده دارد. بر این اساس این وزارتخانه، میزان منابع مصرفی آب را سالیانه به صورت سیستماتیک آماربرداری می‌کند و آمار و ارقام خود را براساس مستندات ارائه می‌دهد. این آمار و ارقام‌ بعد از گذراندن مراحل اولیه غربال می‌شوند و مورد بررسی دقیق‌تری قرار می‌گیرند تا به آمار قابل انتشار برسند. »
او با اشاره به اینکه مدتی است در بین اخبار ارائه شده، میزان آب مصرفی بخش کشاورزی ارقامی کمتر از 90 درصد را اعلام می‌کند، ادامه می‌دهد: « مدتی است که برخی از کارشناسان می‌گویند سهم آب مصرفی بخش کشاورزی کمتر از 90 درصد است. ممکن است این ادعا درست باشد ولی باید خاطر نشان کرد برای اثبات این ارقام به مستندات نیاز است. البته راه حل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان فهمید کدام رقم صحت دارد. براین اساس اگر میزان آب مصرف خانگی و صنعتی را محاسبه و از کل آب تجدیدپذیر کم کنیم به رقم آب مصرفی بخش کشاورزی خواهیم رسید.»
بیشترین اختلاف نظری که در این زمینه وجود دارد مربوط به وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است. وزارت نیرو معتقد است که بخش کشاورزی سهم بالایی را در مصرف آبهای تجدیدپذیر در کشور دارد و در مقابل جهاد کشاورزی این مساله را انکار می‌کند.
برخی از کارشناسان و فعالان حوزه آب معتقد هستند این اختلافنظر به‌‌خاطر این است که وزارت نیرو نمی‌تواند آب پشت سدها را دقیق برآورد کند. متاسفانه زمانی که می‌خواهند سهم کشاورزی را محاسبه کنند، آب شرب و همچنین سهم صنعت را از کل منابع تجدید پذیر کسر می‌کنند و هر آنچه باقی‌مانده را به حساب کشاورزی می‌زنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه