روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4659
0
0
تلاش چهره های اصولگرا برای القای برابری عددی دو جناح در انتخابات مجلس
آمارسازی رقیب برای اصلاح طلبان
کیاوش حافظی: اصولگرایان بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از سوی هیات های نظارت استانی عزم خود را جزم کردند تا وحدت خود را نشان دهند، وحدتی که در آن نامی از علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف دیده نمی شود و اصولگرایان تنها به حضور نشان این دو وزنه سیاسی یعنی کاظم جلالی و مهدی ذاکری بسنده کردند. تماشای دود سفید از جلسات یکشنبه اصولگرایان به آسانی مقدور نبود اما رد صلاحیت رقیب برای اصولگرایان فرصتهایی فراهم آورد. یکی از این فرصت ها آن بود که رسانه ها بعد از رد صلاحیت رقیب بیشتر به تلاش اصلاح طلبان برای بازگرداندن نیروهایشان می پردازند و مانند گذشته اخبار اصولگرایان را رصد نمی کنند. فرصت دیگر اصولگرایان آسودگی خاطر از بابت ساماندهی نیروهای شان بود. البته سخنان برخی از اصولگرایان به گونه ای است که سرپوشی بر این فرصت بگذارند. در حالی که اصلاح طلبان معتقدند از سه هزار اصلاح طلب ثبت نام کرده تنها 30 نفر تایید صلاحیت شده اند اصولگرایان معتقدند اصلاح طلبان به اندازه کافی کنش گر دارند و رقابت را با جدیت دنبال خواهند کرد! آنها آمارهایی از وضعیت اردوگاه اصلاح طلبی ارائه می کنند که با آنچه خود اصلاح طلبان می گویند تفاوت بسیاری دارد. اصولگرایان می خواهند القاء کنند که رقابت با رقیب قدیمی در یک وضعیت برابر (از نظر عددی) در حال انجام است.
اصلاح طلبان مشغول مذاکره
مرحله کنونی اصلاح طلبان مرحله مذاکره با برخی نهادها برای بازگرداندن نیروهایشان است. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که خود اصلاح طلب است از سوی رئیس جمهور ماموریت پیدا کرده تا به پیگیری وضعیت رد صلاحیت شده ها بپردازد. محسن رهامی که از سوی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان مسئول رایزنی است، می‌گوید: «نام افراد رد صلاحیت شده را به جهانگیری داده است تا موضوع از سوی رئیس‌ جمهور، شورای نگهبان و رهبری دنبال شود.» رهامی خبر می دهد که جلساتی هم با چهار نفر از مسئولان شورای نگهبان داشته این پیگیری‌ها و ملاقات‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. رئیس کارگروه رایزنی و تعامل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان روز گذشته در قم به سر می برد تا با مراجع و و علما هم دیدار و گفتگوهایی داشته باشد. رهامی می گوید: فهرست رد صلاحیت شده ها به آیت‌‌الله هاشمی و سید محمد خاتمی ارائه شده است.
ناهمخوانی ادعاها
از سوی دیگر اصولگرایان از تمرکز اصلاح طلبان برای مذاکره بیشترین بهره برداری را می کنند، اما سعی می کنند این بهره برداری را در ظاهر نشان ندهند. محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه پایین بودن سطح رقابت در انتخابات را رد می کند و می گوید: «اصلاح‌طلبان چندین برابر آن‌چه برای تهیه لیست‌های انتخاباتی نیاز است را در اختیار دارند، بنابر این رقابت را جدی می‌دانم.» او همچنین در واکنش به رد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان، یادآور شد: اظهارنظر من درباره کل کشور است، اما در حوزه تهران هم احساس نمی‌کنم که اصلاح‌طلبان کمبود نامزد داشته‌باشند. پیش بینی او این است که «قطعا اصلاح طلبان در تهران لیست سی‌نفره ای ارائه می کنند و رقابت اصلی میان این دو لیست خواهدبود.» علاوه بر حبیبی محسن رضایی نیز که رقابت کنونی را یک رقابت جدی می داند. کاندیدای ریاست جمهوری سالهای 84، 88 و 92 می گوید: اصلاح‌طلبان دو برابر و نیم، اصولگرایان سه برابر و مستقل‌ها نیز سه برابر کرسی‌های مجلس نامزد دارند.» البته هفته گذشته یکی از روزنامه های اصولگرا مدعی شده بود که «به‌رغم مظلوم‌نمایی اصلاح‌طلبان، حدود هزار و 371 نفر کاندیدا دارند. اگر این عدد بر کرسی‌های مجلس تقسیم شود حدود پنج نفر به ازای هر کرسی کاندیدا در صحنه دارند.»
اصولگرایان درحالی این ادعاها را مطرح می کنند که اصلاح طلبان همه تلاش خود را بر این موضوع متمرکز کرده اند که بتوانند حتی با یارگیری از اصولگرایان معتدل، لیست خود را تکمیل کنند. درحالی که همین دو روز پیش غلامعلی حداد عادل به عنوان رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان از نامزدهای جناح متبوع خود خواست که انصراف دهند تا وضعیت ارائه لیست به راحتی انجام شود. درخواستی که روز گذشته از سوی آیت الله موحدی کرمانی نیز خطاب به نیروهای اصولگرا تکرار شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه