روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 اردیبهشت 1397  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 46475
0
0
قیمت نفت در مدار نزولی قرار گرفت
نوسان قیمت نفت برای اقتصاد کشورهای تولیدکننده حیاتی است. هر چه این بازار باثبات‌تر باشد، امکان برنامه‌ریزی برای استخراج و صادرات انرژی افزایش می‌یابد. اما وای از روزی که شرایط طوری رقم بخورد تا قیمت‌ها دائما بالا و پایین شوند و فضای اقتصادی کشورهای خاورمیانه ملتهب. در این صورت دیگر هیچ افزایشی نمی‌تواند برای اقتصاد این کشورها مفید باشد. زیرا به گفته تحلیلگران این قیمت‌ها حبابی هستند و خیلی زود جای خود را به نرخ‌های پایین می‌دهند.
به باور بسیاری از کارشناسان حوزه انرژی، قیمت نفت برای کشورهای وابسته به این محصول متاثر از چند عامل مهم است؛ روابط دیپلماتیک کشورهای صادرکننده با واردکنندگان نفت، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و البته نیاز کشورهای واردکننده به نفت.
تا چند ماه پیش این بازار تنها وابسته به تعهدی بود که مدت‌ها قبل اوپکی‌ها و روسیه را پای میز مذاکره آورده بود، اما حالا همه چیز تغییر کرده است و قیمت نفت به شدت وابسته به سرنوشت تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران شده است. با این همه نفت داشت روزهای خوبی را سپری می‌کرد. پایبندی اوپکی‌ها به محدودیت عرضه امید به افزایش قیمت‌ها و رسیدن به ثبات را در میان کارشناسان بالاتر برده بود. بطوریکه قیمت نفت در بازار در مقایسه با سه سال گذشته در آستانه ثبت رکوردهای خوبی بود. قیمت هر بشکه نفت برنت در هفته گذشته به 75 دلار و 47 سنت رسیده بود که بالاترین رقم از نوامبر 2014 به شمار می‌رود. روزهای خوبی برای نفت در راه بود، اما همه معادلات با تهدید دوباره آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، به هم خورد و بازار دوباره کاهشی شد.
نه تنها این تهدید‌ها که افزایش تعداد دکل‌های آمریکا نیز انگار این معادلات را به هم ریخته است. آنطور که فارس به نقل از رویترز گزارش کرده است، قیمت نفت پس از افزایش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا روز گذشته، کاهش یافت اما بازار هنوز قیمت‌ها را در نزدیکی بالاترین رقم در سه سال گذشته نگه داشته است و در آستانه ثبت دومین ماه افزایشی قرار دارد..
بر اساس این گزارش، قیمت نفت به علت نگرانی در مورد عرضه نفت در میان چشم‌انداز احتمال اعمال مجدد تحریم‌های ایران از سوی آمریکا و همچنین ادامه کاهش تولید اوپک افزایش یافت. بطوریکه هر بشکه نفت برنت با 90 سنت کاهش 73.74 دلار فروخته شد. قیمت نفت برنت هفته گذشته به 75.47 دلار نیز رسید که بالاترین رقم ازنوامبر 2014 به شمار می‌رفت. حتی هر بشکه نفت خام آمریکا با 70 سنت کاهش 67.40 معامله شد.
بنجامین لو، تحلیلگر بازار در سنگاپور در یادداشتی نوشت: «قیمت نفت با توجه به چشم‌انداز تحریم‌های ایران و خوش بینی به کاهش ذخایر به سختی نوسان دارد.»
بیکر هیوز اعلام کرد حفاران آمریکایی در هفته منتهی به 27 آوریل 5 دکل نفتی دیگر را فعال کردند و تعداد دکل‌های نفتی فعال این کشور به 825 دکل، بالاترین رقم از مارس 2015 رسید.
تولید نفت در آمریکا از نیمه سال 2016 تاکنون بیش از 25 درصد افزایش یافته است و به 10.59 میلیون بشکه در روز رسیده است. تنها اکنون روسیه بیش از آمریکا و حدود 11 میلیون بشکه در روز تولید دارد.
در عین حال،قیمت نفت برنت نزدیکی به 6 درصد در ماه جاری افزایش یافته است که بیشتر به علت احتمال تحریم مجدد ایران از سوی آمریکا بوده است.
اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند صادرات نفت این کشور را کاهش دهد و سبب کاهش بیشتر عرضه در بازار نفت شود. همچنین کاهش تولید ونزوئلا، بزرگ‌ترین تولیدکننده در آمریکا لاتین و آنگولا، دومین صادرکننده نفت آفریقا از دیگر عوامل تقویت قیمت نفت بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه