روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
10 اردیبهشت 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 46403
0
0
دو سناریوی مجلس برای سیاست ارزی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از دو سناریوی مجلس در مورد سیاست‌های ارزی دولت خبر داد و گفت: در صورتی که بتوانیم رویکردهای دولت و مجلس را با یکدیگر منطبق کنیم، مبنای تصمیم مجلس، توافق با دولت خواهد بود.
محمدرضا پورابراهیمی در مورد طرح دوفوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس برای مدیریت نظام ارزی کشور، گفت: این طرح مسکوت نیست و تصمیم‌گیری در مورد آن منوط به جمع‌بندی گزارش‌های ارسالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی است. او ادامه داد: کمیسیون اقتصادی مجلس پس از دریافت گزارش‌های دولت، طرح خود را با اقدامات دولت انطباق‌ می‌دهد.نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برخی از اقدامات دولت از جمله «ایجاد حساب سپرده ارزی با ضمانت بانک مرکزی» و «ایجاد پرتال ارزی» مورد تائید کمیسیون اقتصادی مجلس است اما به نبود «بازار متشکل ارزی» نقد داریم. او گفت: «در این زمینه اگر بتوانیم با دولت توافق کنیم، مبنای ما توافق خواهد بود و با توافق مسیر را جلو‌ می‌بریم؛ در غیر این صورت حتماً برای اینکه بتوانیم بازار ارز را مدیریت کنیم طرح دوفوریتی را به صحن‌ می‌بریم.»
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از این به تشریح بخش‌هایی از طرح ارزی این کمیسیون پرداخته و گفته بود: «تشکیل بازار متشکل» یکی از بندهای طرح کمیسیون اقتصادی برای مدیریت نظام ارزی کشور است که براساس بازار متشکل، کل عرضه و تقاضای ارز شفاف‌ می‌شود؛ به دنبال تشکیل این بازار، مشخص است که چه کسی ارز را عرضه و چه کسی خریداری‌ می‌کند و فعالیت صرافی‌ها چگونه است. به گزارش ایرنا، دولت شامگاه بیستم فروردین اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز را با نرخ هر دلار 4200 تومان کلید زد و طی 20روز گذشته جلسات متعددی را برای اجرای این سیاست‌ها، تدوین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و مدیریت بازار عرضه و تقاضای ارز داشته است. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری هفته گذشته اعلام کرد: همه نظام پشت سیاست جدید ارزی است؛ از رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری گرفته تا مجلس و همه اعضای ستاد اقتصادی دولت برای اجرای این سیاست همکاری‌ می‌کنند. او افزود: اجرای این سیاست ارزی، قطعی است و کسی که فکر‌ می‌کند دولت از این سیاست عقب‌نشینی‌ می‌کند، دولت و ما را نشناخته است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه