روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 فروردین 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 45695
0
0
واکنش‌های کاربران توئیتر به حمله روز گذشته آمریکا به سوریه
ایران حملات آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم کرد
ایرنا| وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز با صدور بیانیه‌ای، این تجاوز را نقض آشکار قوانین و موازین بین‌المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه دانست و گفت: ایران بر اساس موازین شرعی، قانونی و اخلاقی مخالف کاربرد سلاح‌های شیمیایی است و در عین حال بهانه تراشی برای تجاوز به کشوری مستقل را به شدت غیرقابل قبول و محکوم می‌داند. آمریکا، انگلیس و فرانسه در روزهای گذشته مدعی استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده است و به همین بهانه، سحرگاه دیروز به مناطقی از دمشق و حمص حمله موشکی کردند.
مقام‌های آمریکایی می‌گویند بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک به مواضع نظامی سوریه شلیک کرده‌اند؛ تلویزیون سوریه نیز هدف قرار گرفتن فرودگاه دمشق را کذب دانست و گفت با همه موشک‌های شلیک شده در حمص مقابله و 13 موشک مهاجم ساقط شد.
وزارت امور خارجه در این بیانیه، بی‌شک آمریکا و متحدانش که بدون وجود هیچگونه سند و مدرک اثبات شده‌ای و پیش از اعلام نظر نهایی سازمان منع و گسترش سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه اقدام نظامی کرده است، و خود را در جایگاه قاضی و پلیس جهانی فرض کرده‌اند، مسئول تبعات و عواقب منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این ماجراجویی هستند و باید پاسخگوی پیامدهای آن باشند.
در بیانیه وزارت خارجه آمده است: شرایط زمانی اتهام زنی و اقدام نظامی آمریکا در هر دو مقطع تجاوز به سوریه بخوبی نشان می‌دهد که هر دو اقدام پس از شکست تروریست‌ها در حلب و اینک در غوطه شرقی صورت پذیرفته است. این تجاوز آشکارا اقدامی برای جبران ناکامی و شکست تروریست‌ها و حمایت از آنها است که بی‌تردید ملت مقاوم سوریه، همچون هفت سال گذشته، توطئه‌هایی که با هدف تغییر معادلات میدانی به نفع تروریست‌ها صورت می‌گیرد، ناکام می‌گذارند.
در این بیانیه یادآور شده است که تجاوز نظامی اخیر آمریکا به سوریه در شرایطی است که این کشور چند روز پیش مانع حتی محکومیت رژیم صهیونیستی شد. در هفته های اخیر هزاران تن از مردم مظلوم غزه را به خاک و خون کشید تا بار دیگر سیاست جانبدارانه و استانداردهای دوگانه‌اش را بیش از پیش برای جامعه جهانی آشکار سازد.
وزارت خارجه تاکید کرد، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و کشورهای مستقل جهان باید این اقدام خودسرانه و یکجانبه علیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را که در تعارض آشکار با موازین حقوقی و بین‌المللی بویژه منشور این سازمان قرار دارد و بدون تردید منجر به تضعیف هرچه بیشتر بنیان‌های صلح و امنیت جهان و موجب بی‌ثباتی و ناآرامی‌های هر چه بیشتر در منطقه و نیز تقویت افراط‌گرایی و تروریسم خواهد شد، قویا محکوم کرده و به رسالت تاریخی خود در قبال اینگونه رفتارهای هرج و مرج‌گرایانه بین‌المللی، عمل کند.
به گزارش ایرنا، بعد از حمله موشکی دیروز، صدها تن از شهروندان سوری در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش سوریه تجمع کردند. آخرین خبرهای منتشره حاکی از زخمی شدن سه شهروند غیرنظامی در حمص است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه