روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1396  |  بین الملل  |  کد خبر: 45155
0
0
139 سال پیش در چنین روزی آلبرت اینشتین به دنیا آمد
نابغه‌ای میان نت و دود
ستاره قاسمی- 63 سال از مرگش گذشته اما هنوز هم وقتی می خواهند برای هوش و نبوغ تمثیلی بیاورند، او شاهد مثال است. آلبرت اینشتین که به اشتباه انیشتین خطابش می کنند اگر بزرگترین نظریه پرداز تاریخ نباشد، بی شک مشهورترین آنهاست. فیزیکدان یهودی الاصل آلمانی که گمانه زنی ها درباره ضریب هوشی اش اختلافاتی، زمین تا آسمانی دارد. خانواده اش پس از مرگش اجازه دادند مغز «آلبرت» مورد تحقیق و آزمایش قرار بگیرد؛ برخی از آی کیو هشتاد و پنجی او صحبت می کنند که حتی در حد یک آدم باهوش نیست و در رسته انسان های معمولی قرار می گیرد، توجیه شان نیز برتری هوشی او نسبت به هم دوره ای هایش است. بعضی دیگر از ضریب هوشی صد و شصتی او حرف می زنند اما هر چه هست آلبرت اینشتین از نظر بالاترین ضریب هوشی در جمع 10 نابغه تاریخ قرار نمی گیرد و حتی در رتبه ای پایین تر از «لودویگ فان بتهوون» آهنگساز نامدار آلمانی می ایستد. دیگرانی نیز بودند که حتی از کُند ذهنی اینشتین و دیر فهمی ادیسون وار او در دوران کودکی صحبت می کنند؛ گواه شان نمرات ضعیف او در دبیرستان است اما نکته مغفول، تفاوت سیستم نمره دهی مدرسه «انتون» در «آرگائو» سوئیس بود که روش معکوسی داشت و یک را کمترین نمره و 6 را بالاترین نمره در نظر می گرفت.
«نظریه نسبیت»، مشهورترین و شاید جذاب ترین نظریه ای است که عملا در حد یک فرضیه باقی مانده، چرا که هیچ گاه تجربه نشده تا صحتش اثبات شود و قامت نظریه بپوشد: «برادرانی دو قلو داریم، یکی از آنها در یک شاتل فضایی با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حال مسافرت است و دیگری در جای خود روی زمین ثابت ایستاده. پس از گذشت زمان، برادری که ثابت روی زمین ایستاده در مقایسه با دیگری که در حال حرکت بوده، پیرتر به نظر می رسد.» اینشتین تعبیر جالبی به زبان ساده از نظریه جالب و وهم آلود خود دارد: «وقتی شما با دختری زیبارو در پارک نشسته اید، دو ساعت برای تان به اندازه دو دقیقه می گذرد ولی وقتی دو دقیقه روی بخاری داغ می نشینید، زمان برای تان به اندازه دو ساعت می گذرد؛ این یعنی نسبیت!» هر چند برخی نظریه نسبیت اینشتین را سرقتی علمی می دانند و بر این باورند از ذهن فیزیکدان آلمانی برنیامده است. «دیوید هیلبرت، دیگر دانشمند آلمانی مدعی به کپی برداری اینشتین از تحقیقاتش شد و ادعا کرد 5 روز زودتر مقاله ای در خصوص «نظریه نسبیت عام» آماده چاپ کرده اما بررسی دانشمندان به اثبات رساند نسخه اولیه مقاله هیلبرت، خروجی علمی درستی را ارائه نمی داده است.
شاید دانشمندان را انسان هایی تک بُعدی تصور کنند که از تمام متعلقات دنیا بریده اند و همه عمر خویش را در راه علم صرف کرده اند؛ چندان گزافه هم نیست. نوابغی مانند «آیزاک نیوتون» و «نیکولا تسلا» در روزهای حیات خود هیچ گاه زنی را لمس نکردند اما اینشتین شبیه به هیچ دانشمند دیگری نبود. او عاشق زنان بود و زنان نیز عاشقش بودند! در نامه هایی که برای همسرش به یادگار گذاشته، از روابطی گفته که حکایت از دوستی اینشتینِ متاهل حداقل با 6 زن دیگر دارد. نابغه آلمانی با دود نیز انس و الفت داشت و پیپِ محبوبش هیچ گاه از دستانش جدا نمی شد. عشق می ورزید به پیپ و ویولنی که داشت. پروفسور محمود حسابی، مشهورترین فیزیکدان ایرانی را هم شاگرد اینشتین می دانند، حتی عکس هایی از دانشمند ایرانی در کنار استاد نام آورش منتشر شد اما هیچ گاه مشخص نشد این دو با یکدیگر در ارتباط بوده اند یا حتی ملاقاتی نیز نداشته اند. ایرج حسابی، فرزند پروفسور حسابی صحبت های ضد و نقیضی مطرح کرد؛ یک بار از جعلی بودن عکس پدرش کنار اینشتین گفت و بار دیگر رابطه این دو را دلداده گونه توصیف کرد.
آلبرت اینشتین نام خود را در تاریخ ماندگار کرد؛ کنار لئوناردو داوینچی، آیزاک نیوتون، گالیلئو گالیله، توماس ادیسون، لویی پاستور و نوابغ دیگر. امروز صد و سی و نهمین سالروز مردی است که علم را به خود مدیون کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه