روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 45147
0
0
«همدلی» از وضعیت بیمارستان‌های سوختگی گزارش می‌دهد
لطفا نسوزید
همدلی| آذر لطفی- «وضعیت سوختگی در ایران اسفناک است، سوختگی سالانه ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.» این سخنان رئیس مرکز تحقیقات سوختگی ایران است. او در اوایل هفته جاری در گفت‌وگو با «ایلنا»به تشریح وضعیت کنونی سوختگی در کشور پرداخت. «محمدجواد فاطمی » هشدار داد میزان سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است و به نسبت کشورهای مشابه خودمان وضعیت بدتری به لحاظ سوختگی داریم.
سوختگی رنج و درد طاقت‌فرسایی است. دردی که با سوزش و آسیب‌های شدید پوستی همراه است و امان از فرد سوخته را می‌برد. اما زمانی که فضای مناسب برای درمان سوختگی در کشور نباشد، این درد طاقت فرسا می‌تواند با رنج معلولیت نیز گره بخورد و درد مضاعفی را ایجاد کند. درمان ناقص بیماری سوختگی در بیمارستان‌ها می‌تواند یک عمر فرد آسیب دیده را از زندگی سالم محروم کند. آمارهای سوختگی در کشور و درمان ناقص آنان که در مواردی به معلولیت فرد سوخته ختم می‌شود، صدای مسئولان امر را نیز در آورده است. همین چند روز پیش بود که رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران زنگ خطر را به صدا در آورد. او گفت: در حالی که تعداد بیماران سوختگی در کشور بالاست، اما تیم درمانی مناسبی برای بیماری سوختگی در کشور شکل نگرفته و فضای مناسبی هم برای درمان بیماران ناشی از سوختگی وجود ندارد.
به نظر می‌رسد، بیمارستان سوانح و سوختگی که اولین مقصد آمبولانس‌های اورژانس در مواجهه با بیماران سوختگی است، جایی که بیماران سوختگی به امید کاهش درد به آن پناه می‌برند و به آن چنگ می‌زنند خود دچار بیماری و نیازمند توجه است.کارشناسان می‌گویند وضعیت بیمارستان‌های سوختگی کشور خوب نیست، تعداد تخت کافی وجود ندارد، در بیمارستان‌های سوختگی اتاق‌های تک تخته به ندرت وجود دارد و معمولا اتاق‌ها دو، سه یا حتی 5 تخته هستند در صورتی که در سوختگی توصیه می‌شود، به‌خاطر جلوگیری از انتقال عفونت اتاق‌ها تک تخته باشد.
بیمارستان‌های سوختگی ایزوله نیستند
درمان نامناسب بیماران سوختگی و ایزوله نبودن بیمارستان‌های سوختگی دیگر به موضوعی نخ نما در کشور تبدیل شده است. معمولا هر سال در روزهای پایانی سال و به بهانه جشن‌های نوروزی که اغلب با آتش بازی همراه است، مسئولان آمارهای ناامیدکننده‌ای ازشرایط بیماران و بیمارستان‌های سوختگی کشور را به اطلاع همگان می‌رسانند. مردم نیز امیدوارند تا سال بعد شرایط تغییر کند و رو به بهبودی برود اما این چرخه باطل سال به سال ادامه پیدا می‌کند. امسال نیز در آستانه چهارشنبه‌سوری و سال نو رئیس مرکز تحقیقات سوختگی ایران خبرهای خوبی از وضعیت بیمارستان‌های سوختگی برای مردم در آستین نداشت.
محمدجواد فاطمی ساختار فیزیکی بیمارستان‌های سوختگی را مناسب نمی‌داند و می‌گوید: تجهیزات بیمارستان‌های سوختگی کافی نیست و به علت کمبود تخت، ضریب اشغال بیمارستان‌های سوختگی بالاست و این باعث‌ می‌شود، خطر بروز عفونت‌های مقاوم و عفونت‌های بیمارستانی افزایش یابد که در نهایت باعث افزایش مرگ و میر می‌شود.
او به نبود متخصص در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: بیمار سوختگی را باید تیمی متشکل از جراح سوختگی، جراح پلاستیک، متخصص ای‌سی‌یو، متخصص داخلی، متخصص بیهوشی، متخصص عفونی، فیزیوتراپ و روانشناس درمان کند که متاسفانه در هیچ یک از بیمارستان‌های سوختگی کشور این تیم‌ها به درستی شکل نگرفته است و پرسنل مناسبی هم ندارند. متاسفانه همه اینها باعث شده بیماران سوختگی درمان مناسبی را دریافت نکنند و تبعات عارضه‌های ایجاد شده مرگ و میر بالا باشد.
وی گفت: بیمارستان‌های سوختگی کشور ایزوله نیستند و جریان هوای مناسبی برای کاهش خطر عفونت در اغلب آنها وجود ندارد، ازدحام بالا هم موجب شده تخت‌های اضافه در بخش‌ها داشته باشیم و به همین دلیل تعداد تخت‌های سوختگی استاندارد کشور خیلی کم است.
آمار تعداد تخت‌های سوختگی در کشور، واقعی نیست
قصه تلخ ماجرا آنجاست که چون بیماری سوختگی بیماری پرهزینه‌ای است و از قبل آن سود اقتصادی زیادی به سبد بخش‌های سوختگی بیمارستان‌ها واریز نمی‌شود. برخی ازدانشگاه‌ها به جای برداشتن باری از دوش بیمارانی که با درد و رنج بیماری دست و پنچه نرم می‌کنند چاره را نه در درمان، بلکه در تعطیل کردن بخش مربوط به آن بیماری در بیمارستان‌ها می‌دانند.
رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی در این زمینه گفت: سوختگی یک بیماری هزینه‌بر است و بیماران هم توان چندانی برای پرداخت هزینه‌ها ندارند، به همین دلیل دانشگاه‌های علوم پزشکی راغب نیستند، بخش سوختگی داشته باشند، چون بخش سوختگی هزینه‌بر است، به همین دلیل حتی دانشگاه‌هایی که بخش سوختگی دارند، تمایل به تعطیل کردن آن دارند.
فاطمی با تاکید بر اینکه میزان ظرفیتی که در مورد تخت‌های سوختگی در کشور عنوان می‌شود؛ واقعیت ندارد، افزود: به طور مثال یک بیمارستان سوختگی با ظرفیت 42 تخت در زاهدان افتتاح شده، ولی به مرور زمان فقط 10 تخت به سوختگی اختصاص داده‌ می‌شود و علاوه بر این آی‌سی‌یوی سوختگی آنجا تبدیل به بخش‌های دیگر شده است، بنابراین از یک طرف وزارت بهداشت از افزایش تخت‌های سوختگی خبر‌ می‌دهد اما در واقعیت دانشگاه زاهدان به خاطر هزینه‌بر بودن سوختگی و جذاب بودن سایر بخش‌ها، بخش سوختگی را تعطیل کرده است.
دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی حتی یک تخت سوختگی هم ندارند
فاطمی در رابطه با نبود تخت‌های سوختگی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی واقعیت تلخی را بیان کرد. وی در این زمینه عنوان کرد: دو دانشگاه بزرگ تهران یعنی شهید بهشتی و تهران حتی یک تخت سوختگی هم ندارند و سوال این است که آیا در قسمت‌هایی از تهران که تحت پوشش درمانی این دانشگاه‌ها هستند، کسی نمی سوزد؟ بخش آنژیوگرافی را به سرعت افتتاح‌ می‌کنند، اما تمایلی به ایجاد بخش سوختگی ندارند.
رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی با بیان اینکه بیمارستان سوختگی در کشور مهجور واقع شده است؛ اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی با این همه افراد تحت پوشش و بیمارستان ملکی در کشور حتی یک عدد تخت سوختگی هم ندارد.به بیمارستان‌های خصوصی هم که نگاه می‌کنیم تخت سوختگی ندارند زیرا بیمار سوختگی پولی ندارد که در بیمارستان خصوصی درمان شود.
حداقل 40 سال در درمان سوختگی عقب هستیم
فاطمی در رابطه با وضعیت درمان سوختگی در کشور و مقایسه آن با کشورهای که شرایط مشابهی با ایران دارند. تصریح کرد: تیم درمانی مناسبی برای سوختگی در کشور  شکل نگرفته و فضای مناسبی هم وجود ندارد، در حالی که تعداد بیمار سوختگی بالاست و این موارد است که باعث می‌شود که حداقل 40 سال در درمان سوختگی عقب باشیم. برای کسی هم مهم نیست که بر اثر درمان ناقص سوختگی، عده‌ای معلول‌ می‌شوند و به جامعه معلولان اضافه‌ می‌شوند و در بدبختی زندگی می‌کنند.
وی گفت: به طور مدون تکنیک‌های نوین درمان سوختگی در کشور اجرا نشده است، ولی چون تقسیم‌بندی وجود ندارد هر کس به سلیقه خودش و با نتایج مختلفی تکنیک‌هایی را پیاده‌ می‌کند و تاثیری هم در بهبود بیماران نداشته است.
بیمه‌ها‌ می‌گویند برای پوشش بیماران سوختگی بودجه ندارند
درد و رنج بیماران سوختگی در یک یا دو درد خلاصه نمی‌شود. پرونده درمانی آنان درهر قدم با مشکل جدیدی روبه‌رو می‌شود.در واقع رنج آنان در مسیر درمان همواره در حال تمدید شدن است. بیمه‌ها نیز انگار دیواری کوتاه‌تر از بیماران سوختگی پیدا نکرده و انتظار دارند کمبود بودجه خود را بیماران سوختگی یکه و تنها به دوش بکشند. فاطمی در رابطه با پوشش بیمه‌ای بیماران سوختگی پرده از رنج دیگری از این بیماران برداشت.
وی گفت: بیمه‌ها می‌گویند برای پوشش هزینه‌های بیماران سوختگی بودجه نداریم، وی اظهار کرد: با بیمه‌ها صحبت شده و تمام تلاش انجمن حمایت از بیماران سوختگی این است که اقلام مورد نیاز بیماران سوختگی را تحت پوشش بیمه قرار دهد، ولی خیلی موفق نبوده ایم چون بودجه نظام سلامت دچار مشکل جدی است و از آنجایی که با همین میزان بودجه هم به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، امیدی به این که تغییری جدی اتفاق بیفتد وجود ندارد و امیدی هم برای بیماران سوختگی وجود ندارد.
فاطمی در آستانه جشن‌های پایان سال با تاکید بر اینکه سوختگی‌های چهارشنبه آخر سال معمولا به صورت عمقی است؛ گفت: اگر پوست سوخت و از بین رفت دیگر قابل درمان نیست. سوختگی اگر سطحی باشد و پوست را کامل از میان نبرده باشد، قابل درمان است اما سوختگی‌های عمقی درمان پذیر نیستند. پوست جایگزین ندارد؛ با جراحی‌های ترمیمی‌ می‌شود، سوختگی را بهتر کرد، اما نمی‌توان آن را درمان کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه