روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
16 اسفند 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 44827
0
0
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد:
صدور حکم دادگاه در خصوص مفاسد اقتصادی دوره گذشته آستان قدس رضوی
سیدعلی شفیعی -همدلی | قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: پرونده فساد اقتصادی در دوره گذشته تولیت آستان قدس رضوی توسط دادگاه بررسی شده و منتظر اعلام حکم نهایی هستیم.
«سیدمرتضی بختیاری» در نشست خبری تشریح دستاوردهای دوساله آستان قدس در دوران مدیریت جدید این آستان اظهار کرد: اقدامات جدیدی در دستور کار قرار گرفته که منطبق بر منشور ابلاغی رهبر معظم انقلاب است.
وی افزود: در این راستا هفت کمیسیون تخصصی در آستان قدس تشکیل شده که پس از جمع‌بندی، موضوعات به هیئت امنا برای تصمیم گیری نهایی ارجاع‌ می‌شود.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: موقوفات به دلیل موضوعات شرعی از پرداخت مالیات معاف هستند و در سال ۶۸ هم از امام استفتاء شده و نظر ایشان هم معافیت مالیاتی این آستان بود.
بختیاری خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هم بر همین موضوع تاکید دارند و باید توجه داشت آستان قدس رضوی از مالیات بر ارزش افزوده و تکلیفی معاف نیست. در سایر حوزه‌ها هم از شرکت‌های وابسته مالیات اخذ شده و به خزانه واریز‌ می‌شود اما دوباره به این آستان باز‌ می‌گردد تا مطابق نیت واقفان هزینه شود.
وی در خصوص مطالبات آستان قدس رضوی از دولت گفت: این مطالبات مربوط به این دولت نیست و از گذشته وجود داشته و هم اکنون ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از دولت طلبکاریم که آماده‌ایم این مطالبات را در قالب سهام دریافت کنیم.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در خصوص رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی در دوره مدیریت گذشته این آستان گفت: در زمان آیت الله طبسی پرونده‌‌ای در این خصوص تشکیل شد و رسیدگی لازم به آن نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: حکم دادگاه در این زمینه صادر شده که ما به آن اعتراض کرده ایم و منتظر اعلام حکم قطعی هستیم تا بتوانیم در صورت نیاز آن را اطلاع‌رسانی کنیم.
بختیاری تاکید کرد: برای جلوگیری از مفاسد احتمالی در دوره جدید تدابیر زیادی اندیشیده شده و تولیت آستان قدس رضوی نیز به این مهم توجه ویژه دارند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اقدامات صورت گرفته برای ارائه خدمات به زائران امام هشتم (ع) اشاره کرد و گفت: اقداماتی از جمله ایجاد زائر سراهای ارزان قیمت و توجه به موضوعات رفاهی زائران دنبال‌ می‌شود.
وی در خصوص میزان نذورات آستان قدس رضوی اظهار کرد: خوشبختانه در این حوزه با افزایش مواجه بوده ایم به صورتی که میزان نذورات سال۹۵ نسبت به سال قبل آن ۲۵ درصد افزایش یافته است.
بختیاری با اشاره به اقدامات انجام شده در بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی گفت: این موضوع ارتباطی به آستان قدس رضوی ندارد و هیچ هماهنگی در این رابطه با تولیت آستان قدس رضوی انجام نشده است. مرتفع سازی در اطراف بارگاه رضوی و کاهش عرض شارستان مورد تایید ما نیست.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی این آستان اظهارکرد: ما سهم خود در پروژه مشهد مال را واگذار کردیم. آستان قدس شرکت‌های زیان دهی دارد که مشغول آسیب شناسی دلایل و اصلاح روندها هستیم تا از این وضعیت خارج شویم.
وی در ادامه با اشاره به افزایش سطح امنیتی حرم مطهر رضوی تاکید کرد: اقدامات حفاظتی بعد از افزایش تهدیدات تروریستی افزایش یافت که امیدواریم با ورود دستگاه‌های جدید خریداری شده بخشی از محدودیت‌ها رفع شوند.
بختیاری همچنین به نصب سایبان در صحن جامع رضوی اشاره کرد و گفت: به دنبال طرح معماری مناسب برای این اقدام هستیم تا بتوانیم فضای معنوی حرم را حفظ و آسایش زائران را تامین کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه