روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 بهمن 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 44002
0
0
علی مطهری نایب رئیس مجلس از وعده «مسئولان» برای رفع حصر تا پایان امسال خبر داد
روزشمار 30 روزه
همدلی| 16 بهمن 1389؛ میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه‌ای خطاب به نجار وزیر وقت کشور می‌نویسند: «به منظور اعلام همبستگی با حرکت‌های مردمی در منطقه به‌ویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر درخواست صدور مجوز برای دعوت به راهپیمایی مردمی طبق اصل بیست و هفت قانون اساسی در جهت حمایت از قیام مردم این دو کشور مسلمان را در روز دوشنبه 25 بهمن ساعت 3 بعدازظهر از میدان امام حسین تا میدان آزادی را داریم.»
به‌رغم مخالفت وزارت کشور، این راهپیمایی در 25 بهمن 1389 شکل گرفت و موجب شد که نهادهای مسئول محدودیت‌های تازه‌ای برای میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی ایجاد کنند؛ حصر خانگی. گرچه فاطمه کروبی مدتی بعد از حصر خانگی خارج شد و گرچه «حصر خانگی» در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه نبود اما حصر میرحسین، کروبی و رهنورد طولانی‌ترین در نوع خود بود؛ هفت سال. در تمام این سال‌ها البته پیشنهادات و تلاش‌هایی برای خروج از وضعیت «حصر» - به عنوان وضعیتی غیر حقوقی و غیر قابل دوام- انجام شد اما تاکنون نتیجه‌ای دربر نداشته است. در ابتدا کسانی از این گفتند که تنها با عذرخواهی محصوران، امکان آزادی آنان وجود دارد. دیگرانی نیز معتقد بودند لازم است محصوران از حصر خارج شده و در دادگاه محاکمه شوند.
در مقابل اما بسیاری خواستار آزادی بی قید و شرط محصوران بودند. هیچ یک از رخدادها اتفاق نیفتاد و دو سال پایانی دوره احمدی‌نژاد این استخوان همچنان در گلو ماند. با روی کار آمدن حسن روحانی در سال 92 و وعده او برای «رفع حصر» البته امیدها قوت گرفت.
چهار سال اول دولت روحانی سپری شد و به‌رغم تلاش‌های دولت، چنین اتفاقی باز هم نیفتاد. اظهارات حسن روحانی طی مبارزات انتخاباتی اخیر، البته امیدها برای حل این مسئله را افزایش داده است. آذر ماه امسال علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی و مسئول پرونده حصر، در کردستان از مدلی گفت که تا پیش از این مطرح نبود؛ «رفع حصر تدریجی».
شمخانی گفت: «تصمیم اتخاذ شده در خصوص ایجاد گشایش در وضعیت آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد به صورت تدریجی در حال انجام است.» او در بخش دیگری از اظهارات خود به نکته‌ای اشاره کرد که به‌‎نظر می‌رسد یکی از موانع رفع حصر تلقی می‌شود: «به طور قطع فضاسازی‌های رسانه‌ای کمکی به این روند نخواهد کرد و مراجع مسئول بر اساس تصمیمات اتخاذ شده این پرونده را مدیریت خواهند کرد.»
مطهری: گفته‌اند زیاد اظهارنظر نکنیم
حالا در جدیدترین اظهارنظر، علی مطهری، عضو فراکسیون امید- که به گواه اظهاراتش، فعال‌ترین نماینده مجلس در رابطه با این موضوع است- روز گذشته خبر از «وعده مسئولان برای رفع حصر تا پایان سال» داد.
او همچنین به مسئله‌ای اشاره کرد که بارها از جانب مسئولان مرتبط با این پرونده تکرار شده است و آن بحث پوشش رسانه‌ای رفع حصر است. مطهری گفت: «به هر حال قول‌هایی درمورد انجام برخی گشایش‌ها در وضعیت رفع حصر داده و گفته‌اند که به این دلیل، زیاد اظهارنظر نکنیم. ما منتظریم تا پایان امسال به این مسئله پایان دهیم و با این حال، منتظریم ببینیم به قولشان عمل می‌کنند یا خیر.» مطهری در این اظهارات از «ملاقات راحت‌تر» و «گشایش‌های بیشتر» در این موضوع می‌گوید. مسئله‌ای که در چارچوب «رفع تدریجی حصر» قابل فهم است. می گوید: «در مورد مهندس موسوی هم اقداماتی شده و ملاقات اقوام‌شان راحت‌تر انجام می‌شود که
البته در مورد آقای کروبی هم گشایش بیشتری انجام شد ولی ما همچنان منتظریم که روند بهتری طی شود.»
مطهری البته شاکی است که چرا در این موضوع «افراد غیرمسئول» اظهارنظر کرده‌اند. می‌گوید: «باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. به هر حال هنوز مسئولانی که این مسئله به آن‌ها مربوط است، اظهارنظری نداشتند. البته افراد غیرمسئول حرف‌هایی برخلاف این تصمیم زده‌اند اما چون هنوز خود مسئولان حرف روشنی نزده‌اند، همچنان روی قولی که داده‌اند، حساب می‌کنیم تا ببینیم تا پایان سال اتفاقی می‌افتد یا خیر. و اگر نه، دوباره اعتراضات‌مان را آغاز می‌کنیم.» مطهری در این اظهارات نام مسئولانی که «قول گشایش» را داده‌اند نمی‌برد و چنین امری را هم مثبت ارزیابی می‌کند. می‌گوید: «به هر حال در مذاکرات و ملاقاتی که داشتیم، این‌طور به ما منتقل شده است که اگر نام نبریم، بهتر است. به هر حال منتظر اقدامات آن‌ها هستیم.» او همچنین در باب احتمال مجازات پس از رفع حصر نیز می‌گوید: «شخصاً معتقدم اگر هم خطایی رخ داده، این ۷ سال حصر خانگی مجازاتی قابل‌توجه بوده و کافی است.»
رسایی: اقلیت اقلی همه دغدغه‌اش رفع حصر است
همدلی| حمید رسایی، نماینده سابق مجلس، از جمله فعالان اصولگرایی است که معتقد به محاکمه محصوران پس از رفع حصر است. از باب تضارب آراء با او مصاحبه‌ای کتبی ترتیب دادیم. او به سوالات «همدلی» اینگونه پاسخ داد:
فکر می‌کنید چرا حصر طول کشید است؟
چرا معتقدید که حصر طول کشیده است! مگر وقتی آقای روحانی و آقای شمخانی که اعضای شورای عالی امنیت ملی بودند و حکم حصر سران کودتا و فتنه را در کنار دیگر مسئولان وقت امضا کردند، برایش زمان تعیین کردند که الان فکر کنیم خیلی از زمانش گذشته!
معتقد به رفع حصر هستید؟
من معتقد به اجرای قانون هستم. حصر فتنه‌گران یک اقدام قانونی بود، رفع آن هم باید در همان مجرای قانونی صورت بگیرد. طبعا بعد از رفع حصر مرحله بعدی اجرای قانون آغاز می‌شود یعنی محاکمه سران کودتای سال ۸۸.
پیشنهاد شما برای رفع حصر چیست؟
پیشنهادی ندارم. در رابطه با این موضوع باید شورای عالی امنیت ملی که اعضای آن در قانون اساسی مشخص شده است جلسه ای را تشکیل بدهند و بعد تشخیص بدهند که
آیا این افراد دست از فتنه‌گری برداشته اند یا نه تا از حصر آزاد بشوند یا نه، کلید رفع حصر در جیب آقای روحانی است
چون رئیس شورای عالی امنیت ملی ایشان است و اکثر اعضای این شورا هم وزرای دولت یا افراد همسو با دولت هستند مثل آقای علی لاریجانی.
برخی می‌پرسند پس شکاف بین مردم و حاکمیت چگونه باید رفع شود، نظر شما چیست؟
این ادعای شماست که بین حاکمیت و مردم به خاطر حصر این فتنه گران شکاف هست. به نظرم شکافی به این دلیل نیست، به دلیل اینکه سران کودتای سال ۸۸ معتقد بودند که این نظام تقلب می‌کند و امانت‌دار رای مردم نیست اما مردم علی‌رغم ادعای باطل این افراد در انتخابات‌های بعد از سال ۸۸ شرکت کردند و به آنها تودهنی زدند. بله یک اقلیت اقلی همه دغدغه‌اش رفع حصر این افراد است که مطابق نظرسنجی موسسه دولتی ایسپا این افراد ۲ درصد جامعه هستند. در حالی که همین نظرسنجی می گوید که ۶۹ درصد مردم مشکل شان بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار است.
یعنی شکاف دقیقا در این نقطه بین مردم و حاکمیت در حال رخ دادن است بویژه که دولت آقای روحانی، دولت اهل کار نیست بلکه دولتی با رویکرد اشرافی است و همین نکته این شکاف را روز به روز بیشتر می کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه