روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 بهمن 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 43820
0
0
اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست در گفت‌وگو با «همدلی»:
مگر فعالان محیط زیست
به چه منابع اطلاعاتی دسترسی دارند؟!
بسیار متاثر و اندوهگین هستم که چرا باید شاهد چنین صحنه‌های دل‌خراش و ناراحت کننده باشیم. من تا کنون حتی کاووس سیدامامی را از نزدیک هم ندیده‌ام. اما وقتی این خبر را شنیدم بسیار ناراحت شدم.
برای هیچ کدام از ما و دیگر فعالان این حوزه قابل قبول نیست شخصی که در حوزه محیط زیست فعال است بدون توجیه و توضیح او را دستگیر و پس از چندی خبر خودکشی اش به دست ما برسد.
من متاثرم که همکاران او نیز دستگیر شدند. به غیر از کاووس سیدامامی آقای کاوه مدنی نیز دستگیر شد، آقای کلانتری مدنی را با هزار قول و قرار از انگلیس به ایران آوردند تا به این سرزمین خدمت کند، در حالی که با خبر شدیم دستگیر شدند و بسیار ناراحت شدیم. محض اطلاع مخاطبین روزنامه شما باید عرض کنم که او دانشیار دانشگاه امپریال کالج لندن یا همان کالج سلطنتی لندن است.
آیا از خودمان می‌پرسیم که دستگیری کاوه مدنی، یا خودکشی کاووس سیدامامی در زندان چه پیامی برای متخصص‌های ایرانی در خارج دارد. آنهایی که آرزو دارند به سرزمین پدری‌شان برگردند و خدمت کنند. جا دارد از هومن جوکار نیز صحبت کنم. یک جوان فعال و محقق و پژوهشگر، که بهترین دانشجوی من نیز بود. او حدود 20 سال در زمینه یوزپلنگ و حیات وحش ایران در حال فعالیت است. این در حالی است که به پاس آن 20 سال، 20 روز است که در زندان به سر می برد. شاید کمی تعجب بر انگیز باشد که او نه ماشین دارد، نه خانه‌‎ای از خودش! چون عشقش این بود که یه لقمه نون پنیر گیر بیاورد و به دل طبیعت بزند. کارهایی که زمانی خودم انجام دادم و احساس می کنم یکی از کسانی است که آینده درخشانی دارد.
اکنون بیایید به اشخاصی که با این عشق و شور و علاقه سعی در حل کردن مشکلی از مشکلات موجودِ زیست محیطی دارند، نگاه کنیم که با این شور و شوق دستگیر شدند. آیا جوانانی که قرار است پای در جای پای آنها بگذارند، افسرده و دچار دل مردگی نمی‌شوند‌؟
من به عنوان یک شهروند عادی از خارج کردن یا نکردن اطلاعات این عزیزان مطلع نیستم. امیدوارم که چنین خبری کذب و موهوم باشد تا این عزیزان به خانواده های خود برگردند. می‌توان این پرسش را مطرح کرد که فعالان محیط زیست به چه منابع یا اطلاعاتی دسترسی دارند که بخواهند از آن سو ء استفاده کنند و یا آنها را به خارج از کشور منتقل کنند؟ چون اشخاصی نبودند که به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه