روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
07 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4382
0
0
با وجود شهادت علما و مراجع تقلید به اجتهاد آیت الله جوان از سوی شورای نگهبان
صلاحیت خمینی جوان تایید نشد
همدلی: روز موعود بالاخره فرا رسید. دیروز سه شنبه 6 بهمن روز اعلام نتایج بررسی صلاحیت های نامزدهای مجلس خبرگان بود. بعد از آنکه هیات های نظارت استانی نتایج بررسی صلاحیت های کاندیداهای مجلس شورای اسلامی را اعلام کردند، این سوال مطرح می شد که نهادهای نظارتی در بررسی صلاحیت های مجلس خبرگان چگونه برخورد می کنند؟ بررسی صلاحیت نمایندگان مجلس دهم حاکی از رد صلاحیت 60 درصدی کاندیداها بود و 99 درصد نامزدهای اصلاح طلب و اعتدال گرای مجلس دهم یا رد صلاحیت شدند یا صلاحیت شان احراز نشد. ثبت نام بسیاری از کاندیداها برای این انتخابات و همچنین نامزدی آیت‌الله های جوان، باعث شد انتخابات خبرگان پنجم لقب پرشورترین انتخابات خبرگان را از آن خود کند. با این وجود اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها حاکی از آن بود که صلاحیت برخی از چهره های مشهور احراز نشد. تا جایی که سیدحسن خمینی نوه بنیان گذار جمهوری اسلامی که در روزهای گذشته برخی از مراجع شهر مقدس قم اجتهاد و صلاحیت علمی و فقهی وی را تایید کرده بودند، از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت نشد.
عدم احراز صلاحیت سیدحسن
روز گذشته در حالی که همه منتظر نتیجه اعلام بررسی صلاحیت ها بودیم، با پست اینستاگرامی سیداحمد خمینی فرزند سیدحسن خمینی مواجه شدیم که از رد صلاحیت پدرش خبر می داد. سیداحمد در پست خود نوشته بود: «دیشب (یکشنبه) دیگر قطعى شد که شوراى نگهبان نتوانسته صلاحیت علمى بابا را احراز کند و نتوانستند از شهادت ده ها مرجع و عالم و فقیه به اجتهاد پى ببرند. به نظرم براى همگان علت عدم احراز، احراز شده است، مخصوصا که برخى دیگر هم بدون امتحان اجتهادشان احراز شده است.» فرزند سید حسن خمینی در این پست از واکنش پدر با بیتی از خواجه شیراز گفته است: «قبل از خواب با بابا صحبت کردم از اوضاع سوال نمودم. یک بیت از حافظ خواند: سر ارادت ما و آستان حضرت دوست/ که هر چه بر سر ما مى رود ارادت اوست» سید حسن خمینی هم در صفحه اینستاگرام خود به پست فرزندش اشاره کرد و نوشت: «فعلا همین. در یکی دو روز آینده در این باره سخن خواهم گفت... . خاک پای مردم ایران هستم.»
فقط 45 درصد کاندیداها
تایید صلاحیت شدند
سیامک ره پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات از تایید صلاحیت 45 درصد از داوطلبان مجلس خبرگان خبر داد. ره پیک می گوید: صلاحیت 373 نفر بررسی شد که از این تعداد صلاحیت 207 نفر رد و صلاحیت 166 نفر نیز تائید شد. به گفته ره پیک برای کسانی که درباره صلاحیت خود شکایت دارند سه روز فرصت در نظر گرفته شده است تا به شورای نگهبان ارائه شکایت کنند و دوباره صلاحیت آنان بررسی شود که ممکن است در بررسی‌ها تعداد تائید صلاحیت‌ها بیشتر شود. آنگونه که حسنعلی امیری سخنگوی وزارت کشور می گوید از حوزه انتخابیه تهران 37 کاندیدای مجلس خبرگان تایید صلاحیت شده اند. علی‌اصغر ناصربخت معاون سیاسی فرماندار تهران نیز می گوید: در تهران 28 نفر اعلام انصراف داده و 105 نفر هم در تهران رد صلاحیت شده‌اند.
دیگر چهره های رد صلاحیت شده
علاوه بر سید حسن خمینی در رسانه ها خبرهایی از رد صلاحیت آیت‌الله موسوی بجنوردی، آیت‌الله محسن غرویان و آیت‌ الله امجد نیز منتشر شده است. غرویان می گوید: از هیچ مرجعی به صورت رسمی و کتبی خبری مبنی بر تایید یا رد صلاحیتم دریافت نکردم. اگر فرصتی داشتم این خبر را از مراجع رسمی پیگیری می کنم.از دیگر چهره های رد صلاحیت شده نزدیک به اصلاح طلبان در مجلس خبرگان می توان به حجت‌الاسلام مجید انصاری و رسول منتجب نیا اشاره کرد. انصاری درباره‌ اخبار منتشر شده در باره بررسی صلاحیتش گفت: فعلا در موقعیت پاسخ گویی نیستم. خبر رد صلاحیت منتجب نیا در حالی منتشر شده است که او دوشنبه شب به خبرگزاری ایسنا خبر تایید صلاحیتش را داده بود. با این وجود خبرگزاری ایلنا از رد صلاحیت او خبر می دهد. منتجب نیا در گفتگو با خبرنگار «همدلی» می گوید دوشنبه شب به من اطلاع دادند که صلاحیتم تایید شده است اما منبع موثق دیگری از تایید یا رد صلاحیتم خبر نداده است. در میان اصولگرایان هم مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری و آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران رد صلاحیت شده اند. سید محمد غرضی کاندیدای ریاست جمهوری سال 92 که صلاحیتش در انتخابات مجلس تایید شده است از دیگر افرادی است که نامش در میان رد صلاحیت شده های خبرگان مشاهده می شود. با این وجود او با ابراز بی‌اطلاعی از رد صلاحیتش در انتخابات مجلس خبرگان می گوید: در این زمینه چیزی به من ابلاغ نشده است و قصد دارم جهت حضور در آزمون دیگر با شورای نگهبان رایزنی کنم.
هاشمی از خبرگان پنجم حذف نشد
تصور می رفت محوریت انتخابات مجلس خبرگان برای اصلاح طلبان سیدحسن خمینی، حسن روحانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی باشند. همچنین گمانه ها حاکی از این بود که اگر یادگار امام برای انتخابات خبرگان تایید صلاحیت نشود، آیت الله هاشمی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 تایید صلاحیت نشد نیز در این انتخابات رد صلاحیت خواهد شد، اما هاشمی در انتخابات مجلس خبرگان پنجم حضور خواهد داشت. فرزندان او محسن و فاطمه هاشمی نیز در انتخابات مجلس کاندیدا شده بودند که محسن هاشمی چندساعت مانده به اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از کاندیداتوری انصراف داد و فاطمه هاشمی نیز با رد صلاحیت مواجه شد. رئیس جمهور هم به همراه وزیر اطلاعات خود در انتخابات خبرگان حضور خواهد داشت. در میان اسامی تایید صلاحیت شده‌ها، اسامی روحانیونی مثل آیت‌الله ابراهیم امینی، آیت‌الله باقری کنی، حجت الاسلام والمسلمین بطحایی، آیت‌الله تسخیری، محمد صادق حائری امام جمعه یزد، آیت‌الله دری نجف‌آبادی، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، حجت‌الاسلام محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و آیت‌الله مجتهد شبستری دیده می‌شود. همچنین آیت‌الله سیدمحمد سجادی، آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی، طاهری، غلامرضا فیاضی و ناصری یزدی نیز تایید صلاحیت شده‌اند. صلاحیت محمدحسن زالی، آیت‌الله سید عباس حسینی قائم‌مقامی، آیت‌الله ناصر امامی کاشانی، آیت الله اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و حجت‌الاسلام عباسعلی اختری تایید شد. غلامرضا مصباحی مقدم نماینده کنونی مجلس و عضو جامعه روحانیت مبارز نیز تایید صلاحیت شده‌اند. آیت‌الله سیدمحمدعلی امین، سیدهاشم حمیدی، حمید حوالی شهریاری معاون رییس قوه قضاییه، سیدمحمد سجادی عطاءآبادی، علی مومن‌پور، سید صادق محمدی، سید محمدرضا مصلی، مهدی هادوی مقدم، سید ابوالفضل میرمحمدی از چهره‌هایی هستند که صلاحیت آنها مورد تایید قرار گرفته است. همچنین آیت‌الله هاشم زاده هریسی عضو اعتدالگرای مجلس خبرگان از حوزه ارومیه نیز تایید صلاحیت شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی هم که از حوزه انتخابیه لرستان کاندیدا شده از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شد.
اعضای شورای نگهبان نیازی به تایید صلاحیت ندارند
اما فقهای شورای نگهبان که خود در انتخابات خبرگان نیز کاندیدا شده اند در انتخابات حضور خواهند داشت. فقهای شورای نگهبان قانونا مجتهد شناخته می‌شدند و نیازی به بررسی صلاحیت آنها وجود ندارد. از این رو آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله مدرسی یزدی و آیت الله محمد یزدی در عین آنکه بر روند انتخابات مجلس خبرگان نظارت دارند با کاندیداهای حوزه های انتخابیه خود به رقابت خواهند پرداخت. اما این افراد قانونا از تصمیم گیری درباره حوزه های انتخابیه خود معافند.
مجلس خبرگان همچنان مردانه ماند
یکی از نکات مربوط به انتخابات خبرگان پنجم حضور و کاندیداتوری زنان در کنار مردان برای این نهاد بود که برای اولین بار اتفاق می افتاد و انتظار می رفت تعدادی از 16 زنی که برای حضور در مجلس خبرگان اعلام آمادگی کرده بودند در خبرگان آینده حضور داشته باشند. اما از این 16 نفر حتی یک نفر تایید صلاحیت نشد و مجلس خبرگان برای پنجمین بار چهره تمام مردانه ای خواهد داشت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه