روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 43203
0
0
پروانه مافی:
مبنای تجمعات اصل 27 قانون اساسی است
خانه ملت| پروانه مافی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دیروز درخصوص لایحه کارشناسی تجمعات اعتراضی در کشور، گفت: بر اساس اصل بیست و هفتم قانون اساسی، تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏پیمایی‏‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏. بنابراین خلاء قانونی باید جهت برگزاری تجمعات قانونی و بیان مطالبات مردم در شهرهای مختلف رفع شود.
او در رابطه با اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف کشور، گفت: اعتراضات، مسئولان تصمیم‌گیر را بر آن داشت تا نسبت به رفع مشکلات اقدامات لازم را در دستور کار قرار گیرند که انتخاب مکانی برای بیان اعتراضات مردمی از سوی شهرداری تهران و تدوین لایحه کارشناسی تجمعات اعتراضی در وزارت کشور مطرح شده است.
او گفت: با توجه به وجود مشکلات حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور برای تدوین لایحه مذکور باید جوانب مختلف را در نظر گرفت و پس از آسیب‌شناسی و انجام مطالعات دقیق تنظیم کرد. برخی از نمایندگان مجلس که حتی در دولت‌های گذشته مخالف این مواضع بودند، هم‌اکنون نیز به دنبال تعیین تکلیف این موضوع هستند.
او در رابطه با اینکه ساز و کار برگزاری تجمعات قانونی اعتراضی باید متناسب با اصل بیست و هفتم قانون اساسی در نظر گرفته شود، گفت: نحوه بهره‌برداری از تجمعات اعتراضی و تامین منافع مردم در این میان باید مورد توجه جدی قرار گیرد، همچنین نحوه اخذ مجوز در لایحه شفاف و تسهیل شود.
او در ادامه گفت: نوع اعتراضات مردمی قطعا متفاوت است، این اعتراضات گاهی صنفی، حقوقی، سیاسی، اقتصادی و غیره بوده لذا جنس تجمعات اعتراضی یکسان نیست بنابر شرایط متفاوت تجمعات هر مجموعه باید می‌تواند مجوز برگزاری تجمع قانونی ارایه کند.
او گفت: اگر همه زوایا و حواشی تجمعات اعتراضی به خوبی دیده شود، نیازی به تعیین متولی واحد برای ارایه مجوز برگزاری تجمعات اعتراضی مردم نیست، بنابراین بسته به نوع و جنس اعتراضات، مجوزهای لازم می‌تواند ارایه شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه