روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
03 بهمن 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 42984
0
0
محسن غرویان استاد حوزه علمیه:
نماز جمعه باید سیاسی و در جهت وحدت و مصالح ملی باشد
خبرآنلاین: محسن غرویان استاد حوزه علمیه قم دیروز گفت: تریبون نمازهای جمعه در کمتر شهری است که رنگ و بوی سیاسی به خود نگرفته باشد. ادبیاتی که از سوی ائمه جمعه بکار گرفته می‌شود از جمله موضوعاتی است که بسیاری شیوه استفاده از آن را در شان این تریبون نمی‌دانند.
او در رابطه با اینکه در دوره جدیدی که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه آغاز به کار کرده است، دو نکته اساسی برای حل مسائل و مشکلات وجود دارد؛ نخست اینکه صحبت‎هایی که از تریبون‌های نماز جمعه پخش می‌شود باید مردم را به وحدت، انسجام، مهربانی، دوستی، صلح و آشتی نزدیک کند و اثری از تفرقهانگیزی و خط و نشان کشیدن و دستهبندی بین مردم در آن وجود نداشته باشد، نکته دوم این است که ائمه جمعه باید الگو و اسوه مردم باشند. او گفت: معتقدیم که نماز جمعه باید سیاسی باشد اما سیاسی در جهت وحدت مردم و مصالح ملی، مردم ما سیاسی هستند اما نباید به اسم سیاسی بودن بین‌شان تفرقه بیفتد و با هم دشمن شده و درگیری پیدا کنند. موضوعات سیاسی باید به معنای عام و کلی در نماز جمعه مطرح شود.
او در رابطه با اینکه ائمه جمعه از واژه‎ها و اصطلاحات ناپسند استفاده می‌کنند و به جایگاه نماز جمعه لطمه میزنند، گفت: این شورا حتما می‌تواند تاثیرات زیادی بر ادبیات امامان جمعه داشته باشد. قبلا هم کلماتی همچون «بزغاله» و الان هم «آشغال» از برخی تریبون‌های نمازجمعه شنیده شده که اثرات منفی داشته و دارد. نماز جمعه باید مردم را به سمت اخلاق و معنویت پیش ببرد. هیچ عالم اخلاقی از این الفاظ در درس اخلاق خود استفاده نمی‌کند.
او در ادامه به موضوع حضور جوانان و نسل سوم انقلاب در پای منبرها و مستمعین نمازهای جمعه میپردازد و میگوید: البته بعضی نماز جمعه‎ها را سراغ دارم که به دلیل آنکه امام جمعه، فرد عالم و دوستدار نسل جوان است و علم و دانش لازم را دارد و اخلاق، ادب و نزاکت را رعایت می‌کند، می‎تواند جوانان را به خوبی جذب ‌کند. اما متاسفانه در بعضی از شهرهای بزرگ که پایگاه معنویت و اخلاق هستند، گاهی حرف‎هایی از تریبون نماز جمعه شنیده می‌شود که جوانان را از نماز جمعه فراری می‎دهد. علت اینکه الان برخی از نمازهای جمعهها خلوت است و پیرمردها و پیرزنها در آن شرکت میکنند و جوانان در آن حضور پیدا نمی‌کنند دو مورد است. یکی به دلیل خالی بودن ائمه از علم و دانش روز است و دیگری هم عدم بکارگیری مسائل اخلاقی و ادبیات عرفانی وزین می‌باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه