روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4286
0
0
کاندیداهای جنجالی مجلس خبرگان
خبرآن‌لاین- در انتخابات این دوره خبرگان 801 نفر ثبت‌نام کرده‌اند. یکی از شروط اصلی در صلاحیت این کاندیداها، تایید اجتهاد است که این امر بر اساس مصوبه مجلس خبرگان بر عهده فقهای شورای نگهبان است. فقهای شورای نگهبان برای مهر تایید زدن بر اجتهاد کاندیداها، تصمیم گرفت امتحان کتبی بگیرد، امتحانی که حواشی زیادی داشت. فردا اسامی تایید، رد و عدم‌احراز صلاحیت‌شدگان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری به کاندیداها اعلام می شود. در میان این اسامی چهره‌هایی هستند که نامشان تاکنون جنجال‌های خاصی در رسانه‌ها مطرح کرده است.
سیدحسن خمینی و ماجرای
آزمون و اجتهادش
سیدحسن خمینی را به جرات می‌توان خبرسازترین چهره انتخابات پیش رو دانست. تایید اجتهاد او با اما و اگرهای زیادی همراه شده است. روز امتحان کتبی گفته شد که دعوت‌نامه‌ای به دست او نرسیده اما پس از برگزاری آزمون، شورای نگهبان گفت که اطلاعیه شورای نگهبان حکم دعوت نامه را داشته است. در زمان برگزاری آزمون، خمینی در حال تدریس بود. پس از آن سخنگوی شورای نگهبان ابتدا بیان کرد که شرکت نکردن در آزمون به معنای ردصلاحیت است، اما چند روز بعد و در نشست خبری‌اش گفت که شرکت نکردن ثبت‌نام کننده‌ها در آزمون، تنها کار را برای تشخیص اجتهاد سخت کرده است. پس از آن تعدادی از مجتهدین و مراجع همچون آیات راستی کاشانی، وحید خراسانی، جوادی آملی، عباس محفوظی و مقتدایی اجتهاد یادگار امام را تایید کردند. حالا اما موضوع امتحان شفاهی مطرح شده و هنوز مشخص نیست که یادگار امام در آزمون شفاهی شرکت کرده یا همچنان این روند تایید را نمی‌پسندد. یک منبع نزدیک به سید حسن خمینی روز گذشته گفت: هنوز تصمیمی دال بر رد یا تایید سید حسن خمینی به وزارت کشور ابلاغ نشده است.
هاشمی رفسنجانی و تلاش مخالفانش
برای ردصلاحیت او
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ به عنوان دومین رئیس این مجلس انتخاب شد. برخی دلواپسان نگران حضور او در مجلس آتی هستند چرا که معتقدند او چهره تاثیرگذاری است و قدرت سازماندهی دارد. از همین رو، از هم اکنون لیست‌های احتمالی مورد حمایت او برای حضور در خبرگان به صورت گمانه‌زنی ازسوی مخالفانش مطرح می‌شود. هاشمی رفسنجانی پیش از اصلاح قانون اساسی موافق شورای رهبری بود، همانگونه که مقام معظم رهبری نیز در جلسه ای که مجلس خبرگان جانشین امام راحل را تعیین می‌کرد به عنوان موافق شورای رهبری سخن گفته بودند. اما مخالفان هاشمی امروز این موضوع را دیگرگونه جلوه می‌دهند و سعی در تخریب او دارند و سعی می‌کنند با شایعه احتمال ردصلاحیت او، فضا را مدیریت کنند، اما برخی خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که تجربه انتخابات ریاست جمهوری در انتخابات خبرگان برای هاشمی تکرار نمی‌شود.
مرد شماره یک نظارت بر هر انتخاباتی
آیت الله احمد جنتی، بیش از آنکه به عنوان یکی از اعضای مجلس خبرگان شناخته شود، به عنوان دبیر نهاد نظارتی بر انتخابات‌ها شناخته می‌شود. دبیر شورای نگهبان در این دوره انتخابات مجلس خبرگان از همان زمانی که ثبت‌نام‌ها پایان یافت، در خطبه‌های نمازجمعه تهران گفت که برخی از این افراد حتی نمی‌توانند یک عبارت عربی را درست بخوانند. او گفت متاسفانه آمار ثبت‌نام‌ها در خبرگان و مجلس بالا رفته و این برای من ابهام است، گویا می‌خواهند برای شورای نگهبان زحمت درست کنند. او گفت که این جمع می‌خواهند که رهبری مادام‌العمر نباشد، آنها می‌خواهند اختیارات رهبری را محدود کنند. اگر این سخنان را در کنار عملکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس بگذاریم، نباید درصد بالایی از کسانی که ثبت نام کردند خود را برای انتخابات آماده کنند.
رئیس جمهور ، نامزد منتقد
حسن روحانی از دوره سوم عضو مجلس خبرگان رهبری است. او در انتخابات اخیر نیز به همراه برادرش حسین فریدون به ستاد انتخابات رفت و برای دوره بعد ثبت‌نام کرد. روحانی پس از ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «مجلس خبرگان بسیار حائز اهمیت است و رهبری هم مهمترین ستون نظام به حساب می‌آید.» اما سخنان او درباره دو انتخابات پیش‌رو و تایید صلاحیت‌ها از چند ماه پیش جنجالی بوده است. او ابتدا با استفاده از تعابیر «دست» و «چشم» بر اجرایی نبودن وظایف شورای نگهبان تاکید کرد و پس از اعلام تایید و ردصلاحیت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی موضع جدی تری گرفته است. حالا قرار است تایید صلاحیت‌های مجلس خبرگان اعلام شود و باید منتظر اظهارنظر رئیس جمهور که خودش هم کاندیداست، ماند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه