روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 دی 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 42647
0
0
عبدالحمید خدری:
عام بودن معنای رجل در تعریف رجل سیاسی
خانه ملت: عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر، دیلم و گناوه یکشنبه گذشته در خصوص تعریف «رجل سیاسی» در قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر اساس قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان است که در این زمینه ورود کند اما متاسفانه عدم ورود به موقع این شورا شائبههای فراوانی را در زمان انتخاباتهای ریاست جمهوری در اذهان ایجاد میکند که باید با ورود سریع و به موقع از بروز مشکلات جلوگیری کرد.
او در ادامه گفت: در تعریف رجل سیاسی برخی مرد بودن را در تعریف آن مد نظر دارند، در حالیکه باید به لفظ رجل با دید اصطلاحی نگاه کرد، بدین معنا که در اصول فقه و حقوق اسلامی در تعریف رجل سیاسی از قاعده تغلیب استفاده میشود و رجل را بطور عام به معنای مرد و زن بودن در نظر میگیرند و بدین منظور نباید به آن تنها به معنای مرد بودن نگاه کرد.
او در ادامه گفت: با تعریف دقیق رجل میتوان برای سیاسی بودن آن نیز تعریف دقیقی پیدا کرد. بطور مثال کاندیداها باید در معادلات سیاسی کشور نقشی در قبل ایفا کرده باشند و در کشور مسئولیتهایی را پذیرفته و به نحو احسن انجام وظیفه کرده باشند. به همین دلیل میتوان گفت مصادیق زیادی را میتوان برای سیاسی بودن کاندیدا در نظر گرفت تا از بروز مشکلات جلوگیری کرد.
او گفت: بسیاری از نمایندگان مجلس و حتی برخی وزرا در دولتهای گذشته با ثبت نام در انتخاباتهای ریاست جمهوری به دلایل نامعلومی تایید صلاحیت نشدند، بنابراین شورای نگهبان باید با تعریفی دقیق از شائبههای بوجود آمده جلوگیری کند و برای حل این موضوع راهکار مناسبی در نظر بگیرد.
او در آخر گفت: بر اساس قانون، تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و انتخابات ریاست جمهوری که بعنوان مهمترین انتخابات در کشور است باید با حواشی کمتری برگزار شود و تعریف درست رجل سیاسی میتواند مشکلات بوجود آمده در این زمینه را حل کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه