روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 دی 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 42612
0
0
نگاهی به وقفه 11 ماهه پر بیننده‌ترین برنامه سینمایی تلویزیون
هچل «هفت»
کمتر از سه هفته به آغاز مهمترین جشنواره سینمایی ایران باقیست اما هنوز مجری نود سینمایی مشخص نشده است
همدلی| مهدی فیضی‌صفت- هنوز از «هفت» خبری نیست. سال 96 بدون «هفت» سپری شده و دیگر مسعود فراستی نیست که تاکید کند «مخالفم»، از «فروشنده» اسکار برده‌ی اصغر فرهادی انتقاد کند و بگوید «این فیلم حتی یک مرحله قبل از بد است» و تمام ساخته‌های سینمای ایران را با «توت فرنگی‌های وحشی» «اینگمار برگمان»، فیلم محبوبش مقایسه کند. پس از اجرای آخرین قسمت از سری سوم برنامه تلویزیونی «هفت» با اجرای بهروز افخمی، سینمای ایران حدود 11 ماه است انتظار می‌کشد سری جدید پر بیننده‌ترین برنامه سینمایی سیما به روی آنتن برود اما مدیران سازمان صدا و سیما هنوز به جمع‌بندی نهایی بر سر مجری و اهداف برنامه نرسیده‌اند. سید مرتضی میرباقری، معاون سیمای رسانه ملی وعده داده سری چهارم برنامه «هفت» به تهیه‌کنندگی سعید پروینی همزمان با سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر به کنداکتور شبکه 3 سیما برگردد و دوستداران سینما جمعه شب‌ها پای این برنامه بنشینند اما در حالی که حدود 3 هفته به آغاز بزرگترین فستیوال سینمایی ایران باقی مانده، حتی نام عوامل هفت مشخص نشده است.
تولد هفت و ظهور پدیده‌ای به نام فراستی
برنامه هفت در سال 1389 متولد شد و فریدون جیرانی، کارگردان صاحب سبک سینمای ایران در مقام مجری از پشت به مقابل دوربین رفت تا برنامه‌ای شبیه به برنامه ورزشی 90، این بار در حوزه فرهنگ و هنر از شبکه 3 پخش شود و برنامه‌ای تخصصی و منتقدانه درباره سینما شکل بگیرد. مسعود فراستی نیز به منتقد ثابت و البته جنجالی برنامه تبدیل شد که اظهار نظرهای جنجالی و گاهی عجیبش، خشم سینماگران و حتی مردم را برمی‌انگیخت. در مجموع واکنش سینماگران و علاقه‌مندان به هنر هفتم نسبت به وجود چنین برنامه‌ای مثبت بود. هر چند انتقادات از سوی برخی رسانه‌ها نیز با شدت زیادی ادامه داشت و این مسائل در کنار تغییر رئیس سازمان صدا و سیما سبب‌ساز کنار رفتن جیرانی از پر بیننده‌ترین برنامه سینمایی تلویزیون شد.
یک گبرلوی منفعل
جدایی جیرانی از هفت با وقفه‌ای دو ماهه در پخش برنامه همراه شد. نام‌هایی مانند محمد خزاعی و نادر طالب‌زاده برای جانشینی مجری هفت قد علم کردند اما قرعه به نام محمود گبرلو افتاد که پیش از آن شهرت چندانی نداشت. گبرلو هر چند دستی بر آتش نقد سینمایی در مطبوعات و جشنواره‌ها داشت اما در هفت، چهره‌ای منفعل از خود به نمایش گذاشت که از توانایی به چالش کشیدن ستاره‌های سینما برخوردار نبود. هفت دیگر نشانی از برنامه جنجالی و پر سر و صدای دور اول نداشت و البته غیبت فراستی نیز در این اتفاق تاثیرگذار بود. هر چند نامدارانی مانند مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد و شهاب حسینی در این سری از برنامه مقابل گبرلو نشستند اما انتقادات از مجری برنامه به اوج رسید و سرانجام گبرلو نیز پس از 3 سال با هفت وداع کرد و عطای برنامه را به لقایش بخشید.
زوج مخالف افخمی - فراستی
هفت بار دیگر با وقفه مواجه شد و فصل تابستان سال 1394 را به صورت کامل در تعطیلات به سر برد. باز هم بازار شایعات داغ شد و نام‌های متعددی برای مجری‌گری برنامه در رسانه‌ها مطرح شدند. ابتدا زمزمه‌ها حول فریدون جیرانی و بازگشت او با خنده‌های منحصر به فردش می‌چرخید اما قرار به بازگشت کارگردان «قرمز» به قاب تلویزیون نبود. مدیران سازمان گزینه‌هایی مانند فرزاد حسنی، محمدرضا شهیدی‌فرد و منصور ضابطیان را هم بررسی کردند و می‌خواستند از این مجریان امتحان پس داده که برنامه‌های پر مخاطبی را در کارنامه داشتند، بهره ببرند اما در عمل اتفاق دیگری رخ داد. حتی محمدرضا شریفی‌نیا، محمد حسین لطیفی و رسول صدرعاملی از سینمایی‌های شناخته شده نیز در میان نامزدها قرار گرفتند ولی در نهایت بهروز افخمی به عنوان مجری سری سوم هفت انتخاب شد. این کارگردان مشهور روز دهم مهر ماه سال 1394 در قاب تلویزیون ظاهر شد تا حضور رسمی خود در قامت مجری جدید هفت را اعلام کند. هر چند تغییرات محسوسی در بخش‌های مختلف برنامه رخ داد اما یکی از مهم‌ترین اتفاقات رخ داده در این سری، بازگشت مسعود فراستی به برنامه بود که همسویی افخمی با او در اکثریت موارد باعث شد موج مثبت واکنش‌ها به هفتِ سوم خیلی زود فروکش کند و انگشت انتقاد سینماگران و مخاطبان به سمت کارگردان «عروس» نشانه برود. سرانجام افخمی نیز پس از پایان قرارداد 2 ساله‌اش در روز بیستم اسفند ماه، آخرین هفت را اجرا کرد و از این برنامه جدا شد.
از مدیری تا رشیدپور
حالا حدود 11 ماه است که هفتی وجود ندارد، اتفاقات و حواشی سینما در شبکه 3 بررسی و نقد نمی‌شود و رویای نودِ سینمایی، نیمه‌کاره مانده است. با نزدیک شدن به روزهای برگزاری جشنواره فجر، مدیران سازمان صدا و سیما وعده داده‌اند هفت را در آغازین روز مهم‌ترین فستیوال ملی ایران به آنتن تلویزیون برگردانند اما نام چهارمین مجری برنامه مشخص نشده و حتی محتوای کار هم شکل نگرفته است. این بار هم اسامی مختلفی در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌شوند که هیچ یک نه تایید و نه تکذیب شده‌اند. محمدرضا شهیدی‌فرد که برنامه‌های پر بیننده‌ای مانند «پارک ملت» را اجرا کرده، یکی از گزینه‌های جدی هفت است. از مهران مدیری که این روزها «دورهمی» خبرساز و موفق را روی آنتن شبکه نسیم دارد هم به عنوان جانشین افخمی نام می‌برند اما مدیر برنامه‌های این بازیگر و کارگردان شناخته شده چنین مسئله‌ای را تکذیب و تاکید کرده تمام تمرکز مدیری روی برنامه «دورهمی» است و قصد کوچ به شبکه 3 را ندارد. رضا رشیدپور هم دیگر گزینه مدیران صدا و سیماست که با توجه به برنامه‌های موفق «شب شیشه‌ای» و «دید در شب» باعث شده مدیران صدا و سیما او را نیز مد نظر قرار دهند. البته رشیدپور در حال حاضر برنامه صبحگاهی «حالا خورشید» را اجرا می‌کند و مشخص نیست که می‌پذیرد در کنار برنامه هر روزه خود، جمعه شب‌ها نیز اجرای هفت را بر عهده بگیرد یا نه.
دوازدهم بهمن ماه سال جاری، جشنواره فیلم فجر به صورت رسمی آغاز می‌شود و صحبت‌های مدیران صدا و سیما نشان از عزم این سازمان برای شروع دوباره برنامه هفت دارد اما مشخص نیست برنامه‌ریزی‌ها و توافق‌ها تا 17 روز دیگر حاصل می‌شود یا سینمای ایران، سال 96 را بدون هفت به پایان می‌برد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه