روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 دی 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 42498
0
0
بررسی علل فرار دختران
زهرا قاسمی‪-‬ زندگی در دنیایی که به واسطه استفاده روزافزون از رسانه ها، تحت عنوان «دهکده جهانی» از آن یاد می شود و در عصری که به نام «عصر ارتباطات» نام گرفته است، شرایط، ویژگی‌ها و دغدغه های خاص خود را می طلبد و در این میان جوامع در حال گذار مسائل و معضلات جدیدی را در عبور از «سنت به مدرنیته» تجربه می کنند. یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر ذهن بسیاری از جامعه‌شناسان و سایر صاحب‌نظران علوم انسانی را به‌خود مشغول‌کرده‌است، پدیده فرار از خانه به‌ویژه در ارتباط با دختران و زنان‌است. فرار از خانه به‌عنوان یکی از عمده‌ترین آسیب‌های اجتماعی در سالهای اخیر تهدیدی جدی برای بسیاری از جوامع محسوب می شود، فرار از خانه به معنی اعم آن و فرار زنان و دختران به طور اخص یکی از مصادیق مهم آسیبهای اجتماعی است که پرداختن به آن نیازمند توجه به سایر آسیبهای اجتماعی است. فرار از خانه یک ناهنجاری است که در اغلب جوامع مدرن نیز وجود دارد، به طوری که براساس آمارهای غیررسمی هر ساله بیش از یک میلیون جوان از خانه می گریزند و یک میلیون نیز خانه را ترک میکنند یا از خانه رانده می شوند.
فرار به معنای گریختن و گریز است.فرار، نوعی مکانیسم دفاعی یا واکنش جبرانی تسلی‌بخش ‌است که فرد برای نجات و رهایی از رنج ها به آن تن می‌دهد. «کارن هورنای» روانکاو آلمانی فرار از خانه را نوعی تضاد می‌داند. تضاد میان فردی که از یک‌سو می‌خواهد مستقل باشد و از سوی دیگر خواستار همبستگی است و اولین تضاد را در سایه فرار تحقق یافته می پندارد.
علل موثر بر فرار دختران
علل و انگیزه های فرار از خانه از فردی به فردی دیگر، از زمانی به‌زمان دیگر و هم‌چنین از مکانی به مکان دیگر می‌تواند متفاوت باشد؛ همچنین تحقیقات انجام شده موید این واقعیت‌ است که انگیزه افراد فراری برحسب جنس،سن، تحصیلات و محیط زندگی با یکدیگر تفاوت‌دارد.اما به‌طور کلی می‌توان عوامل زیر را در بررسی پدیده فرار از خانه موثر دانست:
اثبات وجود خود و جلب توجه اطرافیان بسیاری از دختران فراری در مصاحبه هایی که با آنها انجام شده است به این نکته اشاره داشتند که در محیط خانواده اصلاً جایگاهی ندارند و انگار بود و نبودشان در تصمیم گیریهای خانواده تاثیری ندارد. بسیاری از دختران تصور میکنند که فرار، عاملی برای «دیده شدن» آنهاست و از این عامل به عنوان اهرمی برای فشار به خانواده و دستیابی به محبت اعضاء استفاده میکنند.
رهایی از فشارها، تحمیلها و اجبارها رهایی از فشارها، تحمیلها و اجبارها و در نهایت خشونتی که در خانواده نسبت به آنها ابراز میشود. این خشونت به ویژه از سوی پدر، برادر و بعضاً عمو و سایر خویشاوندان مرد اعمال می شود.
لجاجت با خانواده و انتقام گیری از پدر و مادر و اطرافیان بسیاری از دختران فراری در مصاحبه ها حس انتقام از خانواده را به عنوان عامل مهم و انگیزه قوی فرار خود گوشزد میکردند.
دسترسی به موقعیت های بهتر اقتصادی و اجتماعی بسیاری از دختران، فضای خانه را همچون قفسی تنگ و تاریک برای خود در نظر گرفته و احساس می کنند با فرار از خانه می‌توانند شرایط بهتری را از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجربه کنند. بدیهی است دخترانی که با فقر عاطفی در خانواده مواجه هستند به مراتب نسبت به دیگران، انگیزه بیشتری برای فرار از منزل دارند.
مشکلات تحصیلی،برخی دختران به دلیل عدم موفقیت در تحصیل و عدم پاسخگویی به انتظارات والدین در این زمینه دست به فرار می زنند. این امر به ویژه درخانواده هایی که فرزندان خود را دائماً با دیگران مقایسه می‌کنند و شکست‌های تحصیلی آنها را مایه بدنامی خانواده دانسته و به عنوان عاملی برای سرزنش و سرکوفت از آن بهره می جویند، بیشتر است.
تبعیض بین فرزندان، تبعیض جنسی بین فرزندان و ترجیح دادن پسران بر دختران نیز به عاملی تاثیرگذار بر فرار دختران است.
استفاده نامناسب از امکانات رسانه‌ها و تکنولوژی‌های جدید، استفاده نامناسب از رسانه ها نیز عامل موثری در افزایش فرار دختران از منزل به شمار می‌رود. استفاده نامناسب امکانات و تکنولوژی‌های جدید مانند (اینترنت، ماهواره و به ویژه موبایل) باعث افزایش میزان فرار دختران از منزل شده است. عدم فرهنگ نامناسب در زمینه بهره برداری از امکانات و فناوریهای جدید در خانواده و جامعه زمینه ساز فرار دختران از منزل میشود. ماهواره و سریال‌های آن نیز که در برخی از فیلم‌هایش روابط موازی و مثلثی را به معرض نمایش می‌گذارند، قبح روابط غیر منطقی و نامتعارف را می شکند و با زیر پا گذاشتن هنجارهای حاکم بر جامعه در الگوپذیری نامناسب فرزندان و در نهایت فرار آنان از خانواده موثر است.
کاهش سن بلوغ (بلوغ زودرس) نیز از عوامل ایجاد فرار از منزل است. رسانه های نوین در کنار اینکه می توانند در زمینه ارتباطات مفید و منطقی بین آحاد جامعه موثر واقع شوند؛ اما با ارائه تصاویر مستهجن، جملات و کلمات سخیف می توانند آگاهی های جنسی کودکان و نوجوانان به صورت نادرست یا ناقص افزایش داده و باعث بروز بسیاری از معضلات از جمله فرار از منزل شوند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه