روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
05 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4211
0
0
اولین سفر پساتحریمی روحانی به اروپا
ایسنا- خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: رییس‌جمهور ایران در اولین سفر پسابرجامی خود به ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار است هفته جاری برای تقویت روابط اقتصادی به ایتالیا و فرانسه سفر کند که این اولین سفر اروپایی وی پس از حصول توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به شمارمی‌آید. این سفر ابتدا قرار بود نوامبر گذشته انجام شود اما به دلیل یک حمله تروریستی گسترده در پاریس به تعویق افتاد. ایران در این سفر به دنبال بازگرداندن روابط اقتصادی‌اش با رم و پاریس است که پیش از اجرای تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی و ژانویه ۲۰۱۲ از شرکای تجاری اقتصادی اصلی ایران به شمارمی‌آ‌مدند. بر اساس این گزارش، تجارت میان ایران و ایتالیا از سالانه ۷. ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ به ۱. ۳ میلیارد کاهش یافته است. اما اکنون با توجه به لغو تحریم‌های ایران تجار ایتالیایی مایلند تا روابط خود را با ایران تجدید کنند. روحانی پس از ایتالیا به فرانسه سفر خواهد کرد تا با فرانسوا اولاند رئیس جمهور این کشور دیدار کند. فرانسه نیز پیش از این روابط تجاری گسترده‌تری با ایران داشت.
بازگشت نفتکش‌های خارجی به ایران
ایرنا- پس از لغو تحریم‌ها نفتکش‌های خارجی می‌توانند با برخورداری از پوشش بیمه‌های بین المللی، آزادانه در پایانه‌های نفتی ایران رفت و آمد و محموله‌های نفتی را بارگیری کنند. در این میان، ژاپنی‌ها که در دوران تحریم، همکاری خوبی با صنعت نفت ایران داشتند، قصد دارند پس از لغو تحریم‌ها، نخستین کشوری باشند که نفتکش خود را برای بارگیری محموله‌های نفتی ایران عازم خارگ می‌کنند. این کشور که در سال‌های تحریم، روزانه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد و نفتکش‌های حامل نفت ایران را بیمه می‌کرد، می‌خواهد در پساتحریم همکاری با صنعت نفت ایران را توسعه دهد.
تاکنون شماری از پالایشگاه‌های ژاپنی قراردادهای خرید نفت از ایران را تمدید کرده‌اند و قرار است در ماه آوریل (فرورین- اردیبشهت ۱۳۹۵) نیز تعداد دیگری از پالایشگرهای ژاپنی پس از تمدید قرارداد، میزان خرید نفت از ایران را افزایش دهند. ژاپن هم اکنون روزانه ١١٠ هزار بشکه از ایران نفت خریداری می‌کند که پیش‌بینی می‌شود با لغو تحریم‌ها به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه