روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 41304
0
0
روحانی: ایالات متحده هیچگاه میانجی صادقی نبوده و نخواهد بود
جهان اسلام علیه ترامپ
نشست فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول در حالی با حضور 57 کشور اسلامی برگزار شد که 3کشور عربی حاشیه خلیج فارس، عربستان، امارات و بحرین در آن حضور نداشتند. سه کشوری که علاوه بر بحران‌های داخلی در جنگ علیه مردم یمن حضور فعالی دارند و از سوی دیگر ماه‌هاست با کشور قطر مشکل دارند، ضمن آنکه از حامیان منطقه‌ای دونالد ترامپ به شمار می‌روند. عدم حضور این سه کشور به نوعی تایید کننده اقدام آمریکا در اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است. در این اجلاس حضور ایران در سطح عالی سیاسی و سخنرانی دکتر روحانی در آن کفه ترازو را به سود ایران سنگین کرد. ضمن آنکه ابتکار اردوغان در برگزاری این نشست به نوعی انتقام از ترامپ تلقی می‌شود و چه بسا عربستان را نیز در حاشیه کشورهای اسلامی قرار می‌دهد.
دکتر «حسن روحانی»در سخنرانی خود اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با تک تک کشورهای اسلامی برای دفاع از قدس بدون هیچ‌گونه ملاحظه و پیش شرطی همکاری کند.
رئیس جمهور ضمن قدردانی رجب طیب اردوغان به جهت برگزاری این نشست گفت: موضوعی که باعث گردهمایی ما شده است تبادل نظر درباره فاجعه غم انگیز و زخم کهنه امت اسلام در 100 سال اخیر است که با توطئه بالفور شروع شد و اینک با اقدام غلط و غیر قانونی رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به شهر قدس شریف فصل جدیدی در آن پدید آمده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: خوشبختانه کشورهای اسلامی در قبال رویکرد دولت آمریکا نسبت به شهر قدس واکنشی سریع از خود نشان دادند و تشکیل این نشست معطوف به قرائت درست کشورهای اسلامی از اقدام نادرست رئیس جمهور آمریکا است.
روحانی گفت: باید از همه راههای ممکن مانع اجرای این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا شویم. اما جای طرح این سوال وجود دارد که چه عناصر و عواملی باعث شد رئیس جمهور آمریکا اینچنین گستاخانه حرمت شکنی کند؟!
رئیس جمهوری ضمن بیان برخی از رفتارهای آمریکا در دشمنی با فلسطینی‌ها افزود: ایالات متحده هیچگاه میانجی صادقی نبوده و نخواهد بود. اقدام اخیر دولت آمریکا برای کسانی که هنوز روزنه امیدی به ایفای نقش مثبت آمریکا در حل بحران فلسطین داشتند آشکارا روشن ساخت که آمریکا تنها در پی منافع حداکثری صهیونیست‌ها است و احترامی برای خواسته‌های مشروع فلسطینیان قائل نیست.
روحانی در پایان چند راهکار را برای مقابله با اقدامات آمریکا ارائه کرد که از جمله آن گفت: ضروری است تصمیم اخیر آمریکا در اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت خود به آنجا به شدت توسط این اجلاس محکوم شود.
وی تاکید کرد:در شرایط کنونی، وحدت جهان اسلام در برابر رژیم صهیونیستی بسیار ضروری است. اگر در برخی از مسائل با هم اختلاف نظر داریم، اما در مورد دفاع از قدس و آرمان فلسطین نباید اختلافی داشته باشیم. همه معضلات جهان اسلام از طریق گفتگو قابل حل است. تنها از طریق وحدت اسلامی است که بهتر می‌توان از حقوق امت اسلام و قدس حمایت کنیم.وی تاکید کرد: باید موضوع فلسطین به موضوع اول جهان اسلام برگردد. با شکست داعش در عراق و سوریه و لزوم تداوم مبارزه با دیگر گروه‌های تروریستی، نباید از خطرات رژیم صهیونیستی از جمله زرادخانه هسته‌ای این رژیم که کل جهان را مورد تهدید قرار می‌دهد غافل باشیم.
این اجلاس در بیانیه خود از جامعه جهانی خواست که قدس شرقی را به عنوان پایتخت اشغالی دولت فلسطین به رسمیت بشناسد.
در ادامه بیانیه آمده است که تصمیم رئیس جمهور آمریکا در خصوص قدس را نپذیرفته و آن را به شدت محکوم می‌کنیم. بیانیه تهدید کرد در صورتی که شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال تصمیم آمریکا در مورد قدس اقدامی نکند این پرونده را به مجمع عمومی سازمان ملل خواهند برد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه