روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1396  |  اقتصاد  |  کد خبر: 41096
0
0
پشت پرده کشته‌شدن علی عبدالله صالح و شکست ائتلاف او با انصارالله
چرا ائتلاف انصارالله و عبدالله صالح شکست خورد؟ پشت پرده کشته‌شدن صالح چه کسانی هستند؟ این سوالی است که شبکه خبری الجزیره به نقل از منابع آگاهی بدان پاسخ داده است و نوشته است که این شکست بیش از هر چیز ناشی از طرحی بود که توسط امارات و عربستان برنامه‌ریزی شد. طرحی که لازمه آن خیانت عبدالله صالح به انصارالله بوده است.
به گزارش تابناک، یمن بدون شک در روزهای آتی صحنه تحولات سرنوشت‌سازی خواهد بود. دو گروه متحد در جنگ داخلی یمن، یعنی نیروهای وفادار به صالح و نیروهای انصارالله که با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان می‌جنگند، از شش روز پیش در یک جنگ شهری در صنعا، پایتخت یمن با یکدیگر درگیر شده‎‏اند که حاصل آن ده‌ها کشته و زخمی بوده است. این درگیری‌ها روز گذشته به اوج خود رسید و در نتیجه آن علی عبدالله صالح به طرز مشکوکی کشته شد. اختلاف بین این دو گروه در گذشته نیز سابقه داشت اما هربار با دخالت‌های خارجی و داخلی به تفاهم می‌رسیدند اما روز قبل از آن، ائتلاف عربی به رهبری عربستان با استقبال از درگیری‌های بین طرفداران عبدالله صالح با نیروهای انصارالله در صنعا، خواستار «قیام گسترده مردمی» علیه حوثی‌ها شد و تاکید کرد از شورش یاران صالح حمایت می‌کند. روز گذشته در خبرها آمده بود که نیروهای وفادار به صالح بخش‌ عمده پایتخت را به تصرف خود درآوردند. همچنین علی عبدالله صالح در یک سخنرانی تلویزیونی علاوه بر اعلام آمادگی برای مذاکره با عربستان، از مردم یمن خواست علیه حوثی‌ها به‌پاخیزند. او به طرفدارانش دستور داد تمام مراکز متعلق به حوثی‌ها را در همه شهرها تصرف کنند. او همچنین گفت حوثی‌ها در سال‌های گذشته ما را به عقب برگردانده و شرایط سختی را بر کشور تحمیل کردند. رئیس‌جمهور پیشین یمن خطاب به ائتلاف عربی گفت: در صورت لغو محاصره یمن و توقف حملات ائتلاف عربی آماده گشایش صفحه جدید در روابط با عربستان است. ساعاتی پس از آنکه علی عبدالله صالح فراخوان و آمادگی خود برای گفت‌وگو با عربستان را اعلام کرد، نظامیان انصارالله این درخواست را رد کردند. یک سخنگوی انصارلله در شبکه تلویزیونی المسیره که متعلق به این گروه است، گفته بود:«سخنرانی صالح ضربه‌ای بر اتحاد و شراکت ما بود و بیانگر مکر کسانی است که مدعی مبارزه با تهاجم عربستان هستند.»
چرا ائتلاف انصارالله و عبدالله صالح شکست خورد؟ پشت پرده کشته شدن صالح چه کسانی هستند؟ این سوالی است که شبکه خبری الجزیره به نقل از منابع آگاهی بدان پاسخ داده است و نوشته است که این شکست بیش از هر چیز ناشی از طرحی بود که توسط امارات و عربستان برنامه ریزی شد. طرحی که لازمه آن خیانت عبدالله صالح به انصارالله بوده است.
در این زمینه الجزیره نوشته است: اتفاقاتی که هم‌اکنون در جریان است و شکست اتحاد میان جریان عبدالله صالح و انصارالله، به وسیله امارات متحده عربی طراحی شده است. از سوی دیگر یک مقام سیاسی دیگری که خواست نامش فاش نشود، گفت: محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تحت تاثیر و نفوذ امارات متحده عربی به دنبال آن بوده تا با عبور از منصور هادی و برجسته کردن نقش عبدالله صالح، جنگ در یمن را خاتمه دهد. الجزیره اضافه کرد؛ به نظر می‌رسد امارات به دنبال این است که پسر علی عبدالله صالح یعنی احمد را که اکنون در امارات به سر می‌برد برای کنترل یمن جایگزین پدرش کند.
در همین زمینه یک وبگاه خبری فرانسوی گزارش داد که احمد السیری، سخنگوی ائتلاف به رهبری سعودی، در ماه ژوئن به ابوظبی سفر کرد و با احمد پسر علی عبدالله صالح دیدار و به او اعلام کرد که باید آماده تشکیل یک دولت جدید در یمن باشد. لازم به ذکر است که احمد پسر علی عبدالله صالح پیش از این به عنوان سفیر یمن در امارات فعالیت می‌کرد.
مراد آلازانی، تحلیل‌گر سیاسی و استاد دانشگاه صنعا به الجزیره گفته است که پسر صالح کارت بازی امارات در یمن است. آلازانی گفت: امارات احمد را نگه داشته است تا اگر بلایی به سر صالح آمد، او نقش صالح را ایفا کند و به عنوان بازیگر جدیدی در یمن معرفی کنند‌. این تحلیل‌گر سیاسی افزود: امارات متحده عربی همواره او را به عنوان یک ابزار در نظر دارد و برنامه‌هایی را برای او در نظر گرفته است. در همین راستا، برخی از منابع متعقدند که علی عبدالله صالح به دست ائتلاف به رهبری سعودی‌ها و مشخصا جنگنده‌های اماراتی کشته شده است تا فرزندش را جایگزین او کنند. در همین راستا، «احمد الحبیشی»، مشاور رسانه‌ای شورای عالی سیاسی یمن نیز اعلام کرد که «علی عبدالله صالح» در منطقه تحت سیطره هوایی امارات کشته شده است. بر اساس این گزارش، وی گفت: جنگنده‌های امارات که از اعضای ائتلاف متجاوز سعودی هستند شب گذشته مواضع وابسته به علی عبدالله صالح را بمباران کردند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه