روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
13 آذر 1396  |  اقتصاد  |  کد خبر: 40989
0
0
انصارالله اعلام کرد که ابوظبی را با موشک کروز هدف قرار داده است
امارات در تیررس یمنی‌ها رفت
روز گذشته رسانه‌های منطقه خبری منتشر کردند مبنی بر حمله موشکی انصارالله یمن به تاسیسات در حال ساخت برق هسته‌ای در ابوظبی. پس از انتشار این خبر، مقامات امارات چنین حمله‌ای را تکذیب کردند. این در حالی است که برخی رسانه‌های کشورمان، وقوع چنین حمله‌ای را تایید کرده و حتی خبر از حملات آینده دادند.
تایید و تکذیب موشکی انصارالله و امارات
به گزارش ایلنا به نقل از النهار، روز گذشته «مرکز رسانه‌ای جنگ» وابسته به حزب‌الله لبنان اعلام کرد، یگان موشکی ارتش یمن از شلیک یک فروند موشک کروز به تاسیسات اتمی «براکه» در ابوظبی خبر داد. شبکه تلویزیونی «المسیره» یمن نیز با تایید این خبر، تصریح کرد که نیروی موشکی ارتش یمن و کمیته‌های مردمیِ وابسته به انصارالله، یک‌شنبه گذشته یک فروند موشک کروز به یک هدف استراتژیک در امارات شلیک کردند. یگان موشکی ارتش یمن خاطرنشان کرد که موشک بالدار کروز، تاسیسات اتمی براکه در ابوظبی را هدف قرار داد. یک منبع در ارتش یمن نیز تاکید کرد که موشک کروز با دقت به هدف خود اصابت کرد. گفتنی است که راکتور هسته‌ای در حال ساخت براکه در منطقه غربی ابوظبی و در ۵۳ کیلومتری غرب شهر «الرویس» واقع است. نیروگاه براکه قرار است در سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد. «سید عبدالملک الحوثی»، رهبر انصارالله یمن، پیش‌تر به ائتلاف سعودی درباره تداوم محاصره هوایی، زمینی و دریایی یمن هشدار داده و تاکید کرده بود که ملت یمن‌ گام‌های مهم و سرنوشت‌سازی اتخاذ خواهد کرد.
در همین حال، «عزیز راشد»، معاون سخنگوی نظامی ارتش یمن، وابسته به انصارالله، در واکنش به شلیک یک فروند موشک کروز انصارالله یمن به ابوظبی گفت که موشک کروز پرتابی به هدف خود یعنی تاسیسات هسته‌ای در ابوظبی اصابت کرده است. او با بیان اینکه ارتش یمن قدرت تولید چنین موشک‌هایی را دارد، گفت: «شلیک موشک کروز انصارالله به تاسیسات نیروگاهی در ابوظبی بر اساس اطلاعات نظامی جدید صورت گرفته و بردی بالغ بر هزار و ۶۰۰ کیلومتر داشته است.» او تاکید کرد که موشک شلیک‌شده پیامی سیاسی و نظامی به امارات در بردارد و در واکنش به نقش این کشور در تخریب یمن صورت گرفته است. معاون سخنگوی ارتش یمن با بیان اینکه موشک شلیک‌شده کروز به تاسیسات هسته‌ای ابوظبی برد یک‌هزار و ۶۰۰ کیلومتری داشته است، گفت که این موشک دستاورد یگان موشکی ارتش یمن است و ما قدرت ساخت چنین موشک‌هایی را داریم. این مقام یمنی افزود:«حمله ما به ابوظبی قانونی و مشروع است و در راستای دفاع از خود در برابر دشمنان کشورمان است.»
اما در سوی مقابل، یک منبع دولتی در امارات گزارش‌ها درباره حمله موشکی انصارالله به تاسیسات اتمی «براکه» در ابوظبی را رد کرد. این منبع دولتی گفت:«این تبلیغی کاذب برای منحرف کردن توجهات از درگیری‌های جاری در صنعا، پایتخت یمن است.» نهاد امور بحران امارات در رد حمله موشکی به تاسیسات اتمی براکه یادآور شد این کشور سامانه پدافند هوایی دارد که می‌تواند با این نوع تهدیدها مقابله کند.
شلیک موشک به امارات در راستای «دفاع از خود» انجام شد
یکی از اعضای شورای سیاسی انصارالله ضمن اعلام اینکه شلیک موشک به امارات در راستای دفاع از خود بوده است، افزود: ابوظبی به‌خاطر خجالت از این موضوع، منکر آن می‌شود. «محمد البخیتی»، عضو شورای سیاسی انصارالله در گفت‌وگو با «المیادین» اعلام کرد: شلیک موشک به امارات در راستای «دفاع از خود» بوده است.
وی افزود: امارات به دلیل خجالت کشیدن از این موضوع، شلیک موشک را منکر می‌شود.
البخیتی ادامه داد درباره آنچه در صنعا می‌گذرد، مبالغه‌های بسیاری صورت می‌گیرد،‌ امور به شکلی سریع در حال انجام است و میان جنگنده‌های ائتلاف و برخی اقدامات در داخل (صنعا) هماهنگی وجود دارد .وی تصریح کرد: علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن، اطلاعاتی میدانی به ائتلاف عربی به رهبری عربستان داده است؛ صالح میان مردم فتنه ایجاد می‌کند و به آن افتخار می‌کند. البخیتی در ادامه گفت: ما درهای توبه را نبسته‌ایم اما این موضوع، شروطی دارد. وی سپس گفت برخی از اعضای حزب کنگره مردمی از اظهارات علی عبدالله صالح ناراضی هستند و این‌ها باید به دنبال رهبرانی جدید باشند؛ سخنان صالح مانند اعلام جنگ علیه ما بود و آنچه وی انجام داد خیانت بود.
پاسخ به تلاش‎های امارات برای نابودی جبهه داخلی یمن
عضو شورای عالی سیاسی یمن، موشک شلیک‌شده به ابوظبی را پاسخ ارتش این کشور به تلاش‌های امارات برای از بین بردن جبهه داخلی یمن دانست.
«ضیف‌الله الشامی»، عضو شورای عالی سیاسی و همچنین عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، اعلام کرد که موشکی که امروز به تاسیسات اتمی ابوظبی شلیک شده است، پاسخ به تلاش امارات برای ایجاد فتنه و هدف قرار دادن جبهه داخلی یمن است.
الشامی در گفت‎و‎گو با شبکه العالم گفت: ما اعلام کرده بودیم که نیروهای یمنی موشک‎هایی در اختیار دارند که با آن‌ها می‌توانند همه پایتخت‎های کشورهای متخاصم را هدف قرار دادند.
وی گفت: موشکی که به سمت ابوظبی شلیک شده است، نشان می دهد که تهدیدات و فشارهای دشمن علیه ملت یمن بی‌فایده است.
عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد که شلیک موشک بالدار کروز به این معناست که ما می‎دانیم چه کسانی در صنعا توطئه کرده‏‌اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه