روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 آذر 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 40910
0
0
تعلل در تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان
اکثر افراد ایرانی، اگر معلول نباشند و جسم و ذهن سالمی (در حد نرمال) داشته باشند، وقتی افرادی را ببینند که شبیه خودشان نیستند، دو حس ممکن است به آن‌ها دست بدهد؛ یک، حس ترحم و دل‌سوزی و دوم، حس ترس و حتی فاصله‌گرفتن و گریختن. این حس ترسیدن در کودکان بسیار زیاد است؛ ترسی که از همان ریشه‌های خانوادگی در ذهن کودک دوانده شده و بی‌شک در اثر ادامه عدم آموزش و یاددادن‌های مناسب، در مدارس هم ادامه پیدا کرده.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، 10تا 15درصد افراد هر جامعه را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند که شامل معلولیت‌های خفیف تا شدید هستند. در حالی ‌که در ایران افرادی را که دچار معلولیت شدید باشند طوری که امکان زندگی عادی برای آن‌ها فراهم نباشد، بهزیستی جزو آمار معلولان محاسبه می‌کند که با این احتساب، یک میلیون و300 هزار نفر آمار معلولان ایران است که از این تعداد، 450 هزار نفر افراد جسمی-حرکتی هستند، یعنی دو درصد افراد جامعه که این آمار با آمارهای WHO فاصله معناداری دارد. بدون شک یکی از مهم‌ترین مشکلات اکثر خانواده‌هایی که فرزند یا فرزندانی معلول دارند، مشکلات معیشتی و مالی است؛ این را با پرس‌وجو در خانواده‌های آن‌ها در هر شهر و روستایی می‌توانید متوجه شوید.
12 آذر، روز جهانی معلولان نام گرفته؛ درایران به‌ویژه در سال‌های اخیر، معلولان مورد توجه نهادهای بالادستی و مقامات مسئول قرار گرفته‌اند؛ هرچند در اکثر مواقع، مسئولان به این اقلیت به چشم فرصتی برای دست‌یابی به اهداف مدنظر خود چشم می‌دوزند اما پررنگ‌کردن وجود و حضور آن‌ها به خودی خود، مفید است؛ معلولانی که نه‌تنها خود در جوامعی با نگاه‌های خاص از مردم عادی و رهگذرانی که نمی‌شناسند، مواجه می‌شوند که محدودیت‌های ابزاری در استفاده از فضاهای شهری و روستایی هم برایشان مشکلاتی دوچندان می‌آفریند؛ برای نمونه، در پایتخت ایران، یک معلول با ولیچر نمی‌تواند از توالت‌های عمومی سطح شهر استفاده کند؛ طراحی در ورودی به شکلی است که ویلچر از آن عبور نخواهد کرد؛ توالت‌های عمومی یک مثال است؛ موارد بسیار دیگری وجود دارد که تنها یک معلول می‌تواند به آن پاسخ دهد.
محبوبه خلوق، مدیرعامل انجمن برنا که خود ویلچرنشین است، با «همدلی» از مشکلات معلولان می‌گوید. او مهم‌ترین مشکلات افراد دارای معلولیت را در موارد زیر خلاصه می‌کند؛
1- مشکلات فرهنگی در سطوح مختلف جامعه نسبت به حقوق شهروندی افراد معلول از سطح ‌سازان تا سایر سطوح جامعه.
2- تعلل چندساله در تصویب لایحه قانون حمایت از حقوق معلولان.
3- نبود سازمانی مقتدر برای دفاع از حقوق معلولان و پیگیری اجرای قوانین و مصوبات حقوق معلولان.
4- مشکلات دسترس‌ناپذیری فضاهای شهری و ساختمان‌های عمومی.
5- مشکل اشتغال معلولان.
6- مشکل مسکن.
7- نبود بیمه‌های تکمیلی و توان‌بخشی و بیمه‌های اجتماعی.
8- نبود وسایل حمل و نقل عمومی مناسب افراد دارای معلولیت.
و...
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه