روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 بهمن 1394  |  بین الملل  |  کد خبر: 3986
0
0
تونل زمان
تونل زمان
21 ژانویه سال 1732 دولت روسیه طبق یادداشتی که در رشت به نماینده دولت ایران تسلیم شد مفاد قرارداد سال 1724 خود با دولت عثمانی را که به امضای پتر یکم و سلطان عثمانی رسیده بود کان لم یکن و بلااثر اعلام داشت. طبق این قرارداد که با ظهور نادر و از ترس او لغو شد، دولتین روسیه و عثمانی با سوء استفاده از ضعف ایران به سبب جنگ داخلی (تصرف اصفهان به دست قندهاری های ایرانی) توافق کرده بودند که سراسر غرب ایران ــ از گرجستان تا خوزستان ــ به عثمانی و نواحی ساحلی شمال ایران ــ از حاجی طرخان تا استراباد ــ به روسیه تعلّق داشته باشد. پتر یکم تزار روسیه چند روز پس از امضای این قرارداد
درگذشته بود.
یکم بهمن 1343 حسنعلی منصور نخست وزیر وقت پس از پیاده شدن از خودرو نخست وزیری در میدان تاریخی بهارستان برای ورود به ساختمان مجلس، هدف سه گلو قرار گرفت و شهید محمد بخارایی کمی پایین تر از مسجد سپهسالار به اتهام تیراندازی به او دستگیر شد. منصور در پیاده رو میدان بهارستان، بلافاصله پس از پیاده شدن از اتومبیل و پیش از ورود به مجلس هدف گلوله قرارگرفته بود. منصور که بر اثر اصابت گلوله مجروح شده بود چهار روز بعد در بیمارستان پارس مرد.
«پروین» بازیگر فیلم‌های هندی (بالی وود) 21 ژانویه 2005 در56 سالگی در خانه‌اش بر اثر تشدید بیماری قند درگذشت. وی که در 29 فیلم سینمایی شرکت کرده بود معروفترین بازیگر زن در فیلم‌های هندی دهه‌های 1970 و 1980 بود.
داستان «نیروی همدردی» 21 ژانویه سال 1789 در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا به توزیع داده شد.تاریخ عمومیِ ادبیات این داستان را به احتمال زیاد، نخستین ناولی می داند که در ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده باشد. برخی بانو «سارا مورتن» را نویسنده این داستان می دانند، ولی پاره ای دیگر «ویلیام براون» را. «مولف» در روی جلد کتاب و صفحه معروف به شناسنامه کتاب ذکر نشده است. کسانی که ویلیام براون را نویسنده این داستان می دانند استدلال می کنند که ویلیام همسایه بانو «سارا مورتن» بود که شرح زندگانی سارا را به صورت داستان نوشت و به دست چاپ داد. این داستان یک ماجرای حقیقی است.
جورج اورول روزنامه نگار انگلیسی و مولف کتاب «1984» 21 ژانویه 1950، هفت ماه و 12 روز پس از انتشار این کتاب که از بیماری سِل درگذشت.
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه