روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 بهمن 1394  |  جامعه  |  کد خبر: 3971
0
0
در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر فجر
نمایش های تئاتر شهر به اجراهای خود پایان دادند
همدلی: سه نمایش به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو و سایه مجموعه تئاتر شهر در آستانه برگزاری سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاترفجر به اجراهای خود پایان دادند.نمایش های «ترور» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی در تالار اصلی ، «بوقلمون» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور در تالار چهارسو و «بهمن» به کارگردانی افروز فروزند در تالار سایه آثاری بودند که طی هفته های گذشته میزبان علاقه مندان بودند که با آغاز جشنواره تئاتر فجر از تالارهای این مجموعه خداحافظی کردند.سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از پنجشنبه اول بهمن ماه در تالار های مختلف آغاز می شود.
حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی:
شورای حل اختلاف سینما تشکیل می‌شود
حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در گفتگو با مهر با اشاره به تشکیل شورای حل اختلاف سینما گفت: این شورا به منظور صیانت از اهالی سینما با حضور نمایندگانی از قوه قضائیه، سازمان سینمایی و معتمدین سینما تشکیل می شود.وی ادامه داد: ما جلسات معتددی با قطبی معاون دادستان و سرپرست دادسرای رسانه داشتیم و همچنین عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران و معاون وی بر رعایت شئونات و رسیدگی سریع به دعاوی اهالی سینما به عنوان نخبگان اثرگذار و
سرمایه های اجتماعی تاکید داشتند.ایوبی در توضیح ساختار این شورا توضیح داد: این شورا با حضور نمایندگان قوه قضائیه، نمایندگانی از سازمان سینمایی و معتمدین اهالی سینما در مکانی که سازمان سینمایی در اختیار شورا قرار می دهد، تشکیل می شود و مسائل فیمابین اهالی سینما را حل و فصل می کند.رییس سازمان سینمایی ضمن تشکر از دادستان محترم و رییس محترم دادسرای رسانه و مطبوعات این اقدام را گامی مهم برای حمایت و پشتیبانی و صیانت از جامعه فرهنگی کشور دانست .
پیام علی جنتی وزیر ارشاد
به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه آغاز سی و چهارمین جشنواره
بین المللی تئاتر فجر، پیامی را صادر کرد.بخشی ازمتن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:به گواه تاریخ، هنر نمایش در گونه‌های متفاوت، از آیین‌ها و سنت‌های نمایشی ایرانی تا صورت‌های نوین تئاتری، نقش بسزایی در هویت فرهنگی جامعه ما داشته است. تئاتر همواره تصویری از باورها و اندیشه‌های انسان‌ساز و تعالی‌بخش را در هیئت هنری شریف بازتاب داده است.نهاد تئاتر را می‌توان سامان‌بخش وجدان جمعی، ‌امکانی آگاهی‌بخش و یکی از کوشش‌های اساسی نخبگان در شکل دادن ساختار مطلوب اجتماعی به شمار آورد. این نهاد موثر شامل ارکانی است که گاهی کاستی یا توانایی آن، شاکله اجتماعی و فرهنگی جامعه را متاثر خواهد کرد. در این میان،‌ نظام‌های چهارگانه تولید، توزیع، حمایت و مصرف آثار نمایشی ستون‌های اساسی این نهاد را شکل داده‌اند و توانایی‌های هر کدام خصلت‌ها و هویت این هنر را تعیین می‌کنند.در ایران عزیز ما، و در تاریخ تکوین و استقرار این هنر، فراز و نشیب‌هایی در عملکرد هر یک از این ارکان وجود داشته و جشنواره‌های تئاتر بیش از هر امکان دیگری این ضعف و قوت‌ها را نمایان کرده است.جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان بزرگترین رویداد تئاتری ایران، هرساله نمایی از این ویژگی‌ها را آشکار ساخته و از کیفیت عملکرد این ارکان متاثر بوده است و گاه به ناگزیر بار نقایص موجود را به دوش کشیده است. سی و چهارمین دوره این جشنواره می‌کوشد با تغییراتی آرام، دیدگاه «تولید محور» تئاتر را جایگزین عادت «جشنواره محوری« موجود کند.
شهر آفتاب گزینه جدی و قابل طرح برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
نشست خبری دکتر سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع «اعلام سیاست ها و تصمیمات اتخاذ شده برای بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران»، در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد. به گزارش خانه کتاب صالحی گفت: شهر آفتاب آخرین گزینه بود. در بازدیدهایی که از شهر آفتاب به عمل آمده می توان گفت که شهر آفتاب ٩٣ درصد از گام اولیه را طی کرده است و تنها ٧ درصد کار باقی مانده است. روز یکشنبه در قالب دو نامه مستقل با وزیر ارشاد طرح بحث شد.وی به مزیت‌های شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: ساخت شهر آفتاب، ساخت نمایشگاهی است و عرف و منطق علمی کار نمایشگاهی در آن دید می شود. در شهر آفتاب حدود ۵٠ هزار متر مساحت مسقف نمایشگاهی داریم و ١٢٠ هزار متر قرار است ساخته شود. همچنین، تاسیسات زیر ساختی آن مناسب است و با فضای استاندارد نمایشگاهی مواجه هستیم. منابع مالی و انسانی در شهر آفتاب هدر نمی‌رود.
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه