روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 بهمن 1394  |  جامعه  |  کد خبر: 3968
0
0
قرارداد با یک شرکت ایتالیایی برای ساخت پنج بیمارستان در ایران
بر اساس قراردادی بین ایران و یک شرکت ساختمان‌سازی ایتالیایی پنج بیمارستان در سه شهر ایران ساخته خواهد شد. در پی رفع تحریم‌ها رُم تمایل دارد سطح مناسبات تجاری با تهران را به رقم پیش از تحریم‌ها و به ۷ میلیارد یورو برساند.
یک شرکت ساخت و ساز ایتالیایی روز سه‌شنبه (۱۹ ژانویه/ ۲۹ دی) اعلام کرد برای ساخت پنج بیمارستان در ایران قراردادی اولیه با دولت ایران بسته است.
بر اساس قرارداد منعقد شده شرکت «پسینا کستروسیونی» قرار است ابتدا سه بیمارستان هزار تخت‌خوابی در تهران و سپس دو بیمارستان ۵۰۰ تخت‌خوابی در رشت و نیشابور بسازد.
با آغاز اجرای برجام و رفع تحریم‌ها علیه ایران کمپانی‌های ایتالیایی نظیر دیگر رقبای اروپایی خود امید زیادی به برقراری همکاری‌های تجاری با تهران و حضور در بازار پررونق ایران دارند.
کارلو کالندا، معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، در راس یک هیات بلندمرتبه اقتصادی بین‌المللی شامل ۱۷۸ کشور، ۲۰ انجمن تجاری و ۱۲ گروه بانکی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ راهی ایران شده بود.
فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، نیز پیش از این گفته بود: «ایتالیا تا قبل از تحریم‌ها علیه ایران از نخستین شرکای اقتصادی و تجاری ایران بوده است.»
آلمان، فرانسه و ایتالیا به ترتیب از شرکای مهم اقتصادی ایران در سال‌های پیش از تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بودند. در سال‌های اوج این تحریم‌ها حجم بازرگانی این کشورها با ایران به شدت کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، تا پیش از تحریم‌ها ارزش روابط تجاری میان ایران و ایتالیا معادل هفت میلیارد یورو بود که در حال حاضر این رقم ۶/ ۱ میلیارد یورو است که ۲/ ۱ میلیارد یوروی آن به صادرات ایتالیا به ایران بازمی‌گردد.
در مورد فرانسه نیز حجم مبادلات بازرگانی میان دو کشور از ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ به ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ سقوط کرد.
مقامات ایران نیز همواره اعلام کرده‌اند که در پی رفع تحریم‌ها به دنبال بازسازی صنایع داخلی و تجارت گسترده با دیگر کشورها هستند.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت ایران، پس از دستیابی به توافق اتمی در سال گذشته با تاکید بر این‌که ایران به ‌دنبال توسعه‌ی تجارت و صادرات به کشورهای دیگر است، گفته بود: «به‌دنبال سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه‌های مهندسی، طراحی صنعتی و توسعه با کشورهای غربی هستیم. دیگر تمایلی نداریم صرفا از غرب ماشین‌آلات صنعتی وارد کنیم و به دنبال رابطه‌ای دوجانبه هستیم.»
قرار است حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در تاریخ ۲۵ تا ۲۷ ژانویه (۵ تا ۷ بهمن) از ایتالیا و فرانسه دیدار کند. این دیدار قرار بود اواسط ماه نوامبر سال گذشته انجام شود که پس از حملات تروریستی پاریس به
تعویق افتاد.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه