روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 3923
0
0
وزارت کشور به معترضین رد صلاحیت‌ها مشورت قانونی می‌دهد
ایسنا: معاون سیاسی وزیر کشور در افتتاحیه دومین همایش استانداران با فرمانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه ما در جریان فعالیت همه هیات‌های اجرایی قرار داشتیم‌، اظهار کرد: هیات‌های اجرایی در اکثر حوزه‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته و اظهار نظر آنها در چارچوب قانونی بوده است. «محمدحسین مقیمی» ادامه داد: آنها با دقت پرونده همه نامزدهای انتخابات را بررسی می‌کردند و حتی تا ساعت یک یا دو نیمه‌شب هم مشغول بودند. وزارت کشور از معتمدان مردم در هیات‌های اجرایی به خاطر عملکرد خوبشان تشکر می‌کند. معاون سیاسی وزیر کشور همچنین با اشاره به رد صلاحیت تعدادی از نامزدهای انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: این افراد سه روز فرصت داشتند تا اعتراض خود را اعلام کنند ما هم اگر لازم باشد به آنها مشورت‌های قانونی را می‌دهیم تا آنها در این مسیر طبق قانون عمل کنند. ما باید کمک کنیم تا حضور حداکثری مردم در انتخابات تامین شود. مقیمی بررسی مشکلات اقتصادی را که در حضور حداکثری مردم در انتخابات تاثیر می‌گذارد، دلیل برگزاری این همایش دانست.
جنتی: شورای نگهبان تحت فشار
قرار نمی‌گیرد
دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان برای تحقق برگزاری انتخاباتی سالم، آزاد، قانونی، رقابتی و در کمال امنیت، در کلیه مراحل از جمله بررسی صلاحیت‌ها با دقت نظارت و اقدام خواهد کرد و تحت تاثیر فشارها و فضاسازی‌ها قرار نخواهد گرفت. آیت‌الله «احمد جنتی» در دیدار دست اندرکاران انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی، انتخابات را نعمتی الهی و پشتوانه امنیت، عزت و آبروی ملت و نظام اسلامی خواند. وی با تشکر از همکاری و همراهی وزارت کشور در مراحل مختلف برگزاری انتخابات افزود: تمام تلاش ما بر برگزاری انتخاباتی سالم، آزاد، قانونی، رقابتی و در کمال امنیت متمرکز است و برای تحقق این هدف، شورای نگهبان در کلیه مراحل از جمله بررسی صلاحیت‌ها با دقت نظارت و اقدام خواهد کرد و تحت تاثیر فشارها و فضاسازی‌ها قرار نخواهد گرفت.
روایت وزیر کشور از دیدار با رهبری درباره رد صلاحیت ها
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: برای پیگیری صلاحیت داوطلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی بیش از 20 ملاقات داشتم، دیروز نیز شخصا خدمت رهبری رسیدم و گزارش دادم و با ایشان مشورت کردیم و تلاش ما این است که حق کسی مبتنی بر قانون ضایع نشود. رحمانی فضلی دیروز در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور افزود: امیدواریم با فراهم شدن بسترهای قانونی انتخاباتی آزاد، سالم باشکوه داشته باشیم. وی افزود: رکورد نام نویسی برای انتخابات نشان دهنده امید مردم به نظام، حکومت و دولت است. وزیر کشور با بیان اینکه نزدیک ترین حادثه در سیاست داخلی که می تواند تعیین کننده باشد موضوع انتخابات است، گفت: امید است با فراهم شدن بستر رقابت سالم، آزاد و قانونی انتخابات باشکوهی داشته باشیم و یکبار دیگر اقتدار داخلی خود را مبتنی بر وحدت، انسجام ، قانونگرایی و امید به آینده دولت به نظام به اثبات برسانیم. رحمانی فضلی گفت: کارها قرین به توفیق در سیاست داخلی برای دولت بوده و با تمام نهادهای مرتبط با انتخابات به ویژه شورای نگهبان هماهنگی لازم را داشتیم و در ثبت نام، رکورد بالایی را ثبت کردیم که نشان دهنده انگیزه، علاقه و امید مردم به نظام و کشور و آینده آن است. وی با بیان اینکه اعتمادسازی خوبی در انتخابات انجام شده است افزود: در یک هزار و 63 هیات اجرایی با هماهنگی خوب و کمترین اختلاف نتایج خوبی در تایید صلاحیت ها حاصل شد. وزیر کشور با اشاره به ملاقات خود با رهبر معظم انقلاب و ارائه گزارش و مشورت در این ملاقات افزود: با شورای نگهبان هم نشست هایی داشتیم و همه فعالیم و تلاش می کنیم تا مبتنی بر قانون، حق کسی ضایع نشود. رحمانی فضلی با اشاره به نام نویسی افزون بر 12 هزار نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینهایی که ثبت نام کردند نخبگان سیاسی و کسانی هستند که خود را در معرض انتخابات قرار می دهند و حق کسانی که رد صلاحیت شده اند این است که تحقق حقوق خود را در چارچوب قانون پیگیری کنند. وزیر کشور افزود: این 12 هزار نفر باید احساس کنند که حقوقشان در چارچوب قانون محقق شده و ما تلاش خود را در وزارت کشور انجام می دهیم. رحمانی فضلی تاکید کرد: رئیس جمهوری هم در چارچوب اختیارات خود موضوع را پیگیری می کند و گرایش عمومی شورای نگهبان این است و آقای جنتی هم نظر مثبتی داشتند که برای اعتراض کنندگان در فرایند منطقی توام با رایزنی های مشترک به فضای برسیم که کاملا اقنایی و مناسب باشد. وزیر کشور تاکید کرد: استانداران و فرمانداران در موضع گیری ها و اظهارنظرهای خود نهایت دقت را داشته باشند.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه