روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
30 دی 1394  |  بین الملل  |  کد خبر: 3896
0
0
تونل زمان
تونل زمان
مهندس مهدی بازرگان نخستین نخست وزیر پس از انقلاب اسلامی ،در بیستم ژانویه 1995 (سی ام دی ماه 1373) در87 سالگی پس از انتقال به سوییس، در زوریخ درگذشت. وی برای درمان بیماری قلب عازم سوییس بود که در هواپیما وضعیت مزاجی او رو به وخامت گذارد، از فرودگاه به بیمارستان منتقل ولی سودی نبخشید و فوت شد.
ال هرشفیلد کاریکاتوریست معروف 20 ژانویه 2003 در 99 سالگی (متولد 21 ژوئن 1903 و شش ماه مانده به صد ساله شدن)درگذشت. وی 77 سال تمام کاریکاتور کشیده بود. هرشفیلد آخرین کاریکاتور خودرا چند هفته پیش از مرگ ترسیم کرده بود. برخلاف سایر کاریکاتوریست‌ها که برای افراد بینی بزرگ ترسیم می کنند، او بینی ها را خیلی کوچک و ابروان را کمانی و بلند ترسیم می کرد. بیش از سیاستمداران و دولتمردان، سراغ هنرمندان و هنرپیشگان می رفت و شکلک آنان را ترسیم می کرد. برای صحنه های نمایش و فیلم هم کاریکاتور می کشید. وی که در سن لویی آمریکا به دنیا آمده و در پاریس تحصیل کرده بود عمدتا در نیویورک زندگی می کرد. از کارهای شگفت انگیز او ازدواج مجدد در 93 سالگی با یک زن 60 ساله به نام لوئیس کرز بود. زن اول او دالی هاس بازیگر هالیوود بود که درسال 1994 درگذشته بود.
عمارت تاج محل در هند در این روز از ماه ژانویه سال 1653 میلادی تکمیل شد. «شاه‌جهان» امپراتور تیموری وقت هند (و به قول اروپاییان؛ مغولی) تصمیم به ساختن چنین عمارتی را به یاد بود همسر خود ــ ممتاز محل ــ گرفته بود که در اثنای وضع حمل چهاردهمین فرزند خویش درگذشته بود. کار ساختن این عمارت زیبا پس از دعوت از استاد عیسی معمار بزرگ ایرانی به هند از سال 1631 آغاز شده بود.
در این روز، بیستم ژانویه، در سال 1949 هری ترومن برای دومین بار سوگند وفاداری به قانون اساسی یاد کرد و زمام امور ایالات متحده آمریکا را به دست گرفت. وی در دوره قبلی به این مقام برگزیده نشده بود بلکه به سبب درگذشت روزولت، دوره ریاست جمهوری او را تکمیل کرده بود. ترومن معاون روزولت بود. وی پس ادای سوگند، در نطقی برنامه خود برای قطع گسترش کمونیسم و جلوگیری از بسط نفوذ شوروی در کشورهای دیگررا که به «اصول 4 گانه ترومن» معروف شد و جنگ سرد دو بلوک را تشدید کرد، اعلام داشت.
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه