روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 مهر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 38877
0
0
28 کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از برجام حمایت کردند؛
راه اروپا از آمریکا جدا می‌شود؟
روز گذشته 28 کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست سران در بروکسل بر حمایت خود از برجام تاکید کردند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، «پربن آمان» سخنگوی اتحادیه اروپا در توئیتی نوشت که سران اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در نشست شورای اروپا در بروکسل توافق کردند تا تعهد مشترک خود را به توافق هسته‌ای نشان دهند. آمان نوشت که بندهای مربوط به ایران در بیانیه پایانی اجلاس سران بدون تغییر تصویب شد. در این بیانیه آمده است: شورای اروپا بر تعهد کامل خود به توافق هسته‌ای با ایران دوباره تاکید می‌کند و از بیانیه شورای امور خارجی مورخه 16 اکتبر 2017 (دوشنبه 24 مهر) حمایت می‌کند. رویترز پیش از پایان جلسه نوشته بود در بیانیه‌ای که به رویت این خبرگزاری رسیده، سران اروپایی «دوباره بر تعهد کامل خود به توافق هسته‌ای تاکید می‌کنند.» رهبران اروپایی توافق هسته‌ای را یکی از ارکان تلاش‌ها برای کاهش تهدید سلاح هسته‌ای قلمداد کردند. برخی بیم آن دارند که خروج آمریکا از این توافق، فرصت تشویق کره شمالی به مذاکره درباره برنامه هسته‌ای آن کشور را هدر می‌دهد.
در همین حال، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه پیش از نشست شورای اتحادیه اروپا در بروکسل در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد: برجام منفعت امنیتی کلیدی اتحادیه اروپا و منطقه است و ما به اجرای کامل آن توسط تمام طرف‌ها متعهد می‌مانیم.
موگرینی گفت: در این جلسه درباره توافق هسته‌ای با ایران بحث می‌کنیم. چنان‌که می‌دانید وزیران امور خارجه 28 کشور اتحادیه اروپا پیام نیرومند و روشنی در این زمینه صادر کرده بودند.
وی افزود: ما کاملا به اجرای کامل برجام توسط تمام طرف‌ها متعهد هستیم و برجام را یک منفعت امنیتی کلیدی برای اتحادیه اروپا و منطقه می‌دانیم و شاهد رویکرد مشابهی با سایر شریکان جهانی، از روسیه و چین گرفته تا اتحادیه آفریقا و سایر اعضای جامعه بین‌المللی هستیم.
موگرینی تاکید کرده بود: از این رو انتظار دارم که سران دولت‌های اروپایی نیز در نشست خود، این موضع را مورد تایید و تاکید دوباره قرار دهند و پیام روشنی مبنی بر تداوم تعهد به برجام از سوی اتحادیه اروپا و تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای ارسال کنند.
موگرینی اعلام کرده بود که در جلسه سران اروپایی در بروکسل درخصوص موضوعات دیگری، ازجمله کره شمالی، روابط با ترکیه و هم‌چنین مسائل امنیتی و دفاعی اروپا بحث و گفت‌و‌گو می‌کنند.
علاوه بر موگرینی، رهبران سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان نیز بر لزوم حفط توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، اعلام کرد که با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، دیدار کرده و همگی بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند.
تیلرسون: ترامپ در تبادلات تجاری ایران و اروپا دخالت نمی‌کند
در تحولی دیگر، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که دولت ترامپ نمی‌خواهد مانع تجارت اروپا و ایران شود. به گزارش ایسنا، به نقل از وال استریت ژورنال، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت ترامپ قصدی برای منع تجارت اروپا و ایران ندارد. تیلرسون گفت: ترامپ به‌طور کاملا شفاف اعلام کرده است که نمی‌خواهد در مبادلات تجاری ایران و اروپا که بسیاری از آن در راه است، مداخله کند. وی افزود: شما (اروپایی‌ها) می‌توانید چیزی را که می‌خواهید، انجام دهید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه