روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 مهر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 38472
0
0
در آستانه تصمیم‌گیری آمریکا پیرامون توافق هسته‌ای
آینده برجام نقطه عطفی در روابط بین‌الملل
کاخ سفید گفته است که در چند روز آینده موضع خود در قبال برجام را اعلام خواهد کرد. جای شکی نیست که رد برجام توسط آمریکا فصل نوینی از تحولات در منطقه خاورمیانه را به همراه خواهد داشت. تبعات این تصمیم به‌حدی است که تمام طرف‌های این معاهده برای هدایت روند آتی به جنب و جوش افتاده‌اند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در جلسه غیرعلنی مجلس به گزینه‌های احتمالی تصمیم آمریکا اشاره کرده و گفت: هیچ‌کدام از این موارد ممکن است به‌صورت صددرصد رخ ندهد. پس نمی‌توان قاطعانه گفت که هرکدام از تصمیمات احتمالی پیش‌روی ترامپ اجرایی می‌شود یا خیر. مثلا ممکن است ترامپ در سخنرانی خود ادعا کند که ایران به تعهداتش در برجام عمل نکرده یا این‌که روح برجام را نقض کرده است. حال آن‌که همه ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران به اجرای برجام متعهد بوده‌اند.
به گفته وزیر امور خارجه، ناراحتی و عصبانیت ترامپ به این دلیل است که جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه بسیار مقتدر بوده و رئیس‌جمهور آمریکا از این اقتدار ناراحت است.
حساسیت ناشی از تصمیم آمریکا به این علت است که فقط توافق هسته‌ای از سوی این کشور با چالش مواجه نشده است. آمریکا در کنار این موضوع به‌دنبال طرح تحریم‌های جدید و قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریست‌های بین‌المللی است.
بهروز نعمتی درخصوص جلسه روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این موضوع اشاره کرده و می‌گوید: نکته حائز اهمیت این است که سپاه متعلق به همه ملت ایران است و شما هیچ خانواده‌ای را در سراسر کشور پیدا نمی‌کنید که بسیجی و پاسدار نباشد و آن‌ها نمی‌توانند از روی احساسات، مواردی را مطرح کنند. بنابراین آمریکایی‌ها نمی‌توانند فقط سپاه را تحریم کنند، بلکه باید همه ملت ایران را تحریم کنند. وی افزود: اگر قرار باشد آمریکا از برجام خارج شود باید هزینه آن را بپردازد. درواقع یا ترامپ باید راساً اقدام کند یا از طریق کنگره این مساله را دنبال کند. بنابراین اگر به‌دنبال این مساله باشند، طبعا مجامع بین‌المللی، اتحادیه اروپا و دیگر اعضای ۱+۵ به‌جز آمریکا باید موضوع را پیگیری کرده و هزینه آن را بپردازد. علاوه بر آن اگر مجامع بین‌المللی سکوت کنند، طبیعتا جمهوری اسلامی ایران هم اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد. آن‌چنان که در جلسه شب گذشته شورای نظارت بر برجام هم این سناریوهای مختلف بررسی شده و در جلسه مجلس هم مطرح شد. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس میزان احتمال انجام تهدیدهای اخیر ایالات متحده و خروج آمریکا از برجام را زیاد ندانست و آن را بعید می‌داند.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس و کارشناس روابط بین‌الملل، در این ارتباط معتقد است: الان ترامپ دنبال این است که عدم پای‌بندی ایران را به کنگره اعلام کند و به کنگره اجازه دهد در مورد آینده تحریم‌ها تصمیم بگیرد. هر تصمیمی که اتخاذ شود، حداکثر بازگشت پرونده ایران به سال ۹۵ میلادی است. یعنی آن‌ها باید تلاش کنند پرونده  ایران را دوباره فرامرزی کنند و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را دوباره شکل دهند.
وی گفت: کلینتون طرف پیروز جنگ سرد بود و در راس صدور نرم‌ارزش‌های آمریکایی قرار داشت و خیلی از کشورها را در حوزه سیاست چندجانبه‌گرایانه خود مطیع کرده بود و اروپایی‌ها باافتخار با کلینتون و بعد از آن با اوباما همراه شدند. اما هیچ‌وقت چنین دو رئیس‌جمهوری در آمریکا روی کار نمی‌آید که با اروپایی‌ها چنین مناسباتی شکل دهند. به‌ویژه این‌که ترامپ چنین رئیس‌جمهوری نیست. لذا در بدترین حالت هم ترامپ موضوع را به کنگره واگذار می‌کند و کنگره تحریم‌های فرامرزی را برمی‌گرداند.
هم‌چنین امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا معتقد است: به‌نظر می‌آید این جمع‌بندی در دولت امریکا به‌وجود آمده است که ترامپ هر اقدامی می‌کند، آن اقدام منجر به نابودی برجام نشود؛ زیرا این کار، لطمات شدیدی را به واشنگتن وارد می‌کند.
از تحلیل‌های داخلی که بگذریم در اروپا و آمریکا نیز شاهد موضع‌گیری‌های مشابه هستیم. بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلستان، در دیدار با علی‌اکبر صالحی از توافق برجام به‌عنوان یک دستاورد بین‌المللی یاد کرد و بر حمایت قاطع ایران از برجام و حفظ آن تاکید کرد. در این میان شبکه خبری فاکس نیوز روز سه‌شنبه در گزارشی مدعی شد که یک سرویس اطلاعاتی آلمان گزارشی را درباره بازه‌ زمانی سپتامبر تا اکتبر منتشر کرده است که نشان می‌دهد ایران در این مدت 32 بار تلاش کرده تا فناوری را به دست آورد که به‌طور قطع یا به احتمال بسیار زیاد برای برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی انجام شده است. بنابر ادعای این گزارش، این تلاش‌ها در ایالات نوردراین وستفالن آلمان انجام شده است. سرویس اطلاعاتی نوردراین وستفالن ایران را متهم کرده است که از شرکت‌های اماراتی، چینی و ترک برای دور زدن محدودیت‌های اعمال‌شده بر برنامه‌ هسته‌ای خود استفاده کرده بود. اما دیپلمات‌های آلمانی در پاسخ به این سوال فاکس نیوز که آیا آلمان تاکنون این گزارشات را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده‌ است، گفتند: ما هیچ شاهدی دال بر این‌که ایران تعهدات خود در برجام را نقض کرده باشد، نداریم. کاملا برعکس، گزارش دفتر فدرال حفاظت از قانون اساسی در سال 2016 نشان می‌دهد که هیچ سندی مبنی بر نقض برجام از سوی ایران وجود ندارد. در همین حال شنیده می‌شود مذاکره‌کنندگان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار است در یک جلسه توجیهی با قانون‌گذاران دموکرات در مجلس نمایندگان در آستانه ضرب‌الاجل ترامپ برای تایید پایبندی ایران به برجام دیدار کنند. جان کری، وزیر امور خارجه پیشین و ارنست مونیز، وزیر انرژی پیشین آمریکا در این جلسه حضور خواهند داشت. وندی شرمن، معاون پیشین وزیر امور خارجه و سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا به علاوه جرارد آرو سفیر فرانسه در واشنگتن و دیوید سولیوان سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا از دیگر شرکت‌کنندگان در این جلسه توجیهی هستند.
به نظر می‌رسد پیچیدگی موضع‌گیری ترامپ نسبت به برجام و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به حضور کنش‌گران متعدد بیش از پیش شده است. با این حال مقامات کشوری و لشکری ایران باید برای جلوگیری از هر اتفاق ناخوشایند، هر آنچه که در توان دارند را در این راه به کار بندند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه