روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 مرداد 1396  |  یادداشت  |  کد خبر: 35154
0
0
عادل جهان‌آرای
در انتظار تماشای «قدرت» روحانی
در کوران مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری روز 26 اردیبهشت که آخرین روزهای تبلیغات انتخاباتی نیز بود، دکتر حسن روحانی به زنجان و اهواز رفت و در بین سخنان خود جمله‌ای را گفت که اتفاقا تیتر اول برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و طرفدار روحانی شد. رئیس جمهور خطاب به مردم گفته بود«با رای خود به روحانی قدرت دهید.» شاید خیلی از کارشناسان و حتی دوستداران آقای روحانی چندان خوش‌بین نبودند که رئیس دولت یازدهم بتواند نزدیک به 7 میلیون رای بیشتر از دوره قبل بیاورد و با این تعریف،‌ مردم به ندای روحانی پاسخ دادند و با رای 24میلیونی خود به او «قدرت» دادند. یعنی قدرتی که روحانی در دولت یازدهم داشت، در این دوره بیشتر شده و او می‌تواند با دست بازتری به تمشیت امور بپردازد و مهم‌تر این‌‌که می‌تواند با پشتوانه آرای مردمی به وعده‌های خود عمل کند.
درست است که روحانی در دوره قبل مستقیما با عنوان و مشی اصلا‌ح‌طلبی وارد عرصه رقابت‌ها نشد و بیشتر فضای اعتدالی را فریاد می‌زد، اما در این دوره رفتار و منش و شعارهای تبلیغاتی او گاه گوی رقابت را از خود اصلاح‌طلبان می‌ربود که البته خوشایند اصلاح‌طلبان هم ‌بود. با وجودی که شاید بتوان ملاحظات دکتر روحانی را درک کرد، ‌اما انتظار این است دولتی که از مردم «قدرت»‌می‌خواست باید در اولین گام برآمد «قدرت» را در چینش کابینه خود به تصویر بکشد.
شکی نیست که سبد آرای دکتر روحانی را طرفداران اندیشه‌های اصلاح‌طلبی پر کرده‌اند و حال توقع اخلاقی، ‌حرفه‌ای و منطقی این است که ایشان در چینش وزرای خود اصلاح‌طلبان را از یاد نبرد. اگر قرار باشد دولت دوازدهم استمرار دولت یازدهم باشد و همان شیوه‌ای که در 4 سال گذشته به کار گرفته شد، در این دوره هم عملی شود، آرای مردم و آن «قدرتی‌»‌که روحانی دوست داشت به آن دست یابد،‌ به درستی هزینه نشده است.
اگر روحانی در این دوره نتواند بخشی مهم و اساسی شعارهایش را به پشتوانه «قدرت»‌آرای مردم عملی سازد، چه بسا انتخابات سال 1400را برای اصلاح‌طلبان به شدت دچار چالش خواهد ساخت. کابینه دوازدهم و رفتار و عمل دولت در این دوره در حقیقت پاسخ روحانی به خواست 24میلیونی است و از سوی دیگر امیدواری اردوگاه اصلاح‌طلبان را افزایش خواهد داد. اما این‌که وزیر کشور او قبل از تشکیل کابینه دوازدهم مدعی می‌شود که «دولت روحانی دولت اعتدال است؛ نه دولت اصلاح‌طلب و نه دولت اصول‌گرا» گرچه شاید به واقعیت نزدیک باشد،‌ولی این تعریف می‌تواند برای دولت یازدهم بیشتر صدق کند،‌ اما اگر در این دوره هم قرار باشد رئیس جمهوری که از مردم «قدرت» می‌خواست،‌ همان تعریف دوره قبل را داشته باشد،‌ در واقع این شیوه فاصله گرفتن از خواست و دیدگاه آرای 24میلیونی است. زمان زیادی برای تماشای «قدرت» روحانی باقی نمانده است،‌ حال باید دید که روحانی روز 26 اردیبهشت همچنان بر سر سخن خود در روز بعد از 14 مرداد خواهد ماند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه