روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 تیر 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 34108
0
0
الگوهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی
سید تقی راستگو- سعی می کنیم در راستای اصلاح الگوی مصرف اعلام شده در سال 88 و اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری به زبان ساده مطالبی در این زمینه برای خوانندگان محترم ارائه نماییم.
کاربرد انرژی در بخش های مختلف : صنعت، ساختمان وحمل ونقل .... می باشد. از آنجایی که بخش ساختمان عمومیت بیشتری دارد از این بخش شروع می‌کنیم، چه انرژی هایی در این بخش مصرف می شود، چه معیارهایی برای مصرف باید در نظر گرفت، شناسایی و کنترل مصرف بی رویه چطور انجام می گیرد و انواع انرژی های مصرفی از جمله مواردی است که به تدریج مطرح می شود. ساختمان شامل سه بخش است: ا- بخش مسکونی 2- بخش اداری 3- بخش تجاری. زمان استفاده ازاین بخش ها با هم متفاوت است و انرژی های مورد استفاده ساحتمان عبارت است از: برق، گاز، آب، گازوئیل و... .می باشند که معیار مصرف وکارایی آن با برچسب انرژی مشخص می گردد که با هفت حرف انگلیسی ازَ A تا G رده بندی شده است. هرچه از حرف G به سمت A حرکت کنیم، مصرف انرژی کمتر می شود و اگر از حرف A به سمت G حرکت کنیم مصرف انرژی افزایش می یابد. شناسایی این رده ها و اهمیت آنها که بر روی تجهیزات مصرف کننده انرژی از قبیل : یخچال، ماشین ظرفشویی، کولر گازی و آبی و اسپلیت و ماشین لباسشویی و سایر مصرف کننده های برقی و گازی و سوخت به‌کار برده می شود.
در واقع کارایی و مصرف انرژی با برچسب انرژی مشخص می‌گردد که از طریق سازمان استاندارد به سایر سازمان‌های متولی اعلام می گردد به این شرح است : برچسب (A ) با صرفه جویی زیاد.برچسب (B تا D )صرفه جویی متوسط .برچسب (E تا F) صرفه جویی کم.برچسب ( G ) بدون صرفه جویی.
فایده استفاده از برچسب انرژی : انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خرید وسایل برقی و گازی خانگی .آشنا ساختن مصرف‌کننده‌ها به میزان کارآیی و بازدهی مصرف انرژی وسایل‌خانگی. بهینه‌سازی وکاهش مصرف انرژی در بخش‌های اداری، خانگی و تجاری .کاهش آلودگی محیط زیست.آشنا سازی مصرف کنندگان انرژی نسبت به اطلاعات اختصاصی ویژه و مشترک هر وسیله انرژی بر.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه